Uherský Brod chce proměnit náměstí, první vize představili studenti

  13:21aktualizováno  13:21
Vedení Uherského Brodu i jeho obyvatelé diskutují o potřebné rekonstrukci Mariánského náměstí, které je podstatnou součástí centra města i veřejného prostoru, už dvě desítky let. Teď mají k dispozici první přání, plány, náměty a návrhy, které vzešly z komisí a výborů i z nedávného veřejného projednávání.

Jedna z možných podob proměny Mariánského náměstí v Uherském Brodě, kterou navrhli studenti architektury v rámci ročníkové práce. | foto: Město Uherský Brod

„Zatím jsme úplně na začátku. Na jednání jsme představili nápady dětí ze základní školy i práce studentů brněnské vysoké školy, kteří ale s prostorem pracovali volně a neřešili, jestli je některé místo v soukromém vlastnictví, nebo to, že jde vlastně o historický prostor. Jak bude náměstí v budoucnu vypadat, se teď proto říct nedá,“ upozornila mluvčí radnice Elen Sladká.

Mariánské náměstí navazuje na hlavní Masarykovo. Jeho součástí je Klub kultury s parkovištěm, dominikánský klášter, základní umělecká škola i základní škola.

Nabízí sice obchody, kavárnu a nejnověji i znovu otevřenou restauraci v Klubu kultury, obyvatelé se na místě ale nezdržují, protože neposkytuje venkovní posezení ani důvod k zastavení.

Fotogalerie

K náměstí neodmyslitelně patří mariánský sloup, který zřejmě pochází z konce 17. století. Před pěti lety při červencové bouřce spadl a museli se ho ujmout restaurátoři. Jeho obnova stála téměř 400 tisíc korun.

Město chce proměnu prostoru pojmout ve velkém, nemá v plánu jen kosmetické úpravy. Návrh architektonického a urbanistického řešení chtějí najít s pomocí České komory architektů. Cílem veřejné architektonické soutěže je vytvořit co nejvhodnější podobu prostoru po stránce estetické i funkční.

„Mariánské náměstí je členité. Hledáme řešení vlastního veřejného prostranství, zpevněných ploch včetně materiálového provedení, zeleně a případných vodních prvků, městského mobiliáře, osvětlení, určení a rozmístění případných výtvarných děl. V návrhu bude řešena i doprava,“ upřesnila mluvčí.

Radnice chce mít návrh hotový ještě letos. Úpravy pak budou trvat zřejmě několik let. Finančně by mohla pomoci i dotace.

Mariánské náměstí v Uherském Brodě.

Mariánské náměstí v Uherském Brodě.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Kat favoritů. Chci vyhrát vždy a všude, říká Svědík po vítězství nad Plzní

Slovácký trenér Martin Svědík během utkání s Českými Budějovicemi

Pokud favorit stojí proti mužstvu Martina Svědíka, musí se mít vždy na pozoru. V nové sezoně si už se Slováckem připsal...

K nehodě na Vsetínsku vzlétly dva vrtulníky. Na místě zemřel řidič auta

K tragické nehodě u obce Lidečko v pátek vzlétly dva vrtulníky (9. srpna 2019).

Tragická nehoda na Vsetínsku zaměstnala v pátek večer všechny složky integrovaného záchranného systému. U obce Lidečko...

Barum rally a Trnkobraní se konají souběžně, může to způsobit potíže

Divácky velmi atraktivní jsou i jízdy v kategorii Star Rally Historic.

Dvě velké akce, Barum Czech Rally Zlín a Vizovické Trnkobraní, na něž přijedou desítky tisíc lidí, se konají tento...

Návrat do Plzně? Nejtěžší zápas v kariéře, přiznal veterán Petržela

Milan Petržela ze Slovácka během utkání ¨s Plzní

Nejlepší roky kariéry strávil právě v plzeňské Viktorii, kterou před pár týdny v průběhu letní přípravy definitivně...

Další z rubriky

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Zlínská firma s tvůrcem SimCity vyvíjí hru, jež simuluje fungování mozku

Martin Landsberger Pospíšil ukazuje na mobilu hru nazvanou Furniture Catcher...

Známý herní designér Will Wright vytváří novou počítačovou hru. Kromě jiných s ním spolupracuje i zlínská kreativní...

Soše Koželuha korodují šrouby, kovolitec je zkontroluje kamerou

Kovolitec Roman Hvězda z Tečovic se ujal renovace sochy Koželuha. S prací by...

Monumentální socha Koželuha, která stávala v centru Zlína, podstupuje nezbytnou renovaci. Pokud by se neudělala, mohla...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz