Tomáš Pasterný s kolegy ze spolku Zlínská křižovatka připomíná odkaz prvního...

Tomáš Pasterný s kolegy ze spolku Zlínská křižovatka připomíná odkaz prvního polistopadového prezidenta. | foto: Archiv MAFRA

Každý z nás ho má v genech, říká organizátor zlínské vzpomínky na Havla

  • 11
Václava Havla viděl poprvé jako středoškolák na náměstí v Třebíči, podruhé jako vysokoškolák v aule Jihočeské univerzity a potřetí během diskuse Kabinet Havel v Divadle Archa v Praze. Pro Tomáše Pasterného ze Zlína představuje životní příběh českého prezidenta velkou inspiraci. V sobotu ve Zlíně pořádá vzpomínkovou akci.

Psal se listopad 2010, Tomáš Pasterný tehdy ve Zlíně zakládal spolek Zlínská křižovatka a prezidenta Havla pozval na nově vznikající festival svobody a demokracie Zlínské jaro, který se konal za rok.

Jeho plán bohužel nevyšel. V sobotu tomu bude deset let od předčasného úmrtí českého prezidenta.

„Ještě předtím nám napsal povzbuzující text, který máme na webu,“ řekl Pasterný. „Mrzí mě, že jsem se s Václavem Havlem fakticky minul, ale inspiroval mne svým životním příběhem,“ dodal.

Havlův odkaz si ve Zlíně připomenou v sobotu od 17 hodin setkáním u lavičky Václava Havla na náměstí T. G. Masaryka. Zazní osobní vzpomínky osobností disentu a Občanského fóra ve Zlíně Stanislava Devátého a Bedřicha Koutného, vystoupí i zlínský herec Rostislav Marek s úryvky Havlových textů.

V Holešově mají na počest Havla novou lavičku

Na náměstí v Holešově se v sobotu v 16.30 koná vzpomínkové setkání u příležitosti 10. výročí úmrtí prezidenta Václava Havla spojené se slavnostním odhalením lavičky k jeho poctění.

Jedná se o originální lavičku, jejíž podobu autorsky zpracovala Střední škola nábytkářská a obchodní z Bystřice pod Hostýnem.

„Nejde tedy o standardní Lavičku Václava Havla, která se instaluje v jiných městech, protože pořizovací náklady na ni jsou neúměrně vysoké,“ uvedl za organizátory sobotní akce Karel Bartošek. Výstavbu zafinancovaly holešovské firmy a spolky.

„Naší motivací k uspořádání setkání není smutek, ale naděje, jejímž ztělesněním je právě Václav Havel a jeho životní příběh. Také vědomí, že nic netrvá věčně aneb jeho slovy: Až to bude nejblbější, tak najednou se to začne obracet k lepšímu,“ popsal Pasterný.

Odkaz prvního polistopadového prezidenta, který ve Zlíně trávil prázdniny u svého dědečka a baťovského ředitele Huga Vavrečky, je pro něj stále živý.

„Vnesl do politiky normálnost, zdravou míru neformálnosti a lidskosti se schopností sebereflexe,“ zmínil Pasterný. „Jeho úmrtím nic neskončilo, jeho příběh trvá dál v příběhu naší země, naší společnosti, v nás. Musíme si poradit bez něj, přičemž nic se neudělá samo.“

Nejen on přitom kolem sebe slýchá, že v současných těžkých časech Václav Havel chybí ještě víc.

„Reaguji na to tak, že lidem na sklonku 30. let jistě chyběl Masaryk, aniž tušili, že už mají Havla. Nemá ale smysl čekat na nějakého spasitele,“ řekl Pasterný.

„Myslím si, že v genech máme každý už trochu Masaryka a Havla. A že je v naší zemi dost lidí, kteří tu trochu používají správným směrem. V tom je naděje, že hodnoty, které oba dva pánové představovali, se jen tak neztratí.“