ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Příroda zatím švestkám přeje, zhatit skvělou úrodu může jedině sucho

  • 5
Letošní úroda ovoce by měla být lepší než loni, jenom musí mít dostatek vody na dozrávání. Potom možná překoná i tu předloňskou, která byla na mnoha místech výjimečná. Jisté už je, že květy ovocných stromů nespálil jarní mráz.

Když Daniel Labský prochází svým sadem u rodinného domu na okraji Zlína, je velmi spokojený. Na jeho švestkových i jabloňových stromech visí mezi listy malé zelené plůdky. A není jich málo.

„Jsem nadšený z takové úrody, i když bude náročné ji sklízet,“ říká spokojeně Labský. „Zatím to vypadá slibně, úroda bude velmi vysoká,“ věří také sadař Rostislav Kubáček ze Střílek.

Letošní rok byl pro ovoce příznivější než loňský: vyšší teploty sice opět přišly dřív, takže stromy se začaly záhy probouzet, ovšem jaro bylo teplejší než před rokem, takže zase nebyl problém s opylováním květů. Především pak většinu květů neponičily ranní mrazíky, i když na některých místech klesla noční teplota po Velikonocích na 5 stupňů Celsia pod nulou.

„Jednu odrůdu švestek nám mrazy částečně poškodily. Ale vzhledem k tomu, že jejich násada květů nebyla velká, nebude to mít velký ekonomický vliv. Ostatní odrůdy naštěstí začaly kvést o pár dní později, takže poškození unikly,“ přiblížil Kubáček.

Kdy stromy začínají kvést, záleží kromě počasí také na lokalitě a na tom, jakou mají podnož, tedy na jaký druh jsou štěpy naroubovány. „Třeba na severních svazích se květy otevírají o něco později, což může být pro úrodu zásadní,“ poznamenal Kubáček.

„Myslím si, že úroda bude letos lepší než loni. Když byly loni květy v pupenu, přišly mrazy a část z nich nevykvetla. Letos jsme celou noc dělali v sadu ohně, když měly přijít mrazy. Nakonec nebyla ani jasná noc a příliš nemrzlo,“ pochvaluje si pěstitel David Ryšavý z Eko sadů Komňa.

Ve srovnání s posledními lety většina pěstitelů hodnotí letošek jako lepší. Vrásky jim dělá jen sucho. V posledních dnech sice několikrát pršelo a stromy suchem zatím netrpí, ovšem s ohledem na obvyklejší průběh léta by mohly potíže nastat během července a srpna. A právě v začínajícím podzimu, kdy švestky dozrávají, potřebují nejvíce vláhy.

„Bylo by dobré, kdyby bylo vlhko. Švestky nemají rády suché počasí. Pokud přijde sucho, dojde k určitému propadu. Když bude naopak deštivo, plody se zvětší,“ připomněl sadař Jiří Karger z Nětčic. „Pokud jde o úrodu, tak z pohledu stromů je nadbytek ovoce stejně škodlivý jako jeho nedostatek. Chce to míru, harmonii, vyrovnání,“ doplnil.

O úrodě rozhodne léto, sucho by bylo zlé

Když je sucho, plody jsou menší a je jich méně, když bude pršet, budou větší a šťavnaté. A pokud na závěr dozrávání budou mít i dostatek sluníčka, mohou mít také vysokou cukernatost, což je dobře pro pálení slivovice.

„Moc velké zásoby vody u nás nejsou, i když stromům to momentálně stačí. Očekáváme, že ještě bude sucho a že se to na úrodě podepíše, plody budou pravděpodobně menší. Uvidíme, jaké bude léto,“ obává se Kubáček. „Sucho je špatné, momentálně ale není. Situace je tak akorát,“ hlásí Ryšavý.

Podle dosavadní úrody by letos mělo být dost švestek na slivovici. A nejen na ni. Sadaři říkají, že se může urodit také nadprůměrné množství jablek. Na stromech je jich hodně. Velká úroda ale má být nejen v celé České republice, ale také v Evropě. Hodně je i hrušek, někde mají jenom méně třešní a meruněk, protože jejich rané odrůdy poškodily mrazy.

„Mrazíky jednu ranou odrůdu poničily, ostatní vypadají dobře. Loni jsme nesklidili skoro žádné meruňky, letos by to mohlo být lepší,“ věří ovocnář ze Žlutav Aleš Marčík.

Minulý rok mrazíky zlikvidovaly valnou část meruňkové úrody, neboť stromy vykvetly dříve než obvykle a potom nedokázaly nízkým teplotám čelit.

„Hrušky, které jsou citlivé na opylování, vypadají dobře. Když je na jaře chladno, hmyz nelétá. Letos to ale bylo opylování bez problémů,“ podotkl Karger. Vzhledem k tomu, že přespříliš neprší, vyhýbají se ovocným stromů ve větším množství choroby, což je zase dobře.