Zatoulaný medvěd se vrátil na Valašsko, na kraji Vsetína zranil berana

  17:31aktualizováno  17:31
Medvěd pohybující se po Zlínském kraji, se vrátil na Valašsko. Svědčí o tom událost ve vsetínské části Semetín, kde šelma poranila berana. Bookmakeři na medvědův další osud vypsali kurzy, nejpravděpodobnější podle nich je, že zvíře ulehne k zimnímu spánku.

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku | foto: Svatava MlčochováiDNES.cz

Semetín je okrajovou částí Vsetína ve směru na Hostýnské vrchy, kde se medvěd objevil v minulých dnech. V Semetíně byla šelma i dnes ráno.

„Škody nebyly nijak rozsáhlé. Medvěd pouze poranil jednoho berana a dostal se do chléva, ale naštěstí další ovce zůstaly ušetřené,“ uvedl Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha.

Medvěd dosud ve Zlínském kraji rozsápal více než dvě desítky ovcí, také kozy a kohouta. Ničí také včelíny.

Fotogalerie

Mladé, asi čtyřleté zvíře se pohybuje po velkém území, nejdříve se vyskytovalo na Vsetínsku, poté na Zlínsku, v posledních dnech zejména u Rajnochovic na Kroměřížsku.

Vsetínská radnice vyzvala obyvatele ke zvýšené obezřetnosti a zajištění majetku a zvířat zejména v okrajových částech města.

„Případné zahlédnutí jeho dalšího pohybu nahlaste na státní nebo městskou policii na telefonním čísle 158 a 156,“ uvedla mluvčí radnice Alexandra Buršíková.

Bookmakeři: Medvěd zřejmě ulehne k zimnímu spánku

Medvěd potulující se po Zlínském kraji podle bookmakerů s největší pravděpodobností ulehne k zimnímu spánku (3:1). Druhou nejpravděpodobnější variantou je odchyt do pasti (5:1), uspání narkotizační střelou má kurz 6:1. Variantu, že by byl medvěd odstřelen, bookmakeři sázkové kanceláře Fortuna vůbec nepřipouštějí. Ostatní sázkové kanceláře na tuto událost kurzy nevypsaly.

Pokud by byl medvěd odchycen, případně uspán, podle bookmakerů je velmi nepravděpodobné, že by se tak stalo do konce října (25:1 až 35:1). Největší šanci na odchyt do pasti mají podle nich ochranáři v týdnu od 12. do 18. listopadu (5:1), uspání je nejpravděpodobnější v posledním listopadové dekádě (6:1).

A kdo se případně o medvěda postará? Favoritem bookmakerů je zoo v Hluboké nad Vltavou (2,5:1), následují Tábor (3:1) a zoo mimo Českou republiku (7:1). Pobyt v zoo v Brně, Dvoře Králové (shodně 15:1), Praze, Zlíně nebo Olomouci (20:1) není příliš pravděpodobný. Kurz 20:1 je vypsán rovněž na to, že by byl medvěd puštěn do volné přírody. Vysokými kurzy ohodnotili bookmakeři rovněž pravděpodobnost, že by bylo zvíře umístěno do medvědince u některé z kulturních památek, například v Českém Krumlově (30:1) nebo na Točníku (35:1).

Generální ředitel Fortuny David Vaněk uvedl, že tomu kdo poskytne medvědovi trvalý a humánní domov přispěje společnost částkou 100 tisíc korun.

Při setkání s medvědem by ale lidé neměli panikařit. „Stačí začít opatrně couvat a poté v klidu odejít. V minulosti se ještě nestal případ, že by medvěd bezdůvodně zaútočil na člověka,“ uvedl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

Medvěd pohybující se ve Zlínském kraji se chová netypicky, chodí do blízkosti lidských obydlí a ztrácí plachost. Ochránci přírody upřednostňují jeho odchycení a umístění do zoologické zahrady, oslovili jich už několik.

Zvíře by do konce roku mohlo být v záchranné stanici pro hendikepované živočichy v Temelíně, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou (více v článku Odstřel nemusí být potřeba, o medvěda se chce postarat záchranná stanice).

„Je to jediná záchranná stanice v ČR, která to umožňuje. Podmínky pro přijetí a dočasné držení velké šelmy jsou ve stanici sice vhodné, ale v žádném případě zde není možný dlouhodobý pobyt takového zvířete. Jeho umístění v Zoo Hluboká pak nepřipadá vůbec v úvahu,“ sdělili zástupci zahrady. Vypuštění zvířete ve volné přírodě reálné není.

Medvěda původně chtěli odchytit starostové čtyř obcí na Vsetínsku společně s ochránci přírody, dovezli kvůli tomu i odchytovou klec ze Slovenska, do terénu ji dali ve čtvrtek.

Později si vzal případ na starosti Zlínský kraj. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) však není vyloučené, že zvíře zaútočí na člověka. Kraj proto spíše preferoval odstřel medvěda a zažádal o povolení k odstřelu (více v článku Medvědí tulák chodí až k domům, hejtman Čunek žádá povolení k odstřelu).

Starosta obce Oznice, který klec společně s Bojdou ze Slovenska přivezl, původně tvrdil, že ji zavře a z terénu odveze, když akci převzal kraj.

Bojda ale dnes uvedl, že klec je pořád na místě. Čeká se ovšem na informace krajského odboru životního prostředí, jestli je možné v odchytu pokračovat.

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Autoři: ,

Nejčtenější

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, úspěch je to i v...

Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale...

Další z rubriky

Spor měst s provozovatelem zlínských vodáren může skončit dohodou

Ilustrační snímek

Soudní spor kolem zlínských vodáren, které provozuje Moravská vodárenská, může skončit dohodou. Zástupci koncernu a...

Obec po protestu lidí odmítla vznik lakovny. Je to likvidační, tvrdí firma

Areál firmy Zamet v Halenkově.

Rozhodnutí zastupitelů v Halenkově na Vsetínsku zarazilo stavbu lakovny. Vedení obce tak vyslyšelo protesty místních...

Za epidemii salmonelózy dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Celkem 310 tisíc korun zaplatí na pokutách krajská nemocnice ve Zlíně, kde se při březnové epidemii salmonelózy...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz