Filmy pod širým nebem lákají, ve Zlíně promítá pět letních kin

  14:30aktualizováno  14:30
Do měst a obcí se vrací fenomén letních kin. Promítání pod širým nebem plní improvizované plochy i areály, které přečkaly dobu nezájmu. Lidé se rádi podívají i na starší filmy.

Letní projekce u kina Hvězda ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti. | foto: MAFRA

Na lavičkách je znát, že valašskému podnebí odolávají už dlouho, ale jsou udržované. A plní se rychle – lidmi v bundách a s dekami v podpaží. Co na tom, že jsme uprostřed léta, do letního kina se člověk zkrátka musí obléct.

„Hrajeme jen staré filmy, převážně české. Zahraniční se objeví jen občas a na novinky nemáme techniku,“ říká starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

Do kina, schovaného u přehrady v kopcích, přesto pořád chodí lidé. Když je dobrý titul a počasí, přijde jich i stovka. Mají prakticky naprosté soukromí, areál z 60. let minulého století by jich pojal i 1 200.

Postavili jej totiž s ohledem na tisícovky rekreantů, kteří léta obléhali břehy přehrady vzdálené jen pár kroků (vzpomínky na slavné období přehrady čtěte zde). První promítání bylo před 54 lety.

„Jako děcko jsem tady viděl Méďu Béďu,“ směje se starosta Fojtíček. Dnes se tady filmy střídají s dalšími akcemi či hudebním festivalem.

V Kroměříži často nestačí židle

Fenomén letních kin se vrátil na mnoha místech Zlínského kraje. Roli nejspíš hraje fakt, že velká část dospělé populace na tomto druhu zábavy vyrostla.

„Letní kino má nezaměnitelnou atmosféru. Dívat se na film venku a v letním večeru je něco úplně jiného než pod střechou,“ uvedla ředitelka Domu kultury v Kroměříži Daniela Hebnarová.

Ve městě promítají na nádvoří Starého pivovaru, kam se vejde zhruba 180 lidí. I tady vybírají ze starších titulů, aby mohli dát snížené vstupné. Z padesátikoruny od jednoho diváka by totiž nezaplatili poplatky za novější film.

„Bývá to plné. Spojili jsme to i s občerstvením a obvykle nám nestačí židle,“ dodává Hebnarová.

Ve Zlíně se platí jen v zámku

Ve Zlíně se naopak za filmy platit nemusí na čtyřech z celkem pěti improvizovaných stanovišť. Příluky, park Komenského, Malenovice a Jižní Svahy jsou zdarma, promítání v zámku vyjde na sto korun.

Během léta naplánovali sedmnáct filmů, ne starších než rok. Lidé tak uvidí třeba i letošní Špunty na vodě, v červenci zase promítali americký film La La land, který měl 14 nominací na Oscara.

Magistrát do toho vložil 350 tisíc korun. „Letní kina jsou skvělá věc, s neopakovatelnými zážitky a pohodou,“ tvrdí primátor Miroslav Adámek.

I v době útlumu dokázali venkovní promítání udržet také v Uherském Hradišti. Dřív mělo různé podoby, promítalo se na Kolejním nádvoří – ještě předtím zajížděla do města i okolí promítací maringotka.

Dnes je stálé stanoviště za kinem Hvězda ve Smetanových sadech a díky tomu má letní kino zázemí kamenného. Ve Zlínském kraji je to unikát. A vstupné? Jinde se obvykle pohybuje do stokoruny, v Hradišti je nulové.

Další bezplatné projekce pod širým nebem jsou navíc ve městě k vidění vždy na přelomu července a srpna v době Letní filmové školy na Masarykově náměstí.

Ožívají i zchátralé areály

Velkou tradici má letní kino v Hulíně, kde promítají nepřetržitě od roku 1965.

„Před pár lety jsme přešli na takzvanou malou digitalizaci, což znamená, že můžeme hrát z DVD nosičů nebo blu-ray,“ popisuje Jana Nábělková, která je zodpovědná za program kina. Tím také dostanou na plátno novější filmy.

„Když to bylo nové, měli jsme i premiérové tituly, dnes už ne. Film dostaneme až jako další v pořadí po multiplexech,“ dodala.

Zpoždění je tři čtyři měsíce. Jenže lidé chodí, i když už daný film viděli.

V Hulíně hrají vždy ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Ještě loni tady jeden den v týdnu vyhradili klubové scéně a dokumentům, letos je ale komerčně úspěšných filmů tolik, že by je nestačili přehrát. Kino jede v režimu jeden film – jeden večer. Pokud proprší, je to smůla.

O tom, že by kino zavřeli, tady nikdy neuvažovali. „Byli jsme jedni z mála v okolí, kdo měl kino v provozu. Teď už jich je mnohem víc,“ potvrzuje Nábělková současný trend.

I areály, které zchátraly, znovu ožívají. Jeden opravují v Brankách u Valašského Meziříčí. Sloužit bude jako prostor pro různé akce, kino nevyjímaje.

A o obnovení se začíná uvažovat také ve Vsetíně, ačkoliv lokalita na Lapači, kde kino bývalo, je nenávratně pryč. Čas od času teď promítají na Dolním náměstí u knihovny, a protože i tady vnímají nárůst zájmu, dost možná začnou hledat stálé místo. Nic konkrétního ale zatím připraveného není.

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

V Kroměříži začala oprava uzavřené lávky, potřebuje pevnější lana

V Kroměříži začala oprava uzavřené lávky pro pěší přes řeku Moravu.

V Kroměříži odstartovaly práce na zpevnění lávky pro pěší přes řeku Moravu, kterou nechala radnice předloni uzavřít....

Jezte méně masa, vyzývá lidi organizátorka vegetariánské zabijačky

Vegetariánská zabíjačka jako opravdová nevypadá

Tatarák z pohanky, prejt z fazolek adzuki, škvarková pomazánka bez škvarků i falešná zabijačková polévka se v sobotu...

Za stejný zákrok různé peníze. Zlínský kraj chce férovou úhradovou vyhlášku

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj dostává v systému úhrad nemocniční péče v přepočtu na jednoho obyvatele necelých devět tisíc korun,...

Najdete na iDNES.cz