„Sám mám kino spojené nejen s filmy, ale především s rybářskými schůzemi,“ vzpomínal starosta Rožnova Radim Holiš, který se do města přistěhoval na prahu dospělosti.
Promítání filmů v Rožnově má tradici už od meziválečného období.
„Tehdy se lidé scházeli v Lidovém domě nebo sále hotelu Radhošť,“ připomněl historik Daniel Drápala.
Po válce se však Rožnov začal měnit z městečka se 4 500 obyvateli na průmyslové město, v němž v roce 1989 žilo 18 tisíc lidí.
„Stavba kina, které bylo na svou dobu velmi moderní, s tímto rozvojem korespondovala,“ upozornil Drápala. „Kino Panorama vychovávalo mnoho generací Rožnovanů,“ poznamenal.
Loučení s kinem začalo na konci června. Jen krátce před naplánovanou akcí se však ukázalo, že jeho zánik ještě potrvá. Město totiž nevybralo zhotovitele stavby pro nový kulturní stánek. Soutěž vyhlásili na začátku března, potom do ní zasáhla koronavirová pandemie.
„I když jsme prodloužili termín, přihlásily se jen tři společnosti a všechny nabízely cenu vyšší, než je náš limit,“ uvedl Holiš.
Vznikla tak myšlenka udělat z loučení celý seriál akcí. „Kino si rozhodně zaslouží pozornost, a proto jsme nechtěli jeho provoz ukončit v tichosti. Naopak chceme dát lidem možnost strávit zde čas a třeba zavzpomínat,“ vysvětlil ředitel rožnovské kulturní agentury Jakub Sobotka.
Jednou za měsíc nabídnou retro kino, tedy promítání starších úspěšných filmů. „A na závěr plánujeme velký happening,“ naznačil Sobotka.
O promítací sál lidé ve městě nepřijdou nadlouho, bude součástí plánovaného Kulturního centra. Jeho stavba má vyjít na 215 milionů korun, na čemž se shodli zastupitelé.
„To je strop, nad který nepůjdeme,“ potvrdil starosta. Proto první kolo výběrového řízení nepřineslo výsledek.