Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Soud i muzeum. Velká proměna uherskohradišťské věznice je připravená

  9:07
Ministerstvo financí schválilo dlouho chystanou proměnu bývalé věznice v Uherském Hradišti včetně vzniku Muzea totality. Vyjde na téměř půl miliardy korun, hotovo má být za osm let.
Věznice v Uherském Hradišti

Věznice v Uherském Hradišti | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Areál uherskohradišťské věznice je jedinečný v celém Česku a stále láká řadu návštěvníků. Při posledním otevření dorazilo do areálu přes čtyři tisíce lidí a ekumenická bohoslužba, která se kvůli počasí přesunula z nádvoří do vězeňské kaple, měla neuvěřitelně silnou atmosféru.

Po letech čekání to vypadá, že se konečně podaří věznici zpřístupnit veřejnosti a otevřít v ní Muzeum totalitních režimů. Ministerstvo financí totiž schválilo investiční záměr na proměnu areálu. Obsahuje cenu rekonstrukce i její podobu. 

„Celkové náklady převyšují 430 milionů korun a termín dokončení rekonstrukce je v roce 2027,“ popsala Anna Fuksová z tiskového odboru ministerstva.

Celková částka zatím jistá není. Pro letošní rok je rezervovaných 90 milionů korun, které jsou určené a schválené na přípravné práce. Pro další roky má ministerstvo připravených 346 milionů korun. Ty ale musí schválit poslanci v rámci státního rozpočtu.

„Po desítkách let chátrání této památky považuji každý krok, který vede k její rekonstrukci, za velmi důležitý,“ uvedl uherskohradišťský starosta a poslanec za ODS Stanislav Blaha.

Vlastníkem areálu je stále stát, přesněji řečeno Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten má přípravu rekonstrukce na starosti. „Je to pro nás jeden z prioritních úkolů a jedna z nejvýznamnějších investic i z celorepublikového pohledu. Intenzivně na něm pracujeme,“ prohlásila ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Během října vyhlásí úřad první veřejnou zakázku k proměně věznice. V ní vybere firmu, která připraví dokumentaci skutečného provedení stavby.

„Následovat budou potřebné průzkumy, jako například archeologický, stavebně technický, stavebně historický a podobně,“ sdělil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Teprve pak přijde na řadu architektonická soutěž, zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení a nakonec veřejná zakázka na dodavatele stavby. Tyto nezbytné a povinné kroky, průzkumy a dokumentace potrvají asi rok a půl. Poté má začít stavební část projektu.

Muzeum zachová samotky

Na tom, jak by měla proměna chátrajícího areálu věznice vypadat, se už loni shodlo několik institucí a úřadů, mimo jiné uherskohradišťská radnice, Zlínský kraj, místní okresní soud či ministerstva kultury, spravedlnosti a financí. Všechny podepsaly memorandum a vybraly jednu z navržených variant.

Výstava

Historii uherskohradišťské věznice i její současnou podobu připomíná výstava v podkroví Reduty na Masarykově náměstí.

Areál byl postavený na konci 19. století jako součást justičního paláce

Nejdříve sloužil pro vězně odsouzené za kriminální zločiny, během druhé světové války věznici využívalo gestapo a sídlil v ní i německý úřední soud. V 50. letech začala věznici využívat Státní bezpečnost a toto období patří k nejkrutějším. Od roku 1960 je areál uzavřený.

Výstava nabízí fotografie, historické dokumenty, články i výpovědi pamětníků. Otevřená je na vyžádání v Informačním centru na Masarykově náměstí. 

Celý komplex budov se má proměnit tak, aby v nich mohl sídlit okresní soud, okresní státní zastupitelství a probační a mediační služba. Vedení soudu dlouhodobě upozorňuje na fakt, že prostory, v nichž teď působí, jsou nevyhovující a nedůstojné. Budovu bývalé věznice zatím soud využívá pouze na uskladnění archiválií.

Podstatnou součástí areálu bude Muzeum totalitních režimů s připomínkou historie věznice včetně nejdrastičtějších 50. let, kdy tady Alois Grebeníček a další vyšetřovatelé Státní bezpečnosti brutálně týrali politické vězně.

Zabrat by mělo tři podlaží, dohromady téměř dva tisíce metrů čtverečních. Plánuje ho Moravské zemské muzeum v Brně spolu se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti.

„Pro návštěvníky otevřeme také místa, kam se dnes nedostanou. Uvidí samozřejmě bývalé samotky, vězeňskou kapli a část chodeb. Tyto prostory čeká pouze památková obnova, abychom zachovali autentičnost. Když do nich návštěvník vejde, měl by vidět totéž, co vězeň v minulosti,“ naznačil již dříve ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.

Rekonstrukci by měl v celé výši platit stát. Zlínský kraj má připravených 14 milionů korun na zařízení muzea a Uherské Hradiště chce zhruba 40 milionů korun použít na úpravy veřejného prostoru kolem areálu.

Autor:
  • Nejčtenější

Dálnice na Slovensko se za Vizovicemi promění v silnici přes lesnaté kopce

Premium Pokračování dálnice D49 z Vizovic směrem na Slovensko začíná řešit ministerstvo životního prostředí. Komunikace v tomto...

Sparta - Zlín 2:0, góly dal Birmančevič, Kuchta šance zahazoval. Už hrál i Krejčí

Osmý zápas doma, osmé vítězství. Stoprocentní bilanci sparťanských fotbalistů na jejich stadionu v letošním ligovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Priske o Kuchtovi: Mluvil jsem s ním a reakce je na něm. Ty šance měl proměnit

Do zápasu nasadil i Jana Kuchtu, který před týdnem po flámu v olomouckém nočním klubu předčasně opustil reprezentační...

Stromy na zlínském sídlišti ochrání před suchem novinka vědců z univerzity

Desítku okrasných stromů druhu myrobalán vysadili pracovníci města Zlín v Centrálním parku na Jižních Svazích. Vůbec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékaři zlínské nemocnice couvli. Většina z nich výpovědi z přesčasů stáhla

Výpověď z přesčasů stáhlo 150 z 200 lékařů zlínské nemocnice, uvedla v úterý Česká televize. Učinili tak po sérii...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Co všechno unese konstrukce? Velké kino v centru Zlína čeká zátěžový test

Památkově chráněné Velké kino, které připomíná sto let starou baťovskou architekturu, se začalo zevnitř opět měnit. Už...

Knihovna proslavila vesnici. Halenkovice zaujaly výjimečnou přestavbou

Knihovna v Halenkovicích umí inspirovat nevšedním designem i přístupem ke čtenářům. Ze stísněných prostor se před dvěma...

Před koncertem nepiju, to je úděl stárnoucího rockera, říká John Corabi

Pohodlně se usadí v křesle restaurace v americkém Nashvillu, objedná si kávu a přes videochat se usměje: „Zdravím do...

Jarmek v Kloboukách slaví třicet let. Ukáže mikulášské družiny i zvyky

Valašský mikulášský jarmek, který v sobotu pořádají ve Valašských Kloboukách, je jednou z největších adventních akcí na...

RD do rek., lze zrekonstruovat…
RD do rek., lze zrekonstruovat…

Krátká, Ostrožská Nová Ves, okres Uherské Hradiště
2 200 000 Kč

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...