Podnikatel Zdeněk Zemek.

Podnikatel Zdeněk Zemek. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Státní zástupce obžaloval miliardáře Zemka kvůli solární elektrárně

  • 104
Zlínský miliardář Zdeněk Zemek půjde před soud. Státní zástupce jej obžaloval z podvodu, který se týká solární elektrárny. Za podobný čin už byli odsouzeni dva Zemkovi synové.

Když na začátku letošního roku poslal soud jeho dva syny do vězení na 6 let a 9 měsíců, nesl to dost těžce. Teď je jasné, že i miliardáře Zdeňka Zemka, který ve Zlínském kraji vlastní fotbalový klub 1. FC Slovácko a autobusové dopravce, soud nemine.

Státní zástupce ho obžaloval podobně jako jeho syny Zdeňka a Alexandra ze solárního podvodu.

Konkrétně z toho, že s pomocí falešných revizních zpráv a předávacích protokolů získal licenci na provozování své solární elektrárny v Chomutově, přestože ještě nebyla hotová.

A protože ji začal provozovat těsně před koncem roku 2010, zajistil si vyšší výkupní ceny, které se od začátku roku 2011 snižovaly na polovinu, tedy na zhruba 6 tisíc korun za megawatthodinu.

„Jedná se o případ, který je velmi podobný případu jeho dvou synů, kteří už byli pravomocně odsouzeni. Podle našich poznatků měly být předkládány nepravdivé údaje o dokončení a bezpečnosti solární elektrárny Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ),“ přiblížil žalobce brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek Mezlík.

Svědomí mám čisté, tvrdí podnikatel Zemek

Podnikatel Zdeněk Zemek, který se zaměřuje na hutnictví, solární energetiku, dopravu i lázeňství a jehož firmy mají roční obrat 8 miliard korun, musí řešit vážný problém. Může se stát, že půjde za podvod do vězení, podobně jako jeho synové.

„Každý je nahraditelný. Moje firmy mají dost schopných pracovníků, aby mohly fungovat beze mě. Akorát se nebudou dál rozvíjet,“ uvažuje šestašedesátiletý Zemek o možnosti, že ho soud pošle za mříže.

Před pár měsíci soud za obdobnou věc potrestal vězením vaše dva syny. Lze z toho vydedukovat, že vás potká totéž?
To, že soud nějak rozhodl, ještě neznamená, že rozhodl dobře. Jiný soud v jiné kauze rozhodl diametrálně jinak. Věřím, že rozhodne jinak i v mém případě. Od začátku tvrdím, že jsou moji synové nevinní.

Čekal jste, že se váš případ dostane až do fáze obžaloby?
Nemám problém s tím, že to došlo tak daleko. Svědomí mám čisté, elektrárna byla dokončená. Páni kontroloři z ERÚ (Energetický regulační úřad) tam byli třikrát a ani jednou na střechu, kde jsou solární panely, nevylezli. Podívali se ze země na střechu o ploše šest hektarů. Viděli viset tři káblíky a dospěli k závěru, že je elektrárna nedokončená. Ať všechno proběhne, jak má. U soudu budu poukazovat na všechny nešvary, které se v případu staly.

Státní zástupce argumentuje falešnými revizními zprávami a předávacím protokolem.
Kde na to došel? To je jeho fantasmagorie. Vždyť v jednom z rozhodnutí soudu z loňského roku se píše, že ani odborníci přesně nevědí, jak má revizní zpráva vypadat. Jak to měl vědět v roce 2010 obyčejný revizní technik? Celé je to hra, aby se odvedla pozornost od rozkrádání 100 miliard korun ročně, které mají jít na údržbu a opravu elektrického vedení, ale jde tam jenom menší část peněz. Musí se to zamést pod stůl, proto se vede tato kampaň. Když budete mít obnovitelné zdroje, tak elektrické dráty nebudete potřebovat.

Prodává vaše solární elektrárna energii za vyšší, či nižší ceny?
Momentálně prodáváme za nižší ceny, poněvadž nám je ERÚ nezákonně snížil. Soudíme se kvůli tomu. Pořád ale dodáváme energii a každý měsíc nám platí. (ill)

(Reakce vedoucího oddělení komunikace ERÚ Michala Keborta: To, že ERÚ k tomuto kroku přistoupil nezákonně, je domněnkou pana Zemka. V dané věci nyní rozhoduje soud.)

„Revizní zprávy a předávací protokol byly falešné. Způsobená škoda do konce roku 2015 byla 89 milionů korun, celkově mohl způsobit škodu až 360 milionů korun,“ doplnil žalobce.

Zemek v případě svých synů tvrdil, že jsou nevinní a že jejich chomutovské elektrárny byly dokončené a všechny potřebné doklady pravdivé. Stejnou argumentaci používá i při svém trestním stíhání.

„V našem případě bylo nainstalováno vše, takže škoda je nula. To, že to počítá státní zástupce jinak, nekomentuji,“ reagoval pro MF DNES Zemek, jemuž hrozí za podvod pět až deset let vězení.

Podle něho byla jeho solární elektrárna, která se nachází na střeše budovy, téměř kompletně dokončena. „Znalecký posudek našel nedostatky za 620 korun českých. Státní zástupce to samozřejmě má k dispozici,“ brání se Zemek.

Tvrdí, že kontroloři ERÚ prohlédli solární panely a jejich připojení pouze ze země, tudíž nemohli míru dokončení posoudit.

„To je, jako když postavíte deset kilometrů dálnice a nedokončíte deset centimetrů. To pak jako nedostanete zaplaceno ani korunu? Ne. Dostanete zaplaceno 99,99 procenta ceny. A toto je stejný případ,“ míní Zemek.

„Obviňování ERÚ ze strany pana Zemka je bezpředmětné. Pan Zemek nestojí před soudem kvůli údajně ledabylé kontrole ERÚ, ale protože podle žalobce použil při žádosti o licenci falešné dokumenty,“ reagoval vedoucí oddělení komunikace ERÚ Michal Kebort.

Podle Mezlíka nebyla elektrárna dokončená v mnohem větším měřítku, než jak tvrdí Zemek.

„Zaznamenal jsem spoustu dezinformací,“ řekl na adresu Zemkových prohlášení Mezlík, který jako žalobce řešil i případ Zemkových synů.

Zemek podle něj předložil ERÚ falešnou revizní zprávu v polovině listopadu 2010, kdy elektrárna ještě nebyla ani zdaleka dokončená. „A stejná situace byla i na konci roku,“ podotkl státní zástupce.

Soud na začátku letošního roku potrestal společně se sourozenci Zemkovými i autory revizních zpráv a někdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaelu Schneiderovou, kterou poslal v odvolacím řízení za mříže na sedm let.

Podle soudce Pavla Götha z Vrchního soudu v Olomouci bylo z e-mailové korespondence zřejmé, že se Zemkem „jednala a jejich vztah není neutrální“. Zemek to odmítl s tím, že s elektronickou poštou skoro vůbec nepracuje a počítač nemá.

Soud naopak pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby někdejší šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou, která si měla původně odsedět osm a půl roku.