VIDEO: Hala Vincentka po velké přestavbě ukazuje čistý funkcionalismus

  • 3
Hala Vincentka v Luhačovicích je znovu přístupná veřejnosti. Rok trvající rekonstrukce vrátila prostoru funkcionalistickou čistotu. Byla to první tak rozsáhlá oprava za 70 letech jeho existence. Práce na lázeňské kolonádě skončí v říjnu.

Spodní části sloupů zůstávají ukryté za zábranami, na ochozech ještě přibudou panely, které vytvoří stálou výstavu o lázeňství. Lidé už ale mohou dovnitř.

„Hala Vincentka je už opět otevřena veřejnosti. Provizorium sice ještě nějakou dobu potrvá, ale to už nebrání běžnému provozu,“ uvedl generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

I jemné pastelové odstíny v interiéru jsou návratem k původní podobě tak, jak ji viděl její autor architekt Oskar Poříska. Díky zásahu, který trval od loňského září, teď vyniknou barevná vitrážová okna pod stropem. Světlík zase slouží svému účelu a prosvětluje celou halu, funkční je i vzduchotechnika, kterou někdy v průběhu doby nahradil mohutný panel s topením.

„Občas jsme vedli s ředitelem společnosti Lázně Luhačovice hodně vzrušené debaty,“ přiznala Markéta Mentzlová z městského odboru památkové péče.

Ukázalo se však, že měly smysl. „Podstatné je nejen zachovat na památce to původní, ale také jí dát nový život. A to se podařilo,“ dodala.

Mezi halou a sousední galerií otevřeli dosud nepřístupný prostor, ve kterém vznikla nová klidová zóna se zelení, lavičkami a fontánou. A také nové veřejné toalety.

Čtrnáct sloupů z umělého mramoru, které halu podpírají na obou stranách, zůstane v péči restaurátorů ještě několik měsíců. Po desetiletí do nich vstupovala sůl z minerální vody, která je ničila. Teď ji musí z materiálu dostat ven a teprve potom upravit povrch. Technologicky je to náročný a zdlouhavý proces. Díky decentnímu krytí však neruší celkový dojem.

Hala ukrývá i jednu technicky neobvyklou zajímavost, kterou si ale návštěvníci mohou jen představovat.

„V prostoru mezi střechou a podhledy je instalovaný speciální posuvný vozík na údržbu a čistění. Ten ale lidé neuvidí,“ prozradil Bláha.

Oživení čeká i obchodní prostory na kolonádě

Hala Vincentka je jednou ze dvou částí rozsáhlého projektu za více než 100 milionů korun. Tou druhou je samotná kolonáda. Práce na její obnově potrvají až do konce října, s otevřením se počítá v listopadu. Už nyní ale vedení firmy Lázně Luhačovice vybírá zájemce o obchodní prostory, které ji lemují.

„Chceme je zaplnit originálními či regionálními výrobky a také menšími gastronomickými provozy, aby opravdu ožily,“ naznačil Bláha.

S financováním prací pomohla evropská dotace, která pokryje až 95 procent takzvaně uznatelných nákladů. Na neobvykle vysokou dotaci dosáhli i díky tomu, že jsou stavby zapsané mezi národní kulturní památky České republiky.

Plánovaný podíl společnosti Lázně Luhačovice, která areál vlastní, byl šest milionů korun. Bude ale vyšší.

„Vždycky se objeví vícepráce a ty už dotace nekryjí,“ potvrdil výkonný ředitel firmy Jiří Dědek.

V případě haly Vincentka překvapil stavebníky hlavně strop. Z něj se měly původně jen seškrábat staré vrstvy malby a znovu vymalovat. Ukázalo se ale, že omítka na mnoha místech odpadává a ani samotný strop není v dobré kondici. „To byl doslova zásah na poslední chvíli,“ podotkl Dědek.

Během září ještě přibudou zmíněné výstavní panely, které návštěvníky provedou historií lázní a pramenů. Lázeňský areál ročně přiláká zhruba milion návštěvníků. Tvoří jej rozlehlý park plný ceněných staveb, který od roku 2006 usiluje o zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ačkoli se to zatím nepodařilo, snaha trvá.

Ani v příštích letech pracovní ruch v areálu neustane. Už nyní se dokončuje projektová příprava na obnovu Slunečních lázní. V nich vznikne muzeum osobností, které jsou s Luhačovicemi pevně spojené – Leoše Janáčka a Dušana Jurkoviče.

17. května 2019