V okrajových částech Zlína policie spustila měření rychlosti (březen 2023) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ve Zlíně mají nové kamery u silnice, měřit rychlost chce stále víc radnic

  • 31
Nová zařízení na měření rychlosti začali využívat v některých částech Zlína. Řidiče na ně upozorňují dopravní značky. S měřením rychlosti mají výborné zkušenosti i v ostatních částech kraje. Radnice si pochvalují, že díky kamerám a radarům se výrazně zlepšila dopravní situace. O měřicí systém nyní stojí i další obce.

Kamery na měření rychlosti se objevily ve zlínských místních částech Kudlov a Salaš. Zatím jsou v testovacím provozu, od dubna pojedou v normálním režimu. Dokážou měřit auta v obou jízdních směrech. Na měření upozorňuje i dopravní značka, i když to není zákonná povinnost.

„Dopravní značky tam dáváme proto, aby občany upozorňovaly na měření a nebyli pak překvapení. Nemusíme to dělat, ale chceme,“ uvedl ředitel městské policie Milan Kladníček.

Měřicí zařízení je na obou koncích místních částí. Při vjezdu načte SPZ auta a zaznamená čas. Totéž se stane při výjezdu. Z doby jízdy se vypočítá průměrná rychlost. Pokud bude překročená, půjde o přestupek. Kamery navíc dokážou hlídat oba směry a zachytí i motocyklisty.

„Je to nejlepší způsob měření. Když řidič vidí kamery, tak zpomalí, pak to ale zase rozjede,“ poznamenal zlínský radní přes dopravu Michal Čížek.

Podle něho je pro město priorita, aby se přes místní části nejezdilo rychle, a nikoli to, aby řidič třeba z Uherského Hradiště dojel včas do Zlína.

Obyvatelé si stěžovali na rychlou jízdu řidičů

Město umístěním kamer reaguje především na stížnosti obyvatel Kudlova a Salaše, kteří na příliš rychlou jízdu opakovaně upozorňovali. Potvrdilo to i policejní měření. Na Kudlově navíc chybí chodníky, což může být při velké hustotě dopravy pro chodce nebezpečné.

„Tímto způsobem situaci zklidníme v celé místní části. Když řidiči budou vědět, že se tam měří, pojedou pomaleji,“ tuší Kladníček. Informace z měřicího zařízení půjde na dispečink městské policie.

Chybovost zařízení činí zhruba dvě procenta. Kamery by se mohly objevit také na Jižních Svazích, v Kostelci či Štípě. Městská policie místa vybírá v rámci chystané studie i ve spolupráci se státní policií. Pro kamery má vytipovaných asi deset míst a někde by se jejich počet pouze zvyšoval, například na ulici K Pasekám pod Jižními Svahy, kde už kamera je.

Pozitivní zkušenosti s měřením rychlosti mají i radnice mimo krajské město. Například v Rožnově pod Radhoštěm za poslední roky dramaticky kleslo množství přestupků v místech, kde radary rychlost kontrolují. A o podobný systém teď mají zájem okolní obce jako Horní, Prostřední a Dolní Bečva, ale i další.

„Máme dost výrazné pozitivní výsledky. Výrazně se zlepšila dopravní situace například na ulici Frenštátská nebo na příjezdu od Valašského Meziříčí,“ informoval rožnovský starosta Jan Kučera.

Stačí čtvrt roku a šoféři si dávají pozor

Okolní obce teď chtějí dosáhnout stejného výsledku a zavádějí další bezpečnostní prvky jako chodníky či osvětlené přechody. A nové místo na měření rychlost by rádi přidali i v rožnovské části Tylovice, kde je za poslední roky velký nárůst doprav a došlo tam k vážným nehodám.

Instalaci měřicích zařízení ještě musí posvětit policie, systém pak bude spravovat rožnovská městská policie a přestupkový odbor. „Obcím jde čistě o bezpečnost, žádné peníze z toho mít nebudou,“ zdůraznil Kučera.

Podle něj jsou příjmy z pokut výrazné jen v prvních měsících. „Po čtvrtroce jde vidět velký pokles. Místa se dostanou do navigací a mezi řidiči se to rozkřikne,“ sdělil.

Lidé ze Zašové brojili proti neukázněným řidičům, teď platí pokuty i oni

Nové kamery kontrolují rychlost rovněž v uherskobrodské místní části Újezdec. Ten je součástí dopravně vytíženého tahu na Luhačovice a po zlepšení situace dlouhodobě volali místní.

V Luhačovicích a okolí mají za sebou rok provozu měřicího systému a přestupků ubylo až o tři čtvrtiny. „Oceňují to lidé především v části Polichno, kde se tomu dříve říkalo průjezdná zatáčka. Nyní už se lidé nebojí přejít ze zastávky na druhou stranu silnice,“ poznamenal luhačovický starosta Marián Ležák.

Na radnici už se obrátily další obce se žádostí o pomoc. Podnět teď bude zkoumat dopravní policie.

,