Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Naši práci jsme špatně prodali, říká končící hejtman Zlínského kraje Mišák

  8:18aktualizováno  8:18
Po osmi letech končí v čele Zlínského kraje. Hejtman Stanislav Mišák promluvil pro MF DNES o tom, proč ČSSD nezvládla volby, zda neměl být lídrem a co krajský úřad za jeho vlády (ne)udělal.

Stanislav Mišák z ČSSD bude hejtmanem Zlínského kraje další čtyři roky, ve volbě pro něj hlasovali zastupitelé nových koaličních partnerů - komunisté a Zemanovci. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V pondělí ještě vedl jednání krajské rady, už ale věděl, že ho čekají poslední dny a týdny v čele hejtmanství. Stanislava Mišáka v něm téměř jistě vystřídá lidovec Jiří Čunek.

„Očekával jsem, že KDU-ČSL má v našem kraji nejsilnější zázemí a nejukázněnější voliče. Ale překvapil mě tak velký rozdíl mezi lidovci a námi,“ říká Mišák.

„Pro ČSSD je to neúspěch, to si řekněme otevřeně. Teď si v rámci strany musíme popovídat o důvodech. Udělali jsme na kraji hodně práce, ale asi jsme to dostatečně dobře neprodali, i když chápu, že vám se o tom ne dobře píše. (usmívá se) To si ovšem musíme probrat ve straně, nebudu to nikomu vzkazovat přes média,“ dodal.

Z ČSSD zní hlasy, že za špatný výsledek může i celostátní politika, souhlasíte s nimi?
Je pravda, že v krajských volbách se – na rozdíl od komunálních – výrazněji promítá celorepubliková politika. Určitě jsme částečně doplatili na to, že premiér Sobotka se snaží udržet vládu, aby pracovala, což někdo nemusí vnímat jako státnické jednání, ale spíše tak, že byl měkký. Přitom to nemá jednoduché, nese velkou zodpovědnost.

PŘEHLEDNĚ: Volby 2016 ve Zlínském kraji

Zmiňujete celostátní politiku, ale neudělali jste něco špatně v kraji? Zatímco jiné strany nasadily charismatické a viditelné osobnosti (Čunek, Adámek, Valenta), vy jste do čela kandidátky dali málo známého radního Petra Navrátila. Nepovažujete za chybu, že jste už s předstihem ohlásil, že lídrem být nechcete?
Byl bych nerad, aby to vypadalo tak, že za náš výsledek můžu já a to, že jsem nevedl kandidátku...

To netvrdím, ale na preferenční hlasy jste v ČSSD vyhrál. A pořád jste nejviditelnější politik sociální demokracie ve Zlínském kraji.
Když jsem řekl, že nebudu lídr, a najednou bych do toho šel, tak by si lidé řekli, že Mišák neví, co chce. A když necítíte, že vás extra chtějí vaši vlastní, tak se tam necpete. Před čtyřmi lety mi bylo vyčítáno, že jsem včas neřekl, že nechci vést kandidátku. Tak jsem do voleb šel a vyhráli jsme je. Teď jsem to oznámil s dostatečným předstihem, abychom se mohli připravit.

Evidentně jste se ale připravili špatně.
Udělali jsme chybu v tom, že jsme nedokázali lidem říct, co opravdu umíme a jaká je za námi práce. Mně osobně bylo vytýkáno, že jsem se vytratil a nebyl vidět. Jenže kde byla možnost, tam jsem posílal další kandidáty z ČSSD, aby se veřejnosti ukázali oni. Moji nástupci dostali prostor. Ale nemyslím si, že kdybych byl lídr, tak by byl výsledek výrazně jiný. Touha rozbít koalici byla velká. Na druhou stranu mě mrzí, že se snad ani nechtělo vidět, co se všechno na kraji udělalo. Ovšem není třeba se cítit ublíženě. Musíme si říct, co jsme udělali špatně, že nás lidi nepochopili.

Podle mě kraj zvládal úřednickou práci a vyhýbaly se vám skandály nebo korupční kauzy, ale chyběla větší aktivita navenek a nápady nebo vize, kam posunout kraj. Takhle se čtyři roky přešlapovalo na místě a řada problémů se nevyřešila.
Přitom jsme toho tolik udělali. Máme například nejlépe postavenou síť záchranek, vybudovali jsme sedm nových stanic a další opravili, nakoupili sanitky a udělali ze záchranek špičková pracoviště. Vybudovali jsme nové domovy pro seniory, a tak by se dalo pokračovat. Ale co se týče prezentace, nefandila nám ani média.

To říká každý, takhle si stěžují politické strany zprava doleva.
Jako kraj se máme čím pochlubit, ale je otázka, zda se ve volbách hodnotila naše práce, nebo něco jiného. Třeba já jsem ve vedení kraje skoro jedenáct let, zažili jsme dvě volební období za ekonomické recese. A co se za tu dobu vybudovalo... Kdo chce vidět, tak to vidí. Pravda má velkého svědka a tím je čas. Časem se ukáže, kdo byl kraji prospěšný. Teď mají šanci ukázat se jiní.

Třeba Jiří Čunek, že? Ten byl z opozice velkým kritikem. Jak se vám jeho slova poslouchala?
Nikdo není rád, když se kritizuje něco, co jste spoluvytvářel. Ale říkal jsem mu: Jirko, jestli to chceš dělat lépe než já, nesmíš přicházet pozdě a odcházet brzy. Jinak to neukočíruješ. A jestli to budeš dělat lépe než já, bude to pro kraj jen dobře. On na to: To si piš, že to budu dělat lépe. (usmívá se)

Mluvil o tom už v předvolebním rozhovoru pro MF DNES, kde řekl, že by dovedl kraj řídit lépe než vy.
Já vím, taky jsem na to reagoval. Známe se dlouho, osobně proti sobě nemáme žádnou zášť. Když se spolu budeme přít o nějakou věc a půjde o prospěch kraje, tak to nevadí. Ale kdyby měly nastat osobní animozity, tak u toho asistovat nebudu.

KOMENTÁŘ: Mišáka a spol. předběhla doba. Proto nerozumí svým kritikům

Stanislav Mišák je zkušený a chytrý politik. Dobře ví, jak má odpovídat. Nikdo proto nemůže říci, že v rozhovoru pro MF DNES lže. Zlínský kraj opravdu za jeho působení udělal hodně věcí: do oprav cest vložil stovky milionů, nešetřil na domovech důchodců, budoval sídla záchranek.

Volební neúspěch ČSSD je pak podle Mišáka dán hlavně tím, že lidé se o tom nedozvěděli. Že sociální demokraté nedokázali veřejnost (slepou a hluchou?) informovat o tom, co pro ni udělali.

Když pomineme, že jde o běžnou frázi, již používají poražení, je hlavní potíž v tom, že kraj jen distribuoval peníze, které po přerozdělení dostal od státu. A pak si jen vybíral, co za ně pořídí. Volba levicové koalice padla na cesty a domovy důchodců, což jistě nikoho neurazí, neboť každý má auto a stárne.

Bohužel však citelně scházela jakákoli vlastní invence. Byla to jen údržba a servis, scházel nápad a zápal. Levicová koalice jako by se symbolicky zasekla v 80. letech minulého století. Ostatně není náhoda, že téměř všichni radní byli – nebo jsou – komunisté.

Proto je dobře, že koalice končí. Protože přesně jako Mišák by argumentovali jiní její politici za čtyři roky, za osm let. Nechápali by, že se doba vyvíjí, že potřeby společnosti (lidí) jsou různorodější. A pokud by je někdo kritizoval, jen by se zatvrdili v tom, že to dělají dobře. Proč? Protože by kritiku stále nechápali, neboť je doba předběhla.

Tady nejde o nic osobního proti hejtmanovi. Jde o kraj, v němž žije přes půl milionu lidí. Mišák se nepošpinil skandálem, ale za dlouhá léta jeho působení na kraji (osm let byl hejtman) nepřišel s nápadem nebo vizí, kterou by si volič zapamatoval. A možná proto také nehodil hlas sociálním demokratům.

Milan Libiger, redaktor MF DNES

Ještě k volbám: výrazně v nich ztratili také vaši koaliční partneři KSČM a SPO. Není to signál, že lidé zkrátka už nechtěli levicovou krajskou vládu a že jste před čtyřmi roky měl složit jinou koalici?
S čistým svědomím říkám, že do této koalice jsme byli v podstatě vtlačeni, protože vzhledem ke způsobu, jakým se vedlo předvolební soupeření a potom vyjednávání, to dopadlo, jak to dopadlo. Byl jsem veřejně bitý za koalici s ODS a lidovci a byl jsem bitý i za tuto. Přitom ODS i KSČM byli dobří koaliční partneři. Nicméně současná koalice asi byla pro některé lidi červený hadr. Chtěli nás vystrnadit, což se jim podařilo, takže si to mohou dát do kolonky „splněno“. My ale netvrdili, že tato koalice bude pokračovat i po volbách. Tím, že nejsem lídr kandidátky, se zvýšil koaliční potenciál ČSSD.

Účastníte se skládání nového vedení kraje?
Nejsem ve vyjednávacím týmu. Kandidátka byla nějak poskládaná a lidé, kteří ji vedli, to teď musí mít na starosti. Podle mě je reálná trojkoalice KDU-ČSL, ANO a STAN. Měli by 26 křesel, což je pohodlná většina. Kdyby chtěli být ještě silnější a pozvali nás, měla by koalice 32 mandátů. Záleží však, jaké postavení bychom měli a zda by nebylo důstojnější být v opozici.

Voliči vás vykroužkovali a z 9. místa poslali na první. Zůstanete na kraji i jako případný řadový opoziční zastupitel?
Samozřejmě! Lidé mi dali důvěru a nechci je zklamat. Budu pro kraj makat dál. Pracovat se dá i v zastupitelstvu nebo výborech.

Ptám se proto, že kolem vás se vytvořila atmosféra, zda vůbec chcete v politice pokračovat. Máte 64 let, kandidátku jste nevedl a mnozí lidé nevěděli, zda neskončíte úplně.
Vždy musíte být soudný a kritický sám vůči sobě. Když cítíte, že nemáte dost energie, abyste táhl kampaň jako lídr, je třeba to říct včas. To jsem udělal. Ale nikdy jsem neřekl, že zabouchnu dveře a končím s politikou. (důrazně) Voliči mě chtějí v zastupitelstvu, o to silnější zodpovědnost mám. Jejich důvěra mě potěšila. Jak se říká: někdy je autorita daná pozicí, jindy tím, kým a čím jste. A taky je třeba přejít do důchodu plynule, aby mě z nečinnosti nekleplo. (usmívá se)

Teď asi budete mít i více času na rodinu, že?
Všichni se mě ptají: co budeš dělat? Přitom kam přijedu, tam na mě hledí práce. Mám na Valašsku maminku a celou rodinu, roky jim přibývají. Rodina měla z výsledků voleb největší radost. Manželka už začala vyjmenovávat, co mě teď čeká za povinnosti. A budu si víc užívat i vnoučat.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikatel proměnil zámek v hotel i pivní lázně, záměrně nechtěl dotaci

Ve Slavičíně na Zlínsku po dvouleté rekonstrukci otevřeli Zámek Wichterle. Objekt koupil podnikatel Roman Machala a za...

První liga: Budějovice snadno vyhrály v Sokolově, Vsetín zdolal Porubu

Hokejisté lídra první ligy Motoru České Budějovice vyhráli ve 29. kole na ledě předposledního Sokolova vysoko 6:1 a...

Budějovice vyhrály úvodní část první hokejové ligy o dvacet bodů

Hokejisté Motoru České Budějovice deklasovali v 30. kole první ligy Prostějov 6:0 a první část soutěže vyhráli o 20...

ANKETA: Ve kterém kraji stojí nejkrásnější vánoční strom?

V centrech měst opět panuje adventní nálada a na náměstích se tyčí nazdobené vánoční stromy. Vyberte v tradiční anketě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Luhačovicích zemřel po pádu z kola cyklista. Vracel se z restaurace

Sedmapadesátiletý cyklista zemřel v pátek v noci v Luhačovicích na Zlínsku po pádu z kola. Jeho jízda skončila tragicky...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

V Luhačovicích zemřel po pádu z kola cyklista. Vracel se z restaurace

Sedmapadesátiletý cyklista zemřel v pátek v noci v Luhačovicích na Zlínsku po pádu z kola. Jeho jízda skončila tragicky...

Zlín řeší změnu územního plánu kvůli nové nemocnici, část opozice je proti

Zlínští zastupitelé ve čtvrtek projednají změnu územního plánu, jež umožní, aby se naplnily představy lidoveckého...

Výrobce autodílů v kraji ničí dluhy. Jeden je v insolvenci, další v úpadku

Dva významní zaměstnavatelé ve Zlínském kraji, kteří jsou dodavateli pro automobilový průmysl, mají velké finanční...

Povodí Moravy opravuje a čistí přehrady, pomáhají při deštích i suchu

Pracovní ruch u vodárenských nádrží ve Zlínském kraji je letos čilejší než obvykle. Nedávno skončila oprava přehrady ve...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 24 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 24 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz