Ve většině případů schváleno většinou hlasů. Tak dopadlo první jednání Zlínského kraje v novém složení. Neslo se v duchu vysvětlování, diskutování a vyjadřování se v mnohem větší míře a delším čase, než bývalo dříve zvykem.
Debaty mezi koalicí a opozicí se obešly bez napadání a osočování a shodli se téměř ve všem.
„Myslím, že jednání bylo věcné a konstruktivní,“ pochválil po téměř pěti hodinách své nástupce bývalý hejtman Stanislav Mišák.
Seděl v první řadě sektoru opozičních stran obklopený kolegy ze sociální demokracie a komunistické strany. I z této části zasedací místnosti k jednotlivým bodům programu směřovaly trochu překvapivě potvrzující hlasy.
Většina z více než čtyř desítek bodů dostala podporu nejen od koalice, která je navrhla, ale i od minulého vedení kraje. Podle Mišáka to ale bylo logické.
„Část věcí vycházela z toho, co jsme my začali nebo nastavili, takže jsme s tím neměli problém. Navíc jsme od začátku říkali, že nebudeme kritizovat jen proto, že jsme v opozici, ale až budeme mít argumenty a věcné připomínky,“ vysvětlil.
Body na jednání přednášejí vedoucí odborů
Zastupitelé schvalovali rozpočet, dotace pro profesionální krajské hasiče, investici do průmyslové zóny v Holešově, dotace pro obce nebo odsunutí výběru veřejného dopravce.
Už na začátku jednání si exhejtman Mišák neodpustil protest proti novince zavedené svým nástupcem Jiřím Čunkem. Jednotlivé body totiž na jednání měli přednášet vedoucí příslušných odborů a radní byli pouze jejich garanty.
„Přemýšlel jsem, co to má znamenat. Jestli si to představujete tak, že to budou dělat vedoucí, tak se ptám, proč tam sedíte? To je vaše práce,“ vyčetl Mišák.
Podpořili ho v tom bývalý náměstek za dopravu Jaroslav Kučera i někdejší radní za sociální věci Taťána Valentová Nersesjan.
Čunek ale s klidem oponoval, že je to jeho styl práce a neznamená to, že by přehazoval zodpovědnost na vedoucí.
„Za minulého vedení se to prý nedělalo, ale s námi na jednání rady chodí i vedoucí odborů. Pro mě to jsou lidé, kteří mají o svém odboru vědět do detailu všechno. Je na každém radním, jak si práci rozloží, ale řízení odboru je na vedoucím,“ konstatoval Čunek, kterého veřejně a z pozice opoziční strany podpořil například Ivo Valenta z hnutí Svobodných a Soukromníků.
Rozpočet se schodkem 600 milionů korun
A byl to právě Čunek, který během jednání mluvil nejvíce. Vysvětloval, oponoval a argumentoval i v případech některých oblastí, které nemá ve své kompetenci, jako byl například rozpočet. Jeho projednáváním strávili zastupitelé skoro hodinu, i když se na něm nakonec většinově shodli.
Kraj by měl hospodařit se schodkem ve výši 600 milionů korun. Schválená podoba je téměř totožná s tou, kterou zpracovalo minulé vedení.
„Nevylučujeme ale, že během roku budeme dělat změny,“ naznačil náměstek za finance Jiří Sukop z hnutí ANO 2011.
Mnohokrát si vzal slovo nový zastupitel za Svobodné a Soukromníky Tomáš Pajonk, který se zajímal o rozpočet, dopravu, životní prostředí i další oblasti.
„Omlouvám se, že se vyjadřuji zřejmě častěji, než bývalo zvykem,“ prohlásil. „Ale například na krajskou organizaci Koordinátor veřejné autobusové dopravy jsem slyšel hlavně stížnosti, tak se ptám, jestli se zvažují nějaké personální změny,“ zeptal se.
„Já jsem zase o přestávce slyšel stížnosti na vás a také vás nebudeme měnit,“ glosoval s úsměvem Čunek. Později svou poznámku omluvil a vysvětlil.