Největší novodobá proměna Vsetína, po obchodní galerii bude nové nádraží

  10:54aktualizováno  10:54
Část města kolem vlakového nádraží ve Vsetíně se proměnila. První etapa skončila ve čtvrtek otevřením nákupní galerie a podzemního parkoviště. Nyní se práce soustředí na samotné nádraží.

Její vzhled předurčuje budoucí podobu celé lokality. Hliníková fasáda nové Smetanovy obchodní galerie ve Vsetíně během dne mění svou podobu v závislosti na slunci a černé tečky na ní tvoří siluety stromů. Budoucí vstup do podzemí, zatím ještě zaslepený, kryjí dřevěné lamely.

I další objekty v takzvaném přednádražním prostoru budou ve stejném stylu. Především budova terminálu pro autobusovou i vlakovou dopravu.

„Proměna celé lokality má být hotová v horizontu pěti šesti let. Bude to moderní a pohodlná část města,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička během čtvrtečního slavnostního otevření obchodní galerie a podzemního parkoviště. Jde o největší změnu v novodobé historii města.

Skryté parkoviště má kapacitu 157 míst, z toho 53 vybudovalo město. Utratilo za ně 60 milionů korun.

Dalších 300 milionů zaplatil soukromý investor, který stavěl obchodní galerii. Prostor funguje jako jeden celek, o náklady na provoz i výnosy z parkovného se budou majitelé dělit.

Fotogalerie

První hodina bude pro řidiče zdarma, za každou další zaplatí 20 korun. Otevřeno bude od 6 do 22 hodin.

Během stavby město čelilo kritice za to, že dává peníze do soukromého projektu. Jenomže obchodní galerie je součástí většího celku. „Společná investice soukromého a veřejného sektoru je poměrně ojedinělá, tady ale má opodstatnění,“ uvedl Růžička.

Právě v části podzemního parkoviště totiž bude začínat tunel, který ji spojí s jednotlivými nástupními perony a bude pokračovat dál, až za nádraží.

To zkrátí cestu pěších ve směru od sídlišť Rokytnice a Rybníky, potažmo od hokejového stadionu a dalších sportovišť Na Lapači. Na povrch se lidé dostanou výtahem u vchodu do galerie, nebo mohou pokračovat přímo do jejího prostoru.

V den otevření byla obchodní galerie obsazená zhruba z 90 procent. To znamená, že v provozu je 27 obchodních jednotek. V polovině listopadu se rozjede také sport centrum a začátkem roku ještě bowling a restaurace.

„Naprostou většinu jsme měli rezervovanou ještě před zahájením stavby,“ uvedl Jaroslav Vala, předseda představenstva firmy Valatrans, která galerii postavila.

Projekt vznikal několik let. Společnost Valatrans nejprve koupila menší objekt naproti vlakovému nádraží a chtěla k němu přistavět další část. K tomu potřebovala od města odkoupit sousední pozemek. Vedení města zároveň tlačilo na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), aby se pustila do rekonstrukce nádraží.

A obchodní centrum zapadalo do plánů radnice, jenomže by muselo mít jinou podobu.

„Nevymysleli jsme nic nového. Nádraží bývají propojená s obchodními centry, protože pro lidi, kteří cestují, je to výhodné,“ uvedl hejtman a někdejší starosta Vsetína Jiří Čunek. Byl tím, kdo celý projekt rozjížděl a v roce 2016 ho dovedl k finální podobě.

V následujícím roce přípravy načas zarazilo odvolání proti územnímu rozhodnutí, které podal spolek Vsetínské fórum. Mimo jiné argumentoval nedostatečnou kapacitou parkoviště. Následně Čunek na pozici starosty rezignoval, protože byl zároveň hejtmanem kraje. Smlouvu o zahájení stavby už tedy podepisoval jeho nástupce. Oficiálně začala demolicí původního objektu v lednu roku 2018.

K novému nádraží se ještě více přiblíží i autobusové zastávky

Další práce nyní čekají město a SŽDC. Státní organizace zbourá starou nádražní budovu, která je v dezolátním stavu a nahradí ji zcela novou. I umístění bude jiné, posune se o několik desítek metrů směrem k poliklinice.

„Dojde také k novému dispozičnímu uspořádání a úpravě kolejí tak, aby mohla být nástupiště s mimoúrovňovým přístupem pro cestující. Nové podchody pro pěší umožní bezpečné propojení dvou částí města,“ popsal mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Práce vyjdou na 2,2 miliardy korun. Začnou příští rok v červnu a skončí v létě roku 2023.

„Půjde o delší kolejový úsek, od Ústí až po areál společnosti MEZ. Proto si možná lidé v první části ani nevšimnou, že už se pracuje,“ upozornil Růžička.

Město naváže přesunem autobusových zastávek. Ačkoliv je v současnosti autobusové nádraží hned v sousedství vlakového, mají se přiblížit ještě víc. Prakticky vytvoří jeden areál.

  • Nejčtenější

Hosta v hospodě zastřelil v obraně, zprostil soud obžaloby muže ze Zubří

Olomoucký krajský soud zprostil obžaloby jednapadesátiletého Milana Sobotku, který loni v říjnu vstoupil v hospodě v...

Při rallye zemřel divák, pozůstalým musí zaplatit provozovatel auta

Provozovatel závodního auta, které při nehodě na zlínské Barum Czech Rally v roce 2012 usmrtilo diváka, musí zaplatit...

Američané nechtějí potraviny balit do recyklátu, říká šéf kartonové firmy

V roce 2013 začala v Zádveřicích na Zlínsku vyrábět kartonové obaly na potraviny a letos na podzim otevírá pobočku v...

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice porazily Chomutov, Slavia přehrála v prodloužení Vsetín

První hokejová liga pokračuje pěti zápasy 24. kola. Lídr z Českých Budějovic porazil Chomutov 6:4, pražská Slavia...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Hosta v hospodě zastřelil v obraně, zprostil soud obžaloby muže ze Zubří

Olomoucký krajský soud zprostil obžaloby jednapadesátiletého Milana Sobotku, který loni v říjnu vstoupil v hospodě v...

Celníky soudí za asistenci u lihových podvodů, kolega se jich zastal

V případu tří celníků, kteří jsou obžalovaní, že svojí laxností umožnili lihovému bossovi Radku Březinovi velké daňové...

Budoucí ředitelé škol mohou studovat v Hradišti, zájem je vysoký

Fakulta veřejnosprávních a ekonomických studií patřící k Vysoké škole Jagiellońské získala novou akreditaci. V Uherském...

Vsetín rozdá dva tisíce seniorských karet, informují o zdraví člověka

Seniorskou kartu začnou začátkem prosince distribuovat ve Vsetíně. Radnice při její tvorbě vyšla z nápadu seniorské...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz