Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

  • 57
Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a zásoboval jím převážně drogovou scénu ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Sedm obviněných si prodejem vydělalo miliony korun.

Organizovaná skupina distributorů kokainu se ve Zlínském kraji objevila vůbec poprvé.

„Naše území bylo vždy spíše vnímáno jako tranzitní, přes které tato droga projížděla. Nejčastěji se ve Zlínském kraji užívá pervitin a marihuana,“ uvedl náměstek krajského policejního ředitele Jindřich Kučera.

Kokain dodával ze Slovenska tamní dvaačtyřicetiletý občan, kterého policisté zadrželi v hotelovém pokoji ve Zlíně.

„Jednalo se o kokain ve vysoké čistotě, až 85 procent. Tady docházelo k ředění, pro distribuci na ulici se využívala čistota kolem 30 procent, jak je běžné. K ředění docházelo v bytě za přítomnosti úzké skupiny lidí,“ upozornil vedoucí odboru obecné kriminality zlínské policie Petr Petrželka.

Organizovanou skupinu řídil osmadvacetiletý muž ze Zlínska, který po zředění drogu distribuoval prostřednictvím vytvořené sítě dealerů konečným uživatelům především ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, ale také například v Praze nebo Jihomoravském kraji. Většina z nich kokain i užívala.

Zatímco ze Slovenska muž dodával gram kokainu za tisíc až 1 500 korun, konečný uživatel za něj zaplatil dva tisíce až 2 500 korun.

„Je to droga bohatých. Chodili do lepších klubů, měli vybudovanou vlastní síť desítek stálých odběratelů, převážně z vyšších vrstev,“ upozornil Petrželka.

Gang si mohl prodejem kokainu podle policistů vydělat řádově několik milionů korun, mohl tak prodat několik kilogramů drogy.

Přílivu kokainu si všimli celníci

Případ začali rozkrývat olomoučtí celníci, v regionu se totiž začal objevovat kokain v nezvyklém množství.

„Začátkem roku pracovníci protidrogového oddělení prověřovali podezření, že se na naše území dováží kokain. Zlín nebyl místem, kde by byla uživatelská skupina kokainu, ale začal se zde kokain objevovat, proto jsme se o to začali zajímat,“ uvedl ředitel olomouckého odboru pátrání Generálního ředitelství cel Michal Zapletal.

V květnu celníci a zlínští kriminalisté utvořili společný pracovní tým, který samotný zásah proti gangu provedl 21. listopadu ráno. Celkem 250 policistů a celníků na sedmi místech, převážně na Zlínsku, ale i na Bruntálsku zadrželo jedenáct lidí zapojených do obchodu s kokainem.

Šest mužů a jednu ženu ve věku 24 až 49 let poté zlínští kriminalisté obvinili ze zvlášť závažného zločinu výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim v případě prokázání viny hrozí až 18 let vězení.

„Při sedmi domovních prohlídkách a sedmi prohlídkách nebytových prostor kolegové zajistili mimo jiné finanční prostředky související s páchanou trestnou činností ve výši 1,25 milionu korun, dále kokain, k jehož množství se prozatím nebudeme vyjadřovat, a dvě vozidla pachatelů,“ uvedl Petrželka, podle něhož si hlavní pachatelé žili na velmi vysoké noze. Slovenský dovozce například jezdil v jednom z nejmodernějších aut, policisté mu jej při razii zabavili.

Počet obviněných nemusí být podle policie konečný.