Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nebál se ani Svobody, po nástupu komunistů se ale Němec usadil v Americe

  9:38
Jaroslav Němec se za druhé světové války chystal obžalovat nejbližší spolupracovníky Ludvíka Svobody z velezrady. Po únoru 1948 se usadil v Americe, kde zůstal hrdým vlastencem a šiřitelem slováckého folkloru. V rodné obci Ořechov na Uherskohradišťsku mu v sobotu odhalí památník.
Ve 30. letech studoval Jaroslav Němec na právnické fakultě v Brně.

Ve 30. letech studoval Jaroslav Němec na právnické fakultě v Brně. | foto: Archiv Slováckého muzea

Hádka to musela být velká. Na jedné straně stolu stál velitel 1. československého armádního sboru v SSSR Ludvík Svoboda, na druhé teprve čtyřiatřicetiletý právník Jaroslav Němec, kterého londýnská vláda ustanovila jako generálního prokurátora u Svobodových vojsk.

Svoboda se velmi rozlítil, když mu tento mladý muž na podzim 1944 oznámil, že chystá obžalobu z velezrady na jeho blízké spolupracovníky.

Němec totiž zjistil, že se lidé z okruhu brigádního generála podílejí na mohutné propagaci na území Podkarpatské Rusi, která je zaměřena proti československým zájmům. Jinými slovy řečeno – chystají půdu pro to, aby po válce tato oblast už nebyla součástí obnovené republiky, ale připadla Sovětskému svazu.

„Žádal jsem generála Svobodu, aby jako vrchní velitel nařídil vydání zatykače na ty, již napomáhají k odtržení Podkarpatské Rusi. Generál Svoboda začal oklikou, že postavení Podkarpatské Rusi je nejisté a asi připadne Rusům, jimž už byla nabízena,“ popsal jednání Němec, který byl obratným právníkem.

Ve slováckém kroji v Londýně

Ještě před válkou vystudoval nejdříve gymnázium v Uherském Hradišti a poté práva v Brně. Krátce působil u hradišťského soudu. Zapojil se do protinacistického odboje, stal se členem krajského vedení odbojové organizace Obrana národa.

Po jejím prozrazení uprchl přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii do Francie, kde vstoupil do tvořící se československé armády. Po pádu Francie se s ostatními dostal po moři do Anglie, kde složil vojenskou soudcovskou zkoušku.

Tam mimo jiné potkal Antonína Bartoše, pozdějšího velitele velmi úspěšného výsadku do Hostýnských vrchů, skupiny Clay. Oba pocházeli ze Slovácka.

„S dalšími kamarády založili Slovácký krúžek. Ze zbytků látek, které našli, si ušili kroje. Když sundali uniformy, chodili v nich po Londýně. Svědčí to o tom, jak hluboko měl slovácký folklor v srdci,“ je přesvědčen historik, publicista a muzikolog Jiří Severin, který se Němcovým osudem podrobně zabýval.

Ve svém rodném Ořechově a okolních vesnicích byl Němec před válkou známý jako hudebník a organizátor společenského života. Odmala hrál na housle, byl členem gymnaziálního orchestru, od roku 1924 vystupoval s ořechovskou kapelou a působil rovněž jako sbormistr kostelního sboru.

Ve vesnici organizoval divadelní představení, maškarní plesy, pomáhal při hodech s právem. Stal se primášem hradišťského Slováckého krúžku, z něhož později vznikl dnes už proslulý Hradišťan.

Ale vraťme se do Anglie na počátek roku 1944. Tehdy je Němec rozkazem exilového ministra obrany generála Sergěje Ingra jmenován vrchním polním prokurátorem u 1. československého armádního sboru, který se tvořil v SSSR, a v srpnu téhož roku odjel na východní frontu.

„Jeho pravomoc byla velká. Mohl obžalovat kohokoliv, kdo neplnil rozkazy nebo podnikal něco proti Československu. Postavit se přímo Svobodovi chtělo velkou odvahu,“ uvedl Severin.

Obžaloval by přímo Svobodu?

Osudnou hádku Svoboda ukončil ostře: „Nařizuji vám jako polnímu prokurátorovi, abyste žádný zatykač nevydával. Jinak neručím za vaši bezpečnost v této armádě.“

„V podstatě tím řekl, že od té chvíle může Němce kdokoliv zastřelit. Přes Beneše se pak rychle zařizovalo, aby ho stáhli zpátky do Británie,“ upozornil historik.

Přitom do Sovětského svazu odjížděl Němec s tím, že o Svobodovi ještě v Londýně slyšel mnoho dobrého.

„Původní obdivné zprávy se ale začaly zatemňovat a mnozí naznačovali, že je hodně v komunistických rukou,“ poznamenal si Němec.

Otázkou zůstává, zda by obžaloval přímo Svobodu. „Pochybuji, že by chtěl obvinit Svobodu z velezrady. Svým jednáním ho chtěl upozornit na to, co dělají jeho podřízení. Myslím, že by si to ani nedovolil k nadřízenému a vrchnímu veliteli vojsk v SSSR,“ uvedl historik Slováckého muzea Pavel Portl.

„Nepřítel Sovětského svazu“

Rodák z Ořechova netušil, že po oné příkré hádce do jeho papírů přibyla poznámka „nepřítel Sovětského svazu“. Tím byl jeho poválečný osud zpečetěn. Kdyby to věděl, bylo by mu jasné, že v Československu už žádnou budoucnost nemá.

Pochopil to po únorovém puči, kdy v říjnu 1950 i s manželkou utíkal do Německa.

„Ačkoliv to byl velký vlastenec, jiného východiska neviděl. Zajisté by skončil v komunistickém vězení. Byl jedním z prvních, kdo byl akčním výborem ministerstva vnitra vyhozen ze zaměstnání,“ předestřel Severin.

Usadil se ve Spojených státech, kde připravoval vydání knihy o dějinách Ořechova. Materiály mu posílali faráři a historici.

Hotovou knížku poslal do obce, aby ji zdarma dostala každá domácnost. Státní bezpečnost však celé vydání zabavila a skartovala. Místním se tak kniha do rukou dostala až po roce 1989.

Angažoval se v krajanské činnosti

V Americe pracoval jako pomocná síla u plnicí linky v Coca-Cole. Podařilo se mu vystudovat ve Washingtonu knihovnictví, v tamní knihovně pak působil dlouhá léta jako specialista v oboru historie a bibliografie soudního lékařství.

Angažoval se v krajanské činnosti a v roce 1958 založil Společnost pro vědy a umění, pro niž získal širokou podporu mezi vědci a umělci, například matematika Václava Hlavatého či hudebníky Rafaela Kubelíka a Rudolfa Firkušného.

„Máme-li přispět v boji za svobodnou demokratickou Československou republiku, pak bude především třeba vysvětlit, a to zejména našim americkým kolegům, že my nepřicházíme z nějakých zapadlých koutů východní Evropy, že naše kultura a civilizace byly odedávna součástí západního světa,“ zdůvodnil Němec vznik organizace.

Prací se Jaroslav Němec, jemuž nikdo v Ořechově neřekl jinak než Jaroš, snažil zahánět obrovský stesk po rodné zemi. Byl tak velký, že po celou dobu, co vlast opustil, si už nikdy nezahrál na své milované housle, tolik mu připomínaly rodnou zem. Tu navštívil v květnu 1990.

Zemřel v roce 1992 ve Washingtonu, pohřben je doma, v Ořechově, jak si přál. Jeho práci ocenili v USA několika vyznamenáními. V Česku mu udělil medaili Za zásluhy ČR I. stupně in memoriam prezident Václav Havel.

Vyznamenání je ve Slováckém muzeu, stejně jako celá Němcova pozůstalost. Rodná obec mu splatí dluh v sobotu, kdy mu odhalí pomník z dílny Ondřeje Olivy.

Autor:
  • Nejčtenější

Obce se zlobí na ekology, na hotovou dálnici auta hned tak nevyjedou

24. května 2024  13:01

Představitelé měst podél dálnice D49 pravděpodobné zastavení prací na důležité cestě nechápou....

Řidič se řítil po dálnici rychlostí 226 km/h, bez papírů může být i rok a půl

27. května 2024  15:13

Rychlostní 226 kilometrů v hodině se po dálnici D55 u Tlumačova na Zlínsku řítil řidič audi....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Distributor smrtícího alkoholu z metanolové kauzy byl podmínečně propuštěn

21. května 2024  16:36,  aktualizováno  17:05

Jiří Vacula, který v roce 2012 distribuoval otrávený metanol, byl podmíněně propuštěn na svobodu. Z...

Otrava cuketou z Česka zaujala v zahraničí. Taky jsme ji asi měli, řekli lékaři

23. května 2024  15:04

Zlínská lékařka uspěla na celosvětovém kurzu internistů v polském Krakově. Za přednášku o mimořádně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obrat. Zlín couvl a po odporu obyvatel chce snížit daň z nemovitosti

23. května 2024  17:24

Vedení Zlína chce snížit daň o 16 procent. Lidé zaplatí méně o několik set i pár tisíc korun. Změna...

KOMENTÁŘ: Zlín sestoupil z první ligy zaslouženě. Pro záchranu neudělal maximum

28. května 2024  17:27

Jako obrovské zklamání a selhání označoval trenér Bronislav Červenka sestup zlínských fotbalistů...

Opilý koloběžkář si jel koupit další alkohol, po vjezdu do řeky havaroval

28. května 2024  14:45

Policisté o víkendu ve Vizovicích na Zlínsku pronásledovali dva řidiče. Oba předtím ve „městě...

Pohádka beka Ščotky. Z tribuny šel do finále, v Praze mu fandila celá rodina

28. května 2024  10:57

V neděli v jednu hodinu odpoledne se projížděli na kolech Vsetínskými vrchy, v neděli večer už...

Zlín už má jasno, jak se promění Šmoulí město. Výsledek soutěže zveřejní v červnu

28. května 2024  9:29

Zlínská radnice zveřejní výsledky soutěže na nové využití Šmoulího města na sídlišti Jižní Svahy v...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...