Digitalizovaná kina lákají diváky. Jejich provoz je však ztrátový

  16:51aktualizováno  16:51
Kino Svět ve Valašských Kloboukách hlásilo po prvním měsíci digitálního promítání obrovský nárůst diváků. Ve Zlínském kraji je takto vybaveno už 11 kin, na program mohou zařadit i premiérové nebo 3D snímky. Jejich provoz je ale ztrátový, a tak nepřežijí bez podpory z radnic.
Ve Zlínském kraji už mají lidé k dispozici 11 kin, která promítají v digitální kvalitě. (Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji už mají lidé k dispozici 11 kin, která promítají v digitální kvalitě. (Ilustrační snímek) | foto: kino Metropol

„Zájem se zásadně zvýšil hlavně díky tomu, že s novou technologií můžeme získat premiéry filmů ve stejném termínu jako kterékoliv velké kino,“ uvedl místostarosta Valašských Klobouk Martin Janík.

Digitalizovaná kina v kraji

Zlín (Golden Apple Cinema a Velké kino)

Otrokovice

Luhačovice

Valašské Klobouky

Kroměříž

Uherské Hradiště

Uherský Brod

Vsetín

Valašské Meziříčí

Rožnov pod Radhoštěm

Zdroj: www.digitalnikino.cz

Beznadějně plno bylo v září třeba na promítání pohádky Tři Bratři nebo  nasci-fi filmech Strážci Galaxie a Úsvit planety opic. Výhodou technologie totiž je, že distributoři filmů kinům nabídnou nové snímky, zatímco se starou promítačkou je mohla získat až několik měsíců po premiéře.

V celé zemi je digitalizovaných kin už 239, další víc než tři desítky jich zůstávají s klasickou promítačkou. Ne každému kinu se totiž investice do nové technologie vyplatí.

„Digitalizace rozhodně neznamená, že se automaticky zvedne návštěvnost. Kina v malých městech zpočátku těží z toho, že najednou mohou nabídnout nové filmy, což lidi přiláká,“ vysvětlila ředitelka zlínské Golden Apple Cinema Magdaléna Sokolová.

Dlouhodobě to ale znamená vyšší náklady na elektřinu a údržbu zařízení. Navíc i vstupní investice je obrovská. V Kloboukách vyšla digitalizace obrazu, zvuku a nové plátno na 2,4 milionu korun. Radnice větších měst ale počítají s tím, že budou provoz kina dotovat.

„Bude to ztrátové, ale je to základní kulturní nabídka, kterou chceme zachovat,“ řekl Janík.

Ve Vsetíně kino dotují až půl milionem ročně

„Jednosálová kina nemohou být zisková,“ potvrdil také ředitel vsetínského Domu kultury, pod který patří i tamní kino Vatra, Milan Kostelník.

Na novou technologii přešli už v roce 2010, od té doby návštěvnost Vatry každoročně mírně stoupá. Přesto město dotuje provoz kina až půlmilionovou částkou ročně.

Řada malých kin v kraji se v posledních letech ocitla ve špatné ekonomické situaci a trápil je úbytek diváků. Některá ukončila provoz, například v Kunovicích nebo Uherském Ostrohu, jiná, namátkou ve Slavičíně nebo Hulíně, se vydala cestou částečné digitalizace.

Při ní nemusí investovat do nákladné technologie, ale vystačí si s takzvanou platformou e-cinema, tedy s řádově levnějšími dataprojektory. Města se také snaží využívat budovy nejen k promítání, ale i jako kulturní sály, v nichž se konají také divadelní představení nebo koncerty. Hodně sázejí na dětské diváky, protože u pohádek není datum premiéry tolik podstatné.

Mohou navíc využívat alternativní nabídku, jako jsou záznamy koncertů, divadelních představení nebo přímé přenosy, třeba i sportovní. „U malých kin velmi záleží na tom, jak mají postavený program. Člověk, který to dělá, může takové kino položit, nebo naopak postavit na nohy,“ mínila Sokolová.

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Stoletou fordku, zachovalé bentley i moskviče mají v novém muzeu veteránů

V Kovozoo ve Starém Městě otevřeli výstavu veteránů. Nejstarším vozem je Ford T...

Muzeum veteránů otevřeli nedávno v areálu Kovozoo ve Starém Městě. Nejstarším exponátem, kterým se může pochlubit, je...

Za požár slavné chaty Libušín míří znovu obžaloba na opraváře komínu

Smutný pohled. Po nočním požáru byl Libušín v pondělí dopoledne ve velmi

Podruhé zamíří k soudu kauza vyhořelé historické chaty Libušín na Pustevnách. Policie už předala spis státnímu...

Případ zlínské zakázky na magnetickou rezonanci skončil zproštěním

Někdejší předsedkyně představenstva a ekonomická náměstkyně zlínské Baťovy...

Zprošťující rozsudek vyslechla bývalá předsedkyně představenstva zlínské nemocnice Dana Barnášová v případu zakázky na...

Najdete na iDNES.cz