Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme nejsilnější soupisku v historii, říká šéf festivalu Masters of Rock

  12:31
Čtrnáctý ročník festivalu Masters of Rock se uskuteční od čtvrtka v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích. Vyprodáno je už v předstihu, i když pořadatelé letos nabízeli jen čtyřdenní permanentky. Hlavními hvězdami budou Slayer, Avantasia, Megadeth, Apocalyptica nebo Amon Amarth.
Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V čele festivalu stojí od jeho založení, ale takový zájem o vstupenky nepamatuje. Dva dny před začátkem už dokonce zmizely z předprodeje poslední čtyřdenní permanentky a na místě tak lístky k prodeji nebudou. Kapacita vizovického areálu činí 25 tisíc diváků.

„Dokonce jsme letos museli zrušit prodej jednodenních lístků, které na minulých ročnících fungovaly,“ říká ředitel agentury Pragokoncert Jiří Daron v rozhovoru pro MF DNES.

Proč jste letos vsadili jen na čtyřdenní permanentky?
Rozhodli jsme se dát přednost lidem, kteří přijedou na všechny čtyři dny. Z ekonomického hlediska by pro nás bylo výhodnější prodávat i vstupenky na jeden den. Například v pátek hrají Slayer a Avantasia, takže někdo by chtěl vyrazit jen na ně. Tím by však vyblokoval místo pro návštěvníky, kteří ve Vizovicích tráví čtyři dny. O lidi, kteří by si koupili jednodenní lístek, tak sice přijdeme, ale bereme to jako vstřícné gesto vůči těm ostatním.

I přes riziko se zrušením jednodenních vstupenek máte v předstihu vyprodáno. Čemu to přisuzujete?
Atraktivita letošních kapel je tak vysoká, že si troufnu říct, že lepší a nadupanější soupisku jsme nikdy neměli. A proto je rekordní i divácký zájem. Měli jsme štěstí, že zejména zámořské kapely, o které jsme usilovali, jedou turné po Evropě v termínu Masters of Rock a měly volno. Pokaždé se to nepodaří sladit. Seznam velkých kapel, které chcete získat, je vždy delší než finální výběr. Letos jsme hráli zároveň na více šachovnicích a nakonec všechny zápasy vyhráli. (úsměv) Některá jednání ale byla velmi složitá a trvala dlouho.

Nejobtížnější to bylo s americkými Slayer, že?
Ano, to bylo hodně stresující. Jednali jsme skoro tři měsíce a už jsme se dostali do stadia, kdy jsem zájem o Slayer položil a začal jednat s někým jiným. Chtěli jsme slavné thrashmetalové jméno, proto další volba logicky padla na Megadeth. Bylo to navíc poprvé v historii festivalu, kdy se ozval agent takto velké kapely sám od sebe, že Megadeth chtějí přijet. Vydali vynikající novou desku, jedou největší evropské festivaly a o Masters měli eminentní zájem. Měl jsem na jejich živá vystoupení vynikající reference, a proto jsme se dohodli. Mimochodem, moc mě potěšilo, že zmíněný booking agent se sám od sebe ozval. Patří mezi největší světová jména a může nám otevřít dveře k dalším podobným skupinám. Je to i důkaz toho, že náš festival má ve světě renomé.

Takže se Slayer už jste ani nepočítal?
Myslel jsem, že to nevyjde. Jenže pak se ozval také jejich agent s tím, že podobná jednání trvají delší dobu, což prý musím pochopit, a začal mě uhánět, jestli to ještě nějak neuděláme. Kapelu jsme chtěli my, německý Bang Your Head a Barcelona Rock Fest. Domluvili jsme se, že Slayer odehrají tři koncerty za čtyři dny. O. k., řekl jsem agentovi, kdy chcete přijet k nám? Máme volný pátek, odpověděl mi. Na neděli už jsme je dát nemohli, tento termín byl domluvený s Megadeth. Proto došlo k hodně kurióznímu momentu, kdy dva headlineři – Avantasia a Slayer – budou hrát v jeden den. Za jiných okolností bychom je rozhodili na dva dny a Slayer by hráli jako hlavní hvězda večera, ale teď to nešlo jinak. Problémům ovšem nebyl konec, když jsme zveřejnili termín tiskovky, na níž jsme chtěli oficiálně oznámit jména největších hvězd letošního ročníku, museli jsme ji odsunout. Slayer nám ještě nedali povolení, to přišlo až za tři dny. Celkově to bylo dost náročné.

Proč jste vůbec jako headlinera vybrali Avantasii, a ne zmíněné Slayer?
Avantasia je největší rock-metalový all stars projekt na světě, který se drží na špici řadu let. Například letos vyprodali Forum Karlín v Praze pro čtyři tisíce lidí. Takovou návštěvu Slayer na svém posledním tuzemském samostatném vystoupení (6. června 2012 v Ostravě, přišly tři tisíce lidí – pozn. red.) neměli. A právě divácký zájem je pro mě bernou mincí a měřitelným číslem, které vyjadřuje aktuální popularitu dané kapely. V České republice je navíc obecně oblíbenější melodický metal.

Mnoho fanoušků však tohle rozhodnutí trochu překvapilo.
Slayer jsou legendou a po Metallice druhou největší kapelou v thrash metalu. I jejich agentovi jsme to museli vysvětlit. Ve festivalovém vizuálu jsme je dali na stejnou úroveň, logo Slayer je červené a kapela je tam vyobrazená. Podle mě je důležitý hlavně fakt, že obě kapely na Masters of Rock vystoupí. Jak jsem už zmínil, Slayer v jednu chvíli už byli mimo hru.

Platí, že na Avantasii se osobně hodně těšíte?
Když to přeženu, kluci by hráli i bez smlouvy, stačilo by podání ruky. (úsměv) Podmínky jsme dohodli hned, známe se velmi dobře, Avantasia patří mezi největší kapely, které zastupujeme, a jejich koncertní aktivity u nás plánujeme dlouhodobě dopředu.

Mimochodem, když už se bavíme o headlinerovi celé přehlídky – fanoušci na festivalovém webu nebo sociálních sítích často zmiňují několik jmen, o nichž v této souvislosti sní. Co třeba Scorpions?
Letos jsme je nezkoušeli, ale je to kapela, která na Masters of Rock patří a mohla by se představit jako legenda. Rozhodně je nevylučuji.

Deep Purple?
To je ten samý případ. Věřím, že také oni k nám jednou přijedou.

Kiss?
Nemyslím si, že by to vyšlo. Kiss jsou drahá kapela, kdyby se nám podařilo získat významného finančního sponzora, dalo by se o nich uvažovat.

Judas Priest?
Velmi reálné jméno a také může brzy nastat.

A samozřejmě legendární Iron Maiden, o nichž jste řekl, že přivézt je na Masters of Rock je váš sen?
Ano, ale zatím je to bohužel jen sen. (úsměv) Iron Maiden sami udělají návštěvnost přes 20 tisíc lidí, takže nedává ekonomický smysl dělat je jako hlavní hvězdu čtyřdenního festivalu pro 25 tisíc návštěvníků. Museli bychom mít štěstí na tak velké sponzory, jako mají například Colours of Ostrava.

Pojďme zpátky k letošnímu ročníku. Po osmi letech se vracejí Apocalyptica a Amon Amarth, na jejichž tehdejší koncert doprovázený nevídanou bouřkou a přívaly deště mnozí fandové dodnes vzpomínají. Vybavíte si ho i vy?
Jasně, na to nejde zapomenout. Doufám, že tohle se nám už nikdy nepřihodí. Bylo to, jako kdyby někdo nad likérkou najednou vylil rybník. Tehdy dokonce vypadl proud, což by se dnes snad už nestalo, technicky jsme se od roku 2008 posunuli výrazně dopředu. Na obě skupiny se těším, ve svém žánru jde o absolutní špičku a divácky atraktivní jméno. I proto jsou Apocalyptica a Amon Amarth headlinery jednotlivých dnů.

Co dalšího v programu podle vás stojí za zmínku?
Určitě zpěvačka Tarja, což je fenomén ještě z éry Nightwish. Má neskutečně věrnou základnu fanoušků, kterým je jedno, jestli hraje vánoční koncert, rockový koncert nebo vystupuje s filharmonií. Přijdou na všechno. Tentokrát Tarja přiveze rockovou show a nabídne i písně z chystané desky.

Hodně silný bude folkmetalový žánr, že?
Eluveitie, kteří jsou top kapelou v tomto žánru, zahrají část setu v akustickém provedení. Bude to vítané zpestření. Skupina přijede v obměněné sestavě, opustila ji trojice členů, zůstal ale zpěvák a hlavní tvář Chrigel Glanzmann. Speciální folkshow představí i Korpiklaani, které na pódiu doplní další muzikanti. Nechci dopředu prozrazovat jednotlivé momenty, ale mají to opravdu dobře a vtipně vymyšlené. Už tak početná skupina se ještě rozroste. Korpiklaani budou svůj koncert nahrávat, chystají totiž první DVD, pro něž už mají materiál z Moskvy, Buenos Aires a minulého vystoupení ve Vizovicích.

OBRAZEM: Připomeňte si atmosféru loňského ročníku

Na kterou z českých kapel byste upozornil?
Hlavně na Citron, který udělal comeback s Láďou Křížkem u mikrofonu a má skvělý nový materiál. Na koncertech s nimi zpívá i Tanja, nechybí povedená produkce a scéna s LED stěnami s videoklipy, jako mají velké zahraniční skupiny. Radim Pařízek si dal práci s animacemi, vypadá to fantasticky.

V dramaturgii je letos více zastoupený tvrdý metal, je to spíše náhoda, nebo tímto směrem chcete v budoucnosti více jít?
Je ho více než třeba loni, ale hlavním důvodem je, že na soupisce máme tři velké thrashovky – Slayer, Megadeth a Testament. Je to i náhoda, že zrovna jsou na turné a byli k mání. Určitě to není záměr, nadále budeme festivalem převážně melodické metalové hudby.

Liší se v něčem váš postup při výběru skupin na Masters of Rock a Metalfest? Platí, že na plzeňskou přehlídku patří spíše metalové než rockové formace?
Takové zadání bylo v prvních letech existence Metalfestu, kdy byl na šesti místech po Evropě a dramaturgickou kostru skládal celoevropský pořadatel. My jen doplňovali několik „svých“ skupin. Postupně ale organizace přešla výhradně na nás a plzeňský Metalfest se stal jedinou přehlídkou, která pod tímto názvem vydržela dodnes. Momentálně se dramaturgie obou festivalů příliš neliší. Už jsem zmínil, že Česko je hodně nakloněné melodické hudbě, čísla návštěvnosti ze samostatných koncertů jsou toho jasným důkazem. I letos jsme do Plzně přivezli Nightwish a byla z toho rekordní návštěva. Velkou výhodou je, že obě lokality – vizovická likérka i lochotínský amfiteátr – jsou úžasné a nemusíme tak moc přemýšlet, která z kapel se kam hodí víc. Jsem moc rád, že země jako Česko utáhne dva takové metalové festivaly a ty jsou atraktivní i pro spoustu zahraničních fanoušků.

Součástí Masters of Rock jsou autogramiády, podařilo se letos přilákat všechny hvězdy?
Budou Amon Amarth, Apocalyptica, Tarja a další. Bohužel s hlavními jmény to vypadá všelijak. Megadeth a Avantasia na autogramiádu nemůžou. Moc mě to mrzí, ale často jde o objektivní důvody. Kapely mají náročný program, přejíždějí mezi jednotlivými festivaly a mnohdy dorazí pár hodin před vystoupením. Na místě je čekají tiskovky a individuální rozhovory, chystají se na vystoupení... Mnohdy nás stojí velké úsilí domluvit se s nimi na autogramiádě. O to víc si pokaždé vážím kapel jako Nightwish nebo Sabaton, kteří přijdou ochotně pokaždé a ještě si vyžádají speciální čas navíc. I letos třeba Apocalyptica chtěla hodinu času. Pro fanoušky jsou podpisové akce bonus, nejde to brát jako automatickou věc.

Na koho se těšíte nejvíc vy osobně?
Rád bych si dal celý koncert Avantasie, sice už jsem je viděl na jaře v Praze, ale baví mě každý jejich koncert. U dalších velkých skupin určitě musím vidět aspoň část, ať už jde o Slayer, Tarju nebo Megadeth. Mezi moje oblíbence patří Amaranthe, po delší době se rád podívám na Amon Amarth... Kapel je hodně, ale kolikrát člověk musí řešit spoustu jiných věcí a utečou mu i skupiny, na které se těšil. Třeba v době, kdy se zahraničními novináři jdeme na prohlídku likérky a celého areálu, přijdu o dvě tři kapely. Ale s tím se musí počítat. Každopádně když mi to vyjde, rád si sednu pod pódium na nášlapné bariéry a užívám si koncert. Jsem v tomto ohledu fanoušek metalové muziky jako každý jiný.

Autor:
  • Nejčtenější

Luxusní vila trestně stíhaného strůjce kauzy Dozimetr Redla je na prodej

11. června 2024  18:54

Luxusní vila kontroverzního podnikatele Michala Redla, která se nachází ve Zlíně, je na prodej....

Neznámí cyklisté pomohli zachránit muže. Zdravotníci jim děkují aspoň na dálku

11. června 2024  18:31

Nečekané pomoci se dostalo zlínským záchranářům. Ti se vypravili zachraňovat muže do těžko...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Klobouky se vzpamatovávají z bleskové povodně, druhé za krátkou dobu

11. června 2024  9:24,  aktualizováno  16:52

Zničený ekopark, vypuštěný bazén, ucpaná kanalizace, desítky zaplavených sklepů. Blesková povodeň v...

Ve Zlínském kraji mají první obchod bez obsluhy, je šancí pro další obce

10. června 2024  12:02

V Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku otevřeli první automatizovanou prodejnu na východní Moravě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

První hrad ve Zlíně měl stát na záhadném kopci. Legenda nebyla vymyšlená

9. června 2024  10:08

Měl dvě kulaté věže, zdi tlusté na dva sáhy a tři poschodí. Tak zřejmě vypadal hrad, který před...

Obyčejný hoch, co skončil v koncentráku. Děti se učily o Židech netradičně

16. června 2024  9:17

Muzeum Kroměřížska spustilo novinku, učí školáky o životě Židů takzvanou badatelskou výukou. Děti...

Mlynář dokázal otočit celý mlýn podle směru větru, reguloval i jeho sílu

15. června 2024  15:04

Svým chraplavým hlasem, způsobem vyprávění i dobovým oblečením působí tak přirozeně, jakoby se v...

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

Na Kroměřížsku našli pohřešovanou seniorku s Alzheimerem, je v péči lékařů

14. června 2024  17:43,  aktualizováno  19:21

Policie pátrala po seniorce ze Záhlinic, místní části Hulína na Kroměřížsku. Seniorka odešla z domu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...