Zatoulaný medvěd se vrátil na Valašsko, na kraji Vsetína zranil berana

  17:31aktualizováno  17:31
Medvěd pohybující se po Zlínském kraji, se vrátil na Valašsko. Svědčí o tom událost ve vsetínské části Semetín, kde šelma poranila berana. Bookmakeři na medvědův další osud vypsali kurzy, nejpravděpodobnější podle nich je, že zvíře ulehne k zimnímu spánku.

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku | foto: Svatava MlčochováiDNES.cz

Semetín je okrajovou částí Vsetína ve směru na Hostýnské vrchy, kde se medvěd objevil v minulých dnech. V Semetíně byla šelma i dnes ráno.

„Škody nebyly nijak rozsáhlé. Medvěd pouze poranil jednoho berana a dostal se do chléva, ale naštěstí další ovce zůstaly ušetřené,“ uvedl Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha.

Medvěd dosud ve Zlínském kraji rozsápal více než dvě desítky ovcí, také kozy a kohouta. Ničí také včelíny.

Fotogalerie

Mladé, asi čtyřleté zvíře se pohybuje po velkém území, nejdříve se vyskytovalo na Vsetínsku, poté na Zlínsku, v posledních dnech zejména u Rajnochovic na Kroměřížsku.

Vsetínská radnice vyzvala obyvatele ke zvýšené obezřetnosti a zajištění majetku a zvířat zejména v okrajových částech města.

„Případné zahlédnutí jeho dalšího pohybu nahlaste na státní nebo městskou policii na telefonním čísle 158 a 156,“ uvedla mluvčí radnice Alexandra Buršíková.

Bookmakeři: Medvěd zřejmě ulehne k zimnímu spánku

Medvěd potulující se po Zlínském kraji podle bookmakerů s největší pravděpodobností ulehne k zimnímu spánku (3:1). Druhou nejpravděpodobnější variantou je odchyt do pasti (5:1), uspání narkotizační střelou má kurz 6:1. Variantu, že by byl medvěd odstřelen, bookmakeři sázkové kanceláře Fortuna vůbec nepřipouštějí. Ostatní sázkové kanceláře na tuto událost kurzy nevypsaly.

Pokud by byl medvěd odchycen, případně uspán, podle bookmakerů je velmi nepravděpodobné, že by se tak stalo do konce října (25:1 až 35:1). Největší šanci na odchyt do pasti mají podle nich ochranáři v týdnu od 12. do 18. listopadu (5:1), uspání je nejpravděpodobnější v posledním listopadové dekádě (6:1).

A kdo se případně o medvěda postará? Favoritem bookmakerů je zoo v Hluboké nad Vltavou (2,5:1), následují Tábor (3:1) a zoo mimo Českou republiku (7:1). Pobyt v zoo v Brně, Dvoře Králové (shodně 15:1), Praze, Zlíně nebo Olomouci (20:1) není příliš pravděpodobný. Kurz 20:1 je vypsán rovněž na to, že by byl medvěd puštěn do volné přírody. Vysokými kurzy ohodnotili bookmakeři rovněž pravděpodobnost, že by bylo zvíře umístěno do medvědince u některé z kulturních památek, například v Českém Krumlově (30:1) nebo na Točníku (35:1).

Generální ředitel Fortuny David Vaněk uvedl, že tomu kdo poskytne medvědovi trvalý a humánní domov přispěje společnost částkou 100 tisíc korun.

Při setkání s medvědem by ale lidé neměli panikařit. „Stačí začít opatrně couvat a poté v klidu odejít. V minulosti se ještě nestal případ, že by medvěd bezdůvodně zaútočil na člověka,“ uvedl Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.

Medvěd pohybující se ve Zlínském kraji se chová netypicky, chodí do blízkosti lidských obydlí a ztrácí plachost. Ochránci přírody upřednostňují jeho odchycení a umístění do zoologické zahrady, oslovili jich už několik.

Zvíře by do konce roku mohlo být v záchranné stanici pro hendikepované živočichy v Temelíně, kterou provozuje zoo v Hluboké nad Vltavou (více v článku Odstřel nemusí být potřeba, o medvěda se chce postarat záchranná stanice).

„Je to jediná záchranná stanice v ČR, která to umožňuje. Podmínky pro přijetí a dočasné držení velké šelmy jsou ve stanici sice vhodné, ale v žádném případě zde není možný dlouhodobý pobyt takového zvířete. Jeho umístění v Zoo Hluboká pak nepřipadá vůbec v úvahu,“ sdělili zástupci zahrady. Vypuštění zvířete ve volné přírodě reálné není.

Medvěda původně chtěli odchytit starostové čtyř obcí na Vsetínsku společně s ochránci přírody, dovezli kvůli tomu i odchytovou klec ze Slovenska, do terénu ji dali ve čtvrtek.

Později si vzal případ na starosti Zlínský kraj. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) však není vyloučené, že zvíře zaútočí na člověka. Kraj proto spíše preferoval odstřel medvěda a zažádal o povolení k odstřelu (více v článku Medvědí tulák chodí až k domům, hejtman Čunek žádá povolení k odstřelu).

Starosta obce Oznice, který klec společně s Bojdou ze Slovenska přivezl, původně tvrdil, že ji zavře a z terénu odveze, když akci převzal kraj.

Bojda ale dnes uvedl, že klec je pořád na místě. Čeká se ovšem na informace krajského odboru životního prostředí, jestli je možné v odchytu pokračovat.

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Autoři: ,

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

Za stejný zákrok různé peníze. Zlínský kraj chce férovou úhradovou vyhlášku

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj dostává v systému úhrad nemocniční péče v přepočtu na jednoho obyvatele necelých devět tisíc korun,...

Proměna Ploštiny začíná, příběh vypálené osady přiblíží i virtuální realita

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Památník připomínající pasekářskou osadu Ploština na Zlínsku, kterou v dubnu 1945 vypálili nacisté, se dočká proměny za...

V Kroměříži začala oprava uzavřené lávky, potřebuje pevnější lana

V Kroměříži začala oprava uzavřené lávky pro pěší přes řeku Moravu.

V Kroměříži odstartovaly práce na zpevnění lávky pro pěší přes řeku Moravu, kterou nechala radnice předloni uzavřít....

Najdete na iDNES.cz