Rok plný oprav. Cesty u Zlína, Hradiště i Vsetína budou lepší

  14:27aktualizováno  14:27
Rekonstrukce se letos dočká ve Zlínském kraji celkem 31 silnic. Motoristé tak získají padesát kilometrů opravených cest za stovky milionů korun, zároveň ale na silnicích budou uzavírky, zdržení a kolony.

Začaly opravy několika silnic ve Zlínském kraji. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pořádná zkouška nervů čeká řidiče po celém kraji. Silničáři totiž odstartovali velké opravy cest v regionu.

"Letošní rok je opravdu výjimečný, od června do září pojede naráz pětadvacet staveb," naznačil náměstek Radek Berecka z Ředitelství silnic Zlínského kraje. Tady je přehled nejdůležitějších úseků.

1.Výpadovka z Bystřice pod Hostýnem do Meziříčí

Práce tady už začaly a potrvají do konce září. Stavbaři opraví úsek dlouhý 1,6 kilometru v obci Komárno včetně mostu nebo zpomalovacího ostrůvku.

Opravy cest v regionu

Horní Lapač - Fryšták: 1,1 kilometru, konec května

Komárno: 1,6 kilometru, konec září

Uherské Hradiště - Jarošov: 1,9 kilometru, konec srpna

Vážany - Jarohněvice: 1 kilometr, konec května

Pozlovice - Luhačovice: 2 kilometry, polovina září

Ústí - Hovězí: 3,5 kilometru, konec listopadu

Karolinka: 671 metrů a most, konec září

Lešná: 1,2 kilometru, konec června

Zdroj: ŘSZK. Jedná se o výběr oprav.

"Pro lidi v obci to je komplikace, omezení pohybu je značné. Ale věřím, že nám tyto obtíže vynahradí kvalitnější cesta," řekl starosta Komárna Milan Šindelek. Obec navíc opraví chodníky nebo postaví parkoviště u hřbitova.

V místě stavby platí do konce srpna jednosměrná úplná uzavírka pro jízdu z Komárna směrem na Valašské Meziříčí. Objízdná trasa vede přes Podhradní Lhotu.

V opačném směru od Meziříčí do Komárna auta projedou jedním směrem, v jedné části pak střídavou dopravu řídí semafor. Řidiči proto musí na této trase počítat se zdržením.

2.Hlavní tah mezi Zlínem a Uherským Hradištěm

Oprava cesty v hradišťské části Jarošov začala už loni, kdy se stihla udělat polovina trasy. Letos silničáři pokračují na úseku dlouhém 1,9 kilometru od pivovaru po podnik Mesit.

Řidiči se musí až do konce srpna připravit na výrazné zdržení. Místem stavby je možné projet v jednom pruhu, nákladní auta musí objížďkou přes Staré Město, Huštěnovice, Napajedla a Topolnou.

"Stavba je pokračováním modernizace důležité spojnice mezi Zlínem a Hradištěm, kterou denně jezdí tisíce řidičů," vysvětlil krajský radní Jaroslav Kučera.

Začala také rekonstrukce silnice v nedalekých Šarovech, které leží mezi oběma zmíněnými městy. Vznikne zde i nový přechod pro chodce, který v obci chyběl. Hotovo bude do konce června.

3.Silnice spojující Zlín s Holešovem

Druhým rokem rovněž pokračuje oprava úseku mezi Horním Lapačem a Fryštákem. Letos chybí dokončit asi třetina z tříkilometrového úseku.

Šoféry osobních aut a autobusů tady čekají dva semafory, auta s hmotností nad 7,5 tuny musí objížďkou přes Holešov, Machovou, Otrokovice a Zlín. Stavební práce budou hotové do konce května.

4.Spojnice mezi Zlínem a Luhačovicemi

I do tohoto dvoukilometrového úseku ve směru od křižovatky s odbočkou na Petrůvku na začátek Luhačovic se silničáři pustili už loni a teď je čeká dokončení. Silnice dostane lepší povrch a stavbaři vybudují na začátku zmíněné trasy okružní křižovatku směrem na Petrůvku a do kempu na břehu Luhačovické přehrady.

Provoz budou řídit semafory a řidiče čeká částečná uzavírka. Nákladní vozy budou muset jet přes Zlín, Bohuslavice u Zlína a Biskupice u Luhačovic.

5.Trasa ze Vsetína do Velkých Karlovic

Další vylepšení čeká komunikaci z Ústí do Hovězí, která měří přes 3,5 kilometru. Pro motoristy půjde až do listopadu o jedno z nejnáročnějších míst. V údolí Vsetínské Bečvy totiž neexistují žádné objízdné trasy, proto tady bude platit částečná uzavírka a auta musí jezdit střídavě jedním pruhem.

"Bude to skutečně hodně náročné. Už teď jsou na cestě do Velkých Karlovic čtyři semafory a přibudou k nim i další," poznamenal Berecka.

6.Lepší příjezd k zoologické zahradě Lešná

Silnice u zoo Lešná, která je v havarijním stavu, se konečně změní. Stavbaři se pustí do úseku dlouhého 1,2 kilometru a návštěvníci získají bezpečnější příjezd k areálu především ze směru od Lukova. Ke vstupní bráně se navíc přesune zastávka pro autobusy.

Zároveň je ale čeká částečná i kompletní uzavírka, ta bude od 7. do 18. dubna v úseku mezi oběma vstupy do zoo. Objízdná trasa povede přes Fryšták a Lukov, odkud se dá dojet i k parkovišti. Všechny práce mají skončit do konce června.

"Hlavní letní návštěvnické sezony v zoologické zahradě už se rekonstrukce silnice nedotkne," slíbil ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

7.Silnice mezi Kroměříží a Zdounkami

Projet z místní části Kroměříže Vážany do Jarohněvic bude brzy komfortnější. Stavební práce zahrnují přes kilometr dlouhou trasu, další dva kilometry jsou hotové z loňska. V místě stavebních prací bude platit částečná uzavírka spojená se semafory a projet půjde jen v jednom pruhu. Hotovo bude do 31. května.

8.Nový most v Karolince a Novém Hrozenkově

Stavbu mostu přes tok Stanovnice dokončí silničáři v Karolince, kde zároveň zrekonstruují 671 metrů na hlavní cestě. Vozidla tady budou jezdit střídavě jedním pruhem, práce skončí do konce září.

V nedalekém Novém Hrozenkově bude do konce července pokračovat stavba mostu v novém směru silnice k osadě Bzová. Úpravy se dočká i povrch cesty, i zde se má jezdit střídavě.

Autor:

Nejčtenější

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Do Holešova míří Britové, v prázdné průmyslové zóně ale stavět nebudou

V Tovární ulici v Holešově staví výrobní závod britská firmy Agema Engineering....

Anglická společnost Agema Engineering postaví v Holešově na Kroměřížsku nový výrobní závod. Stát bude v Tovární ulici...

Další z rubriky

Gurmánům začíná sezona, Zlínský kraj nabídne různé festivaly jídla

Garden Food Festival 2016 ve Zlíně.

Po dvou ročnících se Garden Food Festival stěhuje ze Zlína. Letos se uskuteční v Rožnově pod Radhoštěm a Uherském...

Tisíce odstínů zeleně našel Miroslav Janík v ekvádorském pralese

Miroslav Janík strávil pět týdnů v indiánské komunitě v Ekvádoru.

Pobyt v pralese mezi indiány dostal Miroslav Janík jako dárek k narozeninám. Zkušenosti z Ekvádoru chce využít při péči...

Zlínský kraj řeší zrušení autobusového tendru, hledá dočasné dopravce

Ilustrační snímek

Zlínský kraj začal hledat, kdo dočasně zajistí autobusovou dopravu od půlky prosince. Je to reakce na to, že...

Najdete na iDNES.cz