(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Otrokovice přispívají lidem na parkovací stání. Ti si je pak staví sami

  • 7
Ojedinělý nápad, jak vyřešit parkování, testuje radnice v Otrokovicích na Zlínsku. Lidem, kteří si u domu sami vybudují parkovací stání, přidá 10 tisíc korun. Poprvé to ve městě vyzkoušeli letos. I když nabídka nestrhla lavinu zájmu, vedení radnice za nápadem stojí.

„Jednoznačně v tom chceme pokračovat, jeví se to jako úspěšné,“ uvedl starosta Otrokovic Jaroslav Budek.

Princip je jednoduchý. Majitel rodinného domu si na vlastním pozemku vybuduje parkovací stání. K některým typům, třeba ploše zpevněné zatravňovacími dlaždicemi, ani nepotřebuje svolení stavebního úřadu.

Radnice majiteli domu přidá peníze a jeho auto nebude parkovat na místní komunikaci. Letos takto vzniklo třináct odstavných míst.

Získat dotaci má svá pravidla. Je určená výhradně pro fyzické osoby, jeden žadatel ji může získat dvakrát – na dvě státní. Výše je paušální a stavba musí být hotová v kalendářním roce, kdy člověk dotaci získal. Podmínky se ladily zhruba dva roky.

„Ozývaly se hlasy, že si lidé postaví dotovaná parkovací místa a parkovat budou stejně na komunikaci. Rozhodli jsme se ale, že jim budeme důvěřovat,“ dodal Budek.

Otrokovice se inspirovaly v jiném tuzemském městě, kde systém funguje už delší dobu. Ve Zlínském kraji jsou ale zatím osamocené.

„Město Zlín nedotuje výstavbu soukromých parkovacích stání a v tuto chvíli to ani nezvažuje,“ reagoval mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Obecně se nabízí možnost vybudovat parkovací plochy pro vícero stání na obecních pozemcích. Ta pak mohou řidiči využívat třeba jako výpůjčku nebo za zvýhodněný nájem. Konkrétní řešení se odvíjí od daného místa.

Podobně to řešili také v Uherském Hradišti. Tam měli lidé v minulosti možnost postavit na vlastní náklady parkovací místa na městských pozemcích. Potom je zhruba pět let využívali jako vyhrazené stání. Jakmile si člověk svou investici takzvaně odužíval, spadlo místo do režimu veřejného parkování.

„Takových ploch je ve městě do dvaceti. Není to ale model, ke kterému by se město v současnosti klonilo,“ řekl vedoucí uherskohradišťského odboru správy majetku Dušan Pavlíček.

Ve Vsetíně ani v Kroměříži o podobném řešení v tuto chvíli neuvažují.

Valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek to ale do budoucna nezavrhuje. „Rozhodně je to zajímavá myšlenka, kterou stojí za to se zabývat,“ řekl.