Olomoucký vrchní soud dnes zároveň zprostil obžaloby i daňového poradce Antonína Dospivu, který se měl na trestné činnosti podle spisu podílet.
Podle žalobce vyvedla Březinová pomocí vykonstruovaných smluv a dokladů z firmy Energoinvestment, kterou Březina ovládal, téměř 7,4 milionu korun. Obžalováni byli původně ze zpronevěry, podvodu a pokusu o poškození věřitele a účastenství, hrozilo jim až osm let vězení.
Březinová vinu popírala, tvrdila že šlo o peníze, které společnosti dříve půjčila. Podle soudu popisované jednání bylo jednoznačně prokázáno, včetně toho, že listiny byly vyhotoveny později, než je datováno.
„Nebyla však jednoznačně vyvrácena obhajoba obžalované Březinové, že tato půjčka poskytnuta byla,“ uvedl předseda senátu Roman Raab.
U Dospivy lze podle soudu spatřovat pochybení v účetnictví, ale nelze u něj dovozovat trestněprávní odpovědnost.
V případu šlo o to, že podle žalobce Březinová fiktivně půjčila společnosti Energoinvestment 10 milionů a peníze si pak vybírala zpátky, čímž jí způsobila škodu zhruba 7,4 milionu korun. Smlouvu podepsala i s daňovými podklady teprve zpětně v letech 2013 a 2014 i se svým synem. Dospiva jí měl dokumenty k podpisu připravit.
„Bylo to nepravdivé. Pouze předstírala, že existuje její závazek. Přiměla zaměstnance, aby jí převedli peníze, a obohatila se ke škodě společnosti. Zbývající část takto ‚vyrobené‘ pohledávky uplatnila v insolvenčním řízení a požadovala její zaplacení,“ řekl u soudu ve Zlíně státní zástupce Radek Bartoš.
Tím by byl tratný také stát, protože společníkem firmy už je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle žalobce připravila věřitele svojí pohledávkou o zhruba 700 tisíc korun.
Březinová měla obvinění za vykonstruované
Měla také plnou moc od svého syna, který byl ve vězení, takže majetek firmy mohla postupně zpeněžit. Prodala například jeho ferrari. Z účtu společnosti si také na svůj účet převedla 2,8 milionu korun. To měla být cesta k umoření pohledávky.
Březinová se hájila tím, že peníze firmě svého syna postupně v letech 2010 až 2012 (kdy byl Březina zatčen) skutečně půjčila. Ovšem bez dokladů. Obvinění označila za vykonstruované.
„Myslím si, že mě perzekvovali, protože jsme všichni Březinovi, že je potřeba je všechny soudit a vzít jim majetky. Ve výčtu jsem chyběla já, orgány činné v trestním řízení musely něco udělat,“ stěžovala si u soudu ve Zlíně Březinová.
„Myslela jsem si, že je v naší zemi spravedlnost, ale po této perzekuci se tomu nedá věřit. Snad si nemyslíte, že bych tak hluboce klesla a dělala něco nepoctivého,“ řekla soudnímu senátu matka lihového bosse.
Soud osvobodil i Březinova otce a exmanželku
Kauza má spojitost s odhalením lihové mafie v čele s Radkem Březinou, kauza zaměstnává policii a žalobce od podzimu 2012.
Kromě samotné lihové mafie, jejíž členové dostali mnohaleté tresty, a dalších odběratelů nelegálního lihu, se soudy začaly zabývat i dalšími kauzami spojenými se jménem Radka Březiny.
Okresní soud ve Zlíně letos v dubnu zprostil obžaloby také Březinova otce a jeho bývalou manželku, kteří čelili obvinění z legalizace výnosů z jeho trestné činnosti za více než půl miliardy korun, žalobce se však odvolal ke krajskému soudu.
Krajský soud v Brně naopak Radku Březinovi letos v červnu zpřísnil trest vězení, který si odpykával za obchody s nezdaněným lihem, ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Z vazby se podle rozsudku v letech 2012 až 2014 v souvislosti s lihovou kauzou pokusil uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků.