Zlín má přebytkový rozpočet a bude hlavně opravovat. Opozici to nestačí

  16:50aktualizováno  16:50
Zlín má mírně přebytkový rozpočet na příští rok, investice mohou být až 400 milionů korun. Koalice počítá hlavně s opravami, což opozice kritizuje. Největší akcí jsou úpravy křižovatky u Velkého kina.

Velké kino, které je v havarijním stavu, nechala radnice z bezpečnostních důvodů oplotit. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Při úpravách zlínské křižovatky ulic Mostní a Březnická, která začne příští rok, se obě frekventované cesty na čas zúží do jednoho pruhu. Březnická je přitom hlavní příjezdovou cestou od Uherského Hradiště, po níž denně projede 10 tisíc aut.

„V určitý moment to bude složité,“ vzkázal řidičům vedoucí radničního odboru koncepce a realizace dopravních staveb Karel Říha.

Kino bude obehnané plotem

Dělníci ve Zlíně začali oplocovat památkově chráněné Velké kino, které je od letošního března uzavřené, protože je v havarijním stavu. Jde o bezpečnostní opatření, které vzešlo z posouzení statiků. Podle nich by se kino mohlo zřítit například pod náporem sněhu, kdyby ho napadlo hodně na střechu. Nosné konstrukce stavby ze 30. let minulého století jsou totiž staré a navíc jim neprospěly průběžné stavební zásahy.

Vedení radnice na Velké kino muselo myslet i při přípravě rozpočtu města na příští rok. „Vyčlenili jsme 10 milionů korun na technické zajištění budovy, aby nespadla. Budeme muset provizorně podepřít strop sloupy,“ přiblížil ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Co bude s kinem dál, zatím není úplně jasné. Jisté je to, že se bude celkově opravovat zevnitř a jeho venkovní vzhled zůstane zachovaný, což přijde na řadu zřejmě až v roce 2018. „Příprava potrvá déle, protože jde o památkově chráněnou budovu,“ řekl Landsfeld.

Bude se také řešit další využití kina. „V tuto chvíli převládá názor, že by mohlo plnit více funkcí než doposud. Konkrétní náplň vzejde z budoucích debat,“ nastínil náměstek primátora Patrik Kamas.

Město musí řešit budoucnost také budovy číslo popisné 10, která stojí vedle radnice. Také je v havarijním stavu a bude nutné investovat do její záchrany. Zatím není jasné kolik, ale už se podařilo ji staticky zabezpečit.

„Dům pochází z 19. století. Přízemí je postavené z nepálených cihel, zatímco horní patra z cihel pálených,“ přiblížila tajemnice magistrátu Helena Eidová.

Zachránit budovu, v níž sídlilo občerstvení Minutka i úředníci radnice, však bude podle ní složité. Další postup bude město konzultovat s památkáři, protože objekt stojí v památkové zóně.

V rozpočtu na příští rok město počítá s deseti miliony korun na tuto akci, celkem bude oprava stát 60 milionů korun. Také další plánované investice se týkají především rekonstrukcí – kromě cest i budov.

Město bude pokračovat s obnovou Památníku Tomáš Bati, pustí se do oprav školních jídelen, jež nevyhovují hygienickým normám, i chátrajících městských bytů.

Opakuje se tak situace z loňského roku, kdy drtivou většinu investic spolkla údržba. Tehdy – stejně jako dnes – to kritizovala opozice.

„Město má majetek za devět miliard korun a musí ho udržovat v dobrém technickém stavu, což stojí stovky milionů korun ročně. Musí to dělat každý řádný hospodář, i kdyby nechtěl,“ tvrdí ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld z hnutí STAN, jež je v koalici s hnutím ANO.

Na investice může jít až 400 milionů korun

Úpravu křižovatky ulic Mostní a Březnická nepovažuje za rekonstrukci, ale novou stavbu, protože se posune o kousek výš.

„Koalice si vytvořila z povinnosti ctnost. Navíc si myslím, že údržbu majetku nestíhá v potřebném tempu,“ reagoval opoziční zastupitel Aleš Dufek z hnutí Zlín 21.

Na investice jde ročně zhruba 300 milionů korun, komplexně se o nich rozhoduje vždy až na začátku následujícího roku po započítání přebytku z hospodaření města.

Ten bude tentokrát vyšší, protože město má tučnější příjmy z daní. Na investice tak může jít až 400 milionů. Opozice v tom vidí šanci na velkorysejší přístup, což se ale podle ní neděje.

„Rozpočet město nijak nerozvíjí, je jen dalším pokračováním současné politiky pouhé údržby města, kdy se investicí nazývá každá oprava chodníku,“ míní opoziční zastupitel Tomáš Šenkeřík z ČSSD.

Podobu náměstí určí studie

A co opozice navrhuje? Sociální demokraté by rádi viděli nové městské parkovací domy, průmyslovou zónu mezi Malenovicemi a Loukami. Chtějí opravené náměstí Míru s novými restauracemi a obchody. Větší podporu městských památkových čtvrtí s baťovskými domky.

Podle Dufka by se měl konečně využít poloprázdný zámek či zmodernizovat zimní stadion.

Koalice úpravu náměstí Míru připravuje, do dvou let chce mít studii jeho budoucí podoby.

„Větší akce jsou ve fázi příprav, podobně jako plánované úpravy tržiště Pod Kaštany. Je otázkou času, kdy se začnou dělat. Kritiku opozice považuji jen za rétoriku pro občany,“ nastínil náměstek primátora Patrik Kamas z ANO.

Podle něho by město nemělo samo stavět byty (kromě sociálních), ale má připravovat podmínky pro developery. Landsfeld podotkl, že obrovské investice za půl miliardy korun, jako bylo před lety Kongresové centrum, radnice neplánuje.

Za novou investici lze považovat přípravu pavilonu slonů v zoologické zahradě Lešná. Příští rok na něj půjde šest milionů, z nichž se postaví oplocení. V dalších letech to bude přes padesát milionů.

Příjmy a výdaje města budou příští rok kolem 1,3 miliardy korun, přebytek má být kolem pěti milionů.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Grygera po odchodu Csaplára: Vracíme se k modelu domácího trenéra

Přestože fotbalisté Zlína pod jeho taktovkou spadli až na předposlední místo nejvyšší soutěže, byl odhodlaný...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Partnerství měst umožní vyjet dětem, hudebníkům i vinařům

Partnerství mezi městy má své konkrétní výstupy. Do zahraničí se dostanou děti ze škol, sportovci, vinaři či lidé...

Cizinec slavil před návratem domů, dva krajané ho shodili z terasy

Rvačkou a zraněním skončil večírek na rozloučenou, který před návratem do vlasti pořádal cizinec z východní Evropy. Na...

S bojem proti kůrovci pomáhá i veřejnost, holá místa zaplní tisíce stromů

Dobrovolníci na spoustě míst v těchto dnech sází stromky na místech, která padla za oběť kůrovcové kalamitě. Nevysazují...

V Uherském Brodě zavřou nejpoužívanější přejezd, komplikace čekají i chodce

Řidiči, cestující v hromadné dopravě i chodci v Uherském Brodě musejí v následujících dnech počítat se zdržením....

Najdete na iDNES.cz