V boršickém vinařství Dvůr pod Starýma Horama si takto symbolicky připomněli začátek sklizně. „Šlapání hroznů už dnes v našich vinařstvích nevídáme. Je to škoda, protože je v tom poetika, když nádherná dívčí noha drtí krásný hrozen,“ povídal majitel boršického vinařství Petr Gottwald.
Zatímco muži dříve víno sbírali, třídili a dováželi, šlapání bylo jako jednodušší práce svěřeno ženám.
Šlapání hroznů je přitom vůbec nejstarší technologií zpracování vína. Princip je přitom stále stejný, narušit hroznovou kuličku, aby z ní vytekla šťáva. „Dnes už jsou na to moderní zařízení, které zaručují vyšší výlisnost. I my děláme šlapání pouze symbolicky,“ vysvětlil Gottwald.
Tento tradiční způsob se přitom dodnes využívá v některých menších vinařstvích v jihoevropských státech. Někteří fajnšmekři dokonce tvrdí, že rozšlapané víno chutná lépe než z lisu.
V Boršicích se rozšlapalo zhruba 150 kilogramů veltlínu zeleného. Šťáva z hroznů nepřijde nazmar, víno se z ní vyrobí. „Loni jsme takto udělali asi 50 litrů, které jsme potom s účastníky této akce vypili o Vánocích, uvidíme, kolik vína to dá letos,“ dodal majitel vinařství.
Celá akce byla protkána folklórem, vyhrávala cimbálová kapela, o tance, zpěvy i samotné šlapání se staralo folklórní sdružení Jaročan ze Slovenska.