Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Největší novodobá proměna Vsetína, po obchodní galerii bude nové nádraží

  10:54
Část města kolem vlakového nádraží ve Vsetíně se proměnila. První etapa skončila ve čtvrtek otevřením nákupní galerie a podzemního parkoviště. Nyní se práce soustředí na samotné nádraží.

Její vzhled předurčuje budoucí podobu celé lokality. Hliníková fasáda nové Smetanovy obchodní galerie ve Vsetíně během dne mění svou podobu v závislosti na slunci a černé tečky na ní tvoří siluety stromů. Budoucí vstup do podzemí, zatím ještě zaslepený, kryjí dřevěné lamely.

I další objekty v takzvaném přednádražním prostoru budou ve stejném stylu. Především budova terminálu pro autobusovou i vlakovou dopravu.

„Proměna celé lokality má být hotová v horizontu pěti šesti let. Bude to moderní a pohodlná část města,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička během čtvrtečního slavnostního otevření obchodní galerie a podzemního parkoviště. Jde o největší změnu v novodobé historii města.

Skryté parkoviště má kapacitu 157 míst, z toho 53 vybudovalo město. Utratilo za ně 60 milionů korun.

Dalších 300 milionů zaplatil soukromý investor, který stavěl obchodní galerii. Prostor funguje jako jeden celek, o náklady na provoz i výnosy z parkovného se budou majitelé dělit.

Fotogalerie

První hodina bude pro řidiče zdarma, za každou další zaplatí 20 korun. Otevřeno bude od 6 do 22 hodin.

Během stavby město čelilo kritice za to, že dává peníze do soukromého projektu. Jenomže obchodní galerie je součástí většího celku. „Společná investice soukromého a veřejného sektoru je poměrně ojedinělá, tady ale má opodstatnění,“ uvedl Růžička.

Právě v části podzemního parkoviště totiž bude začínat tunel, který ji spojí s jednotlivými nástupními perony a bude pokračovat dál, až za nádraží.

To zkrátí cestu pěších ve směru od sídlišť Rokytnice a Rybníky, potažmo od hokejového stadionu a dalších sportovišť Na Lapači. Na povrch se lidé dostanou výtahem u vchodu do galerie, nebo mohou pokračovat přímo do jejího prostoru.

V den otevření byla obchodní galerie obsazená zhruba z 90 procent. To znamená, že v provozu je 27 obchodních jednotek. V polovině listopadu se rozjede také sport centrum a začátkem roku ještě bowling a restaurace.

„Naprostou většinu jsme měli rezervovanou ještě před zahájením stavby,“ uvedl Jaroslav Vala, předseda představenstva firmy Valatrans, která galerii postavila.

Projekt vznikal několik let. Společnost Valatrans nejprve koupila menší objekt naproti vlakovému nádraží a chtěla k němu přistavět další část. K tomu potřebovala od města odkoupit sousední pozemek. Vedení města zároveň tlačilo na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), aby se pustila do rekonstrukce nádraží.

A obchodní centrum zapadalo do plánů radnice, jenomže by muselo mít jinou podobu.

„Nevymysleli jsme nic nového. Nádraží bývají propojená s obchodními centry, protože pro lidi, kteří cestují, je to výhodné,“ uvedl hejtman a někdejší starosta Vsetína Jiří Čunek. Byl tím, kdo celý projekt rozjížděl a v roce 2016 ho dovedl k finální podobě.

V následujícím roce přípravy načas zarazilo odvolání proti územnímu rozhodnutí, které podal spolek Vsetínské fórum. Mimo jiné argumentoval nedostatečnou kapacitou parkoviště. Následně Čunek na pozici starosty rezignoval, protože byl zároveň hejtmanem kraje. Smlouvu o zahájení stavby už tedy podepisoval jeho nástupce. Oficiálně začala demolicí původního objektu v lednu roku 2018.

K novému nádraží se ještě více přiblíží i autobusové zastávky

Další práce nyní čekají město a SŽDC. Státní organizace zbourá starou nádražní budovu, která je v dezolátním stavu a nahradí ji zcela novou. I umístění bude jiné, posune se o několik desítek metrů směrem k poliklinice.

„Dojde také k novému dispozičnímu uspořádání a úpravě kolejí tak, aby mohla být nástupiště s mimoúrovňovým přístupem pro cestující. Nové podchody pro pěší umožní bezpečné propojení dvou částí města,“ popsal mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Práce vyjdou na 2,2 miliardy korun. Začnou příští rok v červnu a skončí v létě roku 2023.

„Půjde o delší kolejový úsek, od Ústí až po areál společnosti MEZ. Proto si možná lidé v první části ani nevšimnou, že už se pracuje,“ upozornil Růžička.

Město naváže přesunem autobusových zastávek. Ačkoliv je v současnosti autobusové nádraží hned v sousedství vlakového, mají se přiblížit ještě víc. Prakticky vytvoří jeden areál.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Karlovy Vary bez extraligy? Majitel klubu uvažuje o prodeji licence

Extraligová budoucnost Karlových Varů je nejistá. Majitel klubu Karel Holoubek připustil možnost, že by Západočeši...

Kanonýr z Hané stál Spartu majlant. Po vicemistrovi světa Silném pojmenují stadion

Jednou na dopolední utkání zaspal a vyděšení funkcionáři Sparty Praha ho museli přijet vzbudit. Josef Silný si doma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro STAN v regionu je to katastrofa, říká o korupční kauze zlínský politolog

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) vzniklo před lety ve Zlínském kraji. Odtud dodnes jsou jeho hlavní tváře, zejména...

Obsluha kasina si nechávala část výher, za pět měsíců měla půl milionu

Víc než půl milionu korun zpronevěřila osmatřicetiletá žena z obce poblíž Zlína, když si jako obsluha kasina nechávala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba kulturního centra se zastavila, Rožnov i firma o důvodech mlčí

Staveniště nového kulturního centra v Rožnově pod Radhoštěm zůstane nadále opuštěné. Dělníci z něj odešli poté, co...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Pro STAN v regionu je to katastrofa, říká o korupční kauze zlínský politolog

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) vzniklo před lety ve Zlínském kraji. Odtud dodnes jsou jeho hlavní tváře, zejména...

Plánovaný chodník i obytný komplex v části Zlína budí vášně

Radnice řeší změnu územního plánu v lokalitě Boněcko ve zlínské části Příluky. Dotkne se i pozemku rodinného domu...

Těžba štěrkopísku u úřadu opět prošla. Vodu budeme bránit dál, zní z obcí

Český báňský úřad zamítl odvolání obcí a znovu potvrdil dobývací prostor pro těžbu štěrkopísku v katastru Uherského...

Vlaky přes Otrokovice budou brzy jezdit podle řádu, oprava jde rychleji

Provoz v úseku železniční trati Břeclav–Přerov bude obnovený mnohem rychleji, než se čekalo. Začátkem června jej...

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...