Vrať mi ledvinu, nevěrnice aneb nejbláznivější soudní pře

  8:00aktualizováno  8:00
Bývalá milenka miliardáře George Sorose se s ním soudí o padesát milionů dolarů, nedodržel totiž slib, že jí koupí byt. Je to další z amerických bizarních sporů, nad kterými zůstane rozum stát a nad nimiž si právníci mnou ruce. Tady je patnáct těch nejpodivnějších případů.

Amerika je šílenými žalobami proslulá. Docela právem | foto: Profimedia.cz

Vlastně jde o banální záležitost. Jedenaosmdesátiletý finančník asi tři roky chodil s mladou brazilskou filmovou hvězdičkou Adrianou Ferreyrovou a přinejmenším dvakrát jí slíbil, že jí byt na Manhattanu v New Yorku koupí. Byt opravdu koupil. Ale dal ho už nové milence. Adrianě to sdělil v posteli. Jistě uznáte, že to nebylo zrovna šetrné, a tak herečka ocenila míru nervového otřesu, který jí tím Soros způsobil, na 50 milionů. V žalobě, kterou oznámila v polovině srpna, je taky slovo podvod. A prý létaly i nějaké rány.

Vypadá to, že Brazilka to poněkud přepískla. Ale jen na první pohled. Zaprvé: asi dobře věděla, co dělá, protože studuje ekonomii na prestižní Kolumbijské univerzitě. Zadruhé: tohle je Amerika. A tam by se daly sestavit celé knihy ze žalob, které vypadaly ještě bláznivěji.

Byznys za dvě stě miliard

Občanské žaloby jsou v Americe průmysl, kde se ročně protočí dvě stě miliard dolarů. A tak není divu, že kdekdo chce zkusit kolo štěstí. Roztočilo se obzvláště poté, co Stella Liebecková vyhrála v roce 1993 na McDonald’s 2,9 milionu dolarů jen za to, že se popálila kávou. Když žalobu podávala, všichni se smáli. Když vyhrála, kdekdo přemýšlel, jak by ji mohl napodobit. Podat žalobu náhle mělo podobný smysl jako koupit si los. Ne nadarmo používají Američané pro označení bezdůvodných žalob označení "frivolous", což lze přeložit i jako pošetilé či lehkomyslné.

Američané vědí, že soudit se je jejich národní sport. A přitom říkají, že tyhle často nemorální, hamižností hnané žaloby naleptávají americkou společnost a hodnoty, ohrožují například školy či lékaře, protože každý radši udělá jen to, co má v popisu práce, než aby zkusil něco jinak a třeba navíc - a riskoval žalobu. Taky dělají s oblibou vtipy o právnících žralocích, ale rádi je využívají. Proč by to nezkusili, že?

Už se to rozlézá do světa. Stárnoucí německý playboy Rolf Eden zkusil žalovat devatenáctiletou Katharinu Weissovou, protože s ním odmítla jít do postele. Jedna Izraelka žalovala televizi za špatnou předpověď počasí - nevzala si deštník a zmokla. Španělský podnikatel autem srazil a zabil mladíka, a protože vina byla na straně mrtvého, žaloval rodinu za poškození auta.

Mimochodem, hádejte, odkud se vzala stupidní varování typu, že káva může být horká a nedávejte kočku do mikrovlnky?

Ale může být ještě hůř.

Velmi drahé kalhoty

Ta hrůza: dáte si kalhoty do čistírny a oni je zničí nebo ztratí. Šup sem se žalobou na 65 milionů dolarů. Přesně to udělal Roy Pearson z Washingtonu, který to zdůvodnil nejen tím, že mu záležitost způsobila "duševní utrpení, nepohodlí a rozčilení", ale také tím, že čistírna na něm spáchala podvod, protože uváděla, že spokojenost je zaručena. Zdá se vám to jako obratná argumentace? Samozřejmě: Pearson byl totiž soudce. Projednávání tohoto případu však očividně neřídil, protože prohrál. Publicita, kterou vyvolal, ho však připravila i o místo.

Holky mě nechtějí

Nejhorší je, když děláte všechno pro to, aby se splnil váš sen - a nic. Richard Overton z Michiganu zažaloval firmu Anheuser-Busch za klamavou reklamu, protože se řídil reklamním šotem, kde dva řidiči náklaďáků popíjeli budweiser a tím hned přilákali dvě řádně vyvinuté dívky. Overton pil a pil - a žádné holky nepřišly. Jasný důvod pro žalobu, to uzná každý. Chtěl deset tisíc. A prohrál.

Žaluji sám sebe

Když už není koho žalovat, zažaluje Američan i sám sebe. Robert Lee Brock vznesl žalobu na svoji osobu za to, že porušil své občanské svobody tím, že spáchal zločin a seděl za mřížemi. Chtěl na sobě odškodnění ve výši pěti milionů. Ale protože právě bručel ve vězení, a tudíž byl bez příjmu, vymyslel, že odškodnění by za něj měl zaplatit stát. Ten nic nezaplatil.

Ukradené ticho

Nejdřív skladatel John Cage složil skladbu, která obsahovala pasáž, kde nebyla žádná hudba ani zpěv. Jen ticho. Pak Mike Batt "složil" skladbu jménem Minutové ticho. Cage ho obžaloval z plagiátorství. Zřejmě měl pocit, že má na ticho copyright.

A asi si to myslel i Batt, protože přistoupil na mimosoudní vyrovnání. Šesticifernou částkou. Teď ovšem prohlašuje, že to byla jen mystifikace.

Měl jsem málo místa

Mohl by to být návod, jak letět zadarmo a ještě na tom vydělat. Manželé O’Callaghanovi si v roce 2004 udělali výlet do Evropy, na němž chtěli vydělat sto tisíc. Žalovali American Airlines za to, že při letu do Paříže měli málo místa na nohy. Po letu měli bolesti v zádech a v nohách, pan O’Callaghan z toho byl tak zničený, že později ve Vatikánu upadl, rozbil si nos a vyrazil zuby. Výsledek: žaloba o odškodné 100 tisíc dolarů. Rozsudek: ani ň.

Nebudit žáky

Pokud jste učitelé, nechte radši studenty při hodině spát. Matematikářka Melissa Nadeauová ze střední školy v Danbury v Connecticutu se tím neřídila a patnáctiletého studenta vzbudila tak, že plácla dlaní do desky lavice. Rodiče ji zažalovali za to, že chlapci praskl bubínek.

George Soros, předseda představenstva společnosti Soros Fund Management a

Nezačínat si se studentkami ekonomii. To si asi teď pořád dokola opakuje finančník George Soros, poté, co ho jeho bývalá milenka Adriana Ferreyrová zažalovala o 50 milionů dolarů.

Nezabránili mi znásilnit

Edward Brewer v nemocnici v Sandusky ve státě Ohio znásilnil pacientku, která byla částečně ochrnutá a navíc prodělávala chemoterapii. Dostal za to po právu deset let. A tak měl dost času, aby vymyslel, jak na tom zbohatne: v roce 2002 zažaloval o dva miliony nemocnici, že neměla taková bezpečnostní opatření na ochranu pacientů, aby mu zabránila znásilnit. Soud ho s tím vyhodil.

Chci milion od bezdomovců

V jednom filmu chtějí bezdomovci pod nějakou záminkou milion po boháči, tady to bylo naopak. Majitel luxusního starožitnictví na newyorské Madison Avenue Karl Kemp v roce 2007 žaloval bezdomovce, tři muže a ženu, kteří v zimě posedávali před jeho výlohou a ohřívali se na parovodu. Prohrál. Ale aspoň dosáhl toho, že bezdomovci nesměli blíž než třicet metrů od obchodu.

Strašlivý Fear Factor

August Aitken se chystal k obědu, jenže v televizi v pořadu Fear Factor zrovna jedli krysy. Ten pohled mu způsobil "utrpení, velkou bolest a zraňoval ho". K tomu se přidaly ještě závratě. Taky zvracel a narazil hlavou do futer. Od televize NBC za to všechno chtěl 2,5 milionu dolarů. Nedostal nic.

Copperfielde, Bůh žádá 10 procent

Pokud nevíte, co je za kouzly Davida Copperfielda a Davida Blainea, je to Christopher Roller. Obyčejný občan z Minnesoty, jenž si myslí, že je Bůh. Protože kouzla jsou nepochopitelná, musí za nimi být božská síla. A protože Bůh je on, využívají kouzelníci jeho sílu, kterou mu kradou. Proto po nich chce doživotně vyplácet deset procent jejich příjmů. Bůh chce desátek, to zní rozumně, ne?

Vypadám jako Michael Jordan

Spousta lidí má radost, když si je ostatní pletou s hvězdou. Pro Alana Heckarda to bylo něco strašlivého, a tak za to chtěl odškodnění. Jen 832 milionů dolarů. Požadoval je na basketbalistovi Michaelu Jordanovi a firmě Nike, kterou Jordan propagoval na reklamách. Zdůvodnil to tím, že podobou je "neustále zraňován, urážen na cti a že zažívá citovou bolest". Neprošlo mu to.

Batman nám ukradl jméno

Jednoho dne se starosta zapadlého tureckého městečka díval na televizi a pocítil strašlivé rozhořčení. Ukradli nám jméno! Městečko se jmenuje Batman. A tak zažaloval Warner Brothers a režiséra batmanovského filmu Temný rytíř Christophera Nolana. Bylo to v roce 2008 a starostovi nikdo zřejmě neřekl, že Batman létá nad Gotham City už od roku 1939. "Batman je na světě jenom jeden. A Američané nás nepožádali o svolení použít naše jméno," tvrdil starosta. Samozřejmě marně.

Nečekaná proměna

Malá srážka, jen ťuknutí nárazníkem zezadu. Sedmadvacetiletý muž z Michiganu (jméno neuvedeno) byl do té doby dobrý otec a milující manžel. Pak už ne. Čtyři roky poté zažaloval řidiče, který do něj narazil. Důvod: bouchnutí, které jím při havárii otřáslo, změnilo jeho sexuální orientaci. Zvláštní? Soud si to nemyslel a přiklepl mu odškodné ve výši 200 tisíc dolarů.

A ledvinu chci zpět

A taková to byla láska! Newyorský lékař Richard Batista klidně daroval své ženě i jednu ledvinu. Jenže o pár let později ji našel v posteli nejen s vlastní ledvinou, ale i s cizím chlapem. Přišel rozvod a majetkové vypořádání. Dům, auto, pes, darované prsteny - a darované orgány. Rok 2009: Batista chce ledvinu zpět. Anebo odškodné 1,5 milionu dolarů.

Prohrál. Žaluju Boha

V Americe je možné žalovat dokonce Boha. Ukázal to nebraský politik Ernie Chambers. V roce 2007 ho hnal k trestní odpovědnosti za teroristické hrozby vůči jeho voličům. Chambers to zdůvodnil tím, že jelikož Bůh je všudypřítomný, spadá pod jurisdikci soudu. A že jelikož je vševědoucí, musel o všem vědět. Přestože Chambers vypadá jako šílenec, jeho žaloba byla projevem velmi zdravého rozumu. Chtěl totiž ukázat, že zákony jsou tak špatné, že lze podávat i zcela nesmyslné žaloby.

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Pomsta především: židovští spiklenci chtěli zabít šest milionů nacistů

Aba Kovner byl od mládí aktivistou sionistického socialistického hnutí, vůdcem...

Na konci holokaustu bylo na šest milionů zavražděných lidí židovského původu. Poválečný soudní proces v Norimberku...

Lesbické porno dál vládne. Trendy 2018 však přinesly i romantiku a trans

Trendy se mění, absolutním favoritem zájmu uživatelů a uživatelek porna však...

Pornografie neexistuje ve vakuu, reaguje na témata a dění ve společnosti. Takové je poselství pečlivé analýzy statistik...

Věřte si a nikdy se nevzdávejte, vzkazuje MOgirl Lucka

Velkou vášní MOgirl Lucky je fitness.

Žije spokojený život. Chodí do práce, která ji baví, po ní se věnuje koníčkům. Sen, který jí dalo dětství, tedy zahrát...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: pepřové dřevo je klenotem laoské kuchyně

To je ono, pepřové dřevo. V Laosu vám ho naservírují i jako přílohu.

Leckde v Africe domorodci dochucují pokrmy kůrou z dřevin, bambusové výhonky známe i my, stejně jako kůru skořicovníku....

Bitva o Sidney Street: obří přestřelku v Londýně provází fáma o Stalinovi

Skotská garda zaujala pozice a zvrátila situaci, které do té doby kralovali...

Modernizovala policejní zbraně, zastavila imigraci do země a ukázala, jakou podívanou dokážou nabídnout média....

Darwinovy ceny 2018 letí za sentinelským misionářem i českými keškaři

Vyhlašují se od roku 1994 a jsou postaveny na Darwinově teorii přirozeného...

Jsou cynické a ohleduplností k památce zemřelých netrpí. Popravdě řečeno, gratulují jim a vzdávají hold za to, že se...

Najdete na iDNES.cz