K soudu se dostal i případ matky lihového bosse Březiny, hrozí jí 10 let

  15:24aktualizováno  15:24
K soudu musel další člen rodiny lihového bosse Radka Březiny, který si odpykává třináctileté vězení za daňové úniky. Po jeho bratrovi, manželce a otci to je teď jeho matka Marie Březinová. Hrozí jí až deset let za mřížemi za několik trestných činů, jež podle žalobce nepřímo souvisejí s obřími podvody jejího syna.

Marie Březinová podle obžaloby vyváděla peníze z firmy svého syna Radka Březiny (na snímku). | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Z firmy Energoinvestment, kde byl Březina jednatelem a kam měly také jít peníze z jeho lihových podfuků, podle obžaloby společně s matkou vyvedli několik milionů korun na základě vykonstruované smlouvy a daňových dokladů. A to v době, kdy už byl Březina za mřížemi a jeho majetek měl propadnout státu.

„Šlo o snahu vyvést peníze z Energoinvestmentu, dokud tam ještě nějaké byly. Obchodní podíl Radka Březiny v této firmě spadal do zajištění jeho majetku v daňové věci, jinak by se k tomuto majetku z titulu společníka nedostal,“ řekl žalobce Radek Bartoš z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Podle něho je případ odnoží hlavní lihové větvě, v níž byla většina aktérů pravomocně odsouzena v čele s jejím šéfem. Březinová však není souzena za praní špinavých peněz jako její bývalý manžel Vladimír Březina, jehož soud zatím nepravomocně osvobodil. Obžalovaná je ze zpronevěry, podvodu a pokusu o poškození věřitele.

Pouze předstírala, že existuje její závazek, řekl žalobce

V této kauze jde hlavně o to, že podle žalobce Březinová fiktivně půjčila firmě Energoinvestment 10 milionů korun a peníze si pak reálně vybírala zpátky, čímž jí způsobila škodu přes sedm milionů korun. Smlouvu podepsala i s daňovými podklady teprve zpětně v letech 2013 a 2014 i se svým synem. Spolu s ní je obžalovaný Antonín Dospiva, který měl dokumenty k podpisu připravit.

„Bylo to nepravdivé. Pouze předstírala, že existuje její závazek. Přiměla zaměstnance, aby jí převedli peníze a obohatila se ke škodě společnosti,“ řekl Bartoš. „Zbývající část takto vyrobené pohledávky uplatnila v insolvenčním řízení a požadovala její zaplacení,“ dodal.

Tím byl tratný stát, protože společníkem firmy už je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle žalobce připravila věřitele svojí pohledávkou o zhruba 700 tisíc korun. Měla také plnou moc od svého syna, který byl ve vězení, takže majetek firmy mohla postupně zpeněžovat.

Prodala například jeho ferrari. Z účtu společnosti si také na svůj účet převedla 2,8 milionu korun. To měla být cesta k umoření pohledávky.

Když mě někdo poprosí, reaguju pozitivně, hájil se Dospiva

Březinová se při zahájení procesu hájila tím, že peníze firmě svého syna postupně v letech 2010 až 2012, kdy byl Březina zatčen, skutečně půjčila. Ovšem bez dokladů.

„Pravidelně mi je vracel, půjčky se překrývaly. Vždy šlo o statisíce až miliony. Nesepisovali jsme smlouvy, vedla jsem si deníček s částkami,“ tvrdila Březinová.

Obvinění označila za vykonstruované. U soudu přečetla vyjádření a potom odmítla odpovídat na otázky. Kromě své obhajoby si postěžovala, že musela před soud.

„Myslím si, že mě perzekuovali, protože jsme všichni Březinovi, že je potřeba je všechny soudit a vzít jim majetky. Ve výčtu jsem chyběla já, orgány činné v trestním řízení musely něco udělat,“ stěžovala si Březinová.

„Myslela jsem si, že je v naší zemi spravedlnost, ale po této perzekuci se tomu nedá věřit. Snad si nemyslíte, že bych tak hluboce klesla a dělala něco nepoctivého,“ řekla soudnímu senátu matka lihového bosse.

Dospiva mluvil obsáhleji. Svůj podíl viny zpochybňoval, byť uznal, že vyhotovovat antedatované smlouvy a daňové doklady nebylo správně.

„Neměl jsem udělat doklady ani smlouvu, ale mám problém, že když mě někdo poprosí, reaguju zpravidla pozitivně. Nejsem schopen pochopit, kde jsem udělal zločin,“ zmínil Dospiva.

Autor:
  • Nejčtenější

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Zemědělcům se nelíbí plán na menší pole. Ať to stát nechá na nás, žádají

Ministerstvo plánuje omezení, podle něhož by zemědělci mohli pěstovat jednu plodinu na ploše o rozloze maximálně 30...

Sparta hraje v poháru doma s Baníkem, Plzeň hostí Mladou Boleslav

Sparťanští fotbalisté se ve čtvrtfinále domácího poháru utkají doma s Baníkem Ostrava, posledním finalistou soutěže....

Čelní střet nepřežila mladá spolujezdkyně, tři další mladí se vážně zranili

Po převozu do nemocnice podlehla svým zraněním mladá spolujezdkyně cestující ve voze, který v Otrokovicích dostal smyk...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice - Slovácko 2:0, skvělá forma nováčka, vyhrál popáté v řadě

Fotbalisté Českých Budějovic potvrdili vynikající fazonu, v 16. kole nejvyšší soutěže si připsali páté vítězství po...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Zlín testuje v první ulici rezidentní parkování, na rok stojí 1 500 korun

Město Zlín udělalo další krok k tomu, aby lidé z centra měli snadnější parkování. Technické služby začaly prodávat...

Silničáři už upravují trasu D55 u Starého Města, budování začne příští rok

Silničáři začali pracovat na úseku dálnice D55 z Babic do Starého Města. Osm kilometrů dlouhou silnici budou stavět tři...

Zlínský kraj je špičkou v inovacích, designéra žádný robot nenahradí

Zlínský kraj se stává významným regionem v kreativním průmyslu. Inovativní a designérské firmy představují provoz,...

U modernizace zlínské železnice lidem vadí betonové stěny i nejasné výkupy

Státu se zatím podařilo získat jen málo přes polovinu pozemků potřebných pro modernizaci železniční trati z Otrokovic...

Najdete na iDNES.cz