Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Velká pětka nejdrsnějších motorkářských gangů

Jejich ctihodnými prezidenty bývají i vrazi, do jejich byznysu patří vydírání či obchod s drogami a jejich skrýše skrývají pušky i protitankové zbraně. Tyhle motorkářské kluby jsou častěji něčím více než jen partou nadšenců do hlučných strojů na dvou kolech.

Hell Angels jsou nejlegendárnějším gangem a v motorkářské scéně také nejméně oblíbeným. Stojí proti němu koalice čtyř významných klubů. | foto: Profimedia.cz

Strukturou přitom skutečně připomínají běžné, oficiální motocyklové spolky. Mají prezidenty, viceprezidenty, sekretáře i pokladníky. Starají se o své pobočky, mají psaná vnitřní pravidla, pořádají srazy.

Tím ale podobnost končí.

Ostatně, sami prohlašují, že patří do "jednoprocentní" motorkářské scény. Proč jednoprocentní? Tohle označení se traduje s odkazem na prohlášení šéfa oficiální Americké motoristické asociace, který ve čtyřicátých letech v reakci na divoké aktivity některých motorkářů uvedl, že 99 procent motocyklistů jsou občané ctící právo, zbylé jedno procento jsou psanci mimo zákon.

A řada klubů se k onomu jednomu procentu hrdě přihlásila.

To určitě neznamená, že by všichni jejich členové museli být kriminálníci. Někteří jsou prostě jen macho řízci, pro něž se společenská rebelie scvrkla na pivní kamarádství, tetování a sexismus.

Americké státní orgány, a nejen ony, však mají dobré důvody, proč o jednoprocentních motorkářských klubech mluví jako o syndikátech organizovaného zločinu. Jejich činnost totiž často zahrnuje i vydírání, obchod s drogami a zbraněmi, vraždy či praní špinavých peněz.

1. Outlaws MC

Působiště: USA a dalších 18 států po celém světě
Počet členů: 1900
Spojenci: Bandidos, Mongols, Pagans, Chicago Outfit
Nepřátelé: Hells Angels, Sons Of Silence

Vznikli už roku 1935 na místě přímo stylovém, v jednom baru na Route 66. Klub přežil světovou válku a rozšířil se do celého světa, jeho stoupence dnes najdete i v Polsku, Rusku či na Filipínách.

Rozhodně se ale nejedná jen o tatínky, co mají rádi veterány. Bývalý mezinárodní prezident Outlaws Harry Joseph Bowman sedí od roku 1999 za tři vraždy za mřížemi. Je spojován s násilím nejen proti členům cizích gangů, ale i proti "vlastním" lidem. V čele poboček Outlaws stáli i lidé jako Kevin O´Neill, který dostal doživotí za vydírání, nebo Thomas Sienkowski, který stráví za tentýž trestný čin ve vězení deset let.

I tohle se našlo při razii u členů Hells Angels v USA

V lásce se nemají s Hells Angels a jejich nevraživost má internacionální rozměr. V roce 2007 zabilo člena konkurenční bandy sedm členů Outlaws v Británii. Dostali za to doživotí.

2. Pagans

Působiště: východní pobřeží USA
Počet členů: asi 350-400
Spojenci: Bandidos, Mongols, Outlaws
Nepřátelé: Hells Angels, Warlocks

Vznikli již v roce 1959. Mezi jejich podnikatelské aktivity patří tradiční motorkářské položky: výroba a obchod drogami, vydírání, krádeže, prostituce, obchod se zbraněmi. Zejména u Pagans byste ale našli řadu stoupenců teorie nadřazenosti bílé rasy a neonacistů.

Poslední roky však nejsou pro Pagans ve znamení úspěchů. S tím, jak rostl počet členů Hells Angels, jejich počet začal klesat.

A jen před pár dny navíc dostali slušný úder od státu. Při rozsáhlé razii bylo počátkem října zatčeno na 50 členů gangu, aby pět jeho nejvyšších představitelů, včetně prezidenta Davida Keitha "Barta" Barbeita a viceprezidenta Floyda B. "Diamonda Jesse" Moorea, bylo obviněno z vydírání.

V Barbeitově domě našla FBI 18 střelných zbraní. Pan Barbeito a jeho rodina je používali na lov divokých krocanů, stejně jako neprůstřelné vesty, tvrdí však jeho právník a dodává, že šéf Pagans je počestným majitelem stavební firmy.

Podle policie se ale právě na příkazy Barbeita a dalších šéfů členové gangu dopouštěli únosů a násilí proti členům motorkářského klubu Road Disciples, který Pagans odmítal platit "desátky", i proti neposlušným členům vlastního klubu.

3. Bandidos

Působiště: Spojené státy a dalších 15 zemí (Evropa, jihovýchodní Asie, Austrálie)
Počet členů: 2 400
Spojenci: Mongols, Outlaws, Pagans, Vagos
Nepřátelé: Hells Angels, Sons Of Silence

Gang s heslem "Jsme lidé, před nimiž nás naši rodiče varovali", založil v roce 1966 v Texasu mariňák z Vietnamu Don Chambers. Dnes má údajně téměř 200 poboček v 16 zemích světa.

Nemají se v lásce s Hells Angels, s nimiž vedli například tři roky trvající válku ve Skandinávii týkající se obchodu s drogami. Skončila až stiskem ruky šéfů obou gangů před dánskými televizními kamerami v září 1997 a její účet činil 11 vražd, 74 pokusů o vraždu a 96 zraněných motorkářů.

Když aktivita motorkářských gangů vyvolala v Austrálii protiakci státu, zakopaly gangy válečnou sekeru a sešly se ke společnému jednání

V Austrálii se pak proslavili v roce 1984 masakrem na jihozápadním předměstí Sydney. Šlo při něm o kontrolu nad obchodem s kokainem a amfetaminy a střetl se s nimi motocyklový gang Comancheros. Přestřelku dvou formací vytvořených na protilehlých stranách parkoviště u jedné z hospod odstartoval mávnutím mačetou do vzduchu šéf Comancheros a za Bandidos se jí zúčastnilo třicet mužů v doprovodu dodávky plné zbraní.

Na místo poté přispěchalo více než dvě stě policistů, ale i těm trvalo deset minut, než si vymohli klid zbraní. Výsledek? Čtyři mrtví Comancheros, dva Bandidos a jedna náhodná svědkyně, čtrnáctiletá dívka. Policistu, který dorazil na místo brutálního masakru jako první, sbor za psychické poškození odškodnil částkou 380 tisíc dolarů.

4. Mongols

Působiště: jižní Kalifornie, ale též jiné americké státy, Kanada, Mexiko a Itálie
Počet členů: 500 - 600
Spojenci: Outlaws, Bandidos, Pagans
Nepřátelé: Hells Angels, Gypsy Jokers

Jedná se o jeden z produktů rasistických zákonů, které v kriminální motocyklové scéně platí. Klub založili v roce 1969 hispánští veteráni z války ve Vietnamu, kterým byl pro jejich rasový původ upřen vstup do Hells Angels.

Odmítnutí psanci se nechali inspirovat krutými bojovníky, jimž vládnul Čingischán, a svým nepřátelům vzkazují právě jeho slova: "Největším potěšením muže je porazit své nepřátele, hnát je, vzít jim, co jim patřilo, vidět toho, koho opatrovali, v slzách, jezdit na jejich koních, držet jejich ženy a dcery v náruči."

Už z historických důvodů jsou jejich úhlavními nepřáteli samozřejmě Hells Angels. Jedna z největších bitek mezi oběma gangy se odehrála v roce 2002 v Nevadě, aby po ní zůstali dva zastřelení Hells Angels a jeden mrtvý člen Mongols.



Násilná kampaň Mongols vrcholila v září roku 2008, kdy se jim podařilo zabít samotného prezidenta svých rivalů Marka "Papa" Guardada. Na člena Mongols, který vraždil, vypsala policie odměnu pět milionu dolarů, pár týdnu na to se jí sám vzdal.

Téhož roku pak dává Mongols tvrdý zásah stát, jehož agentům se podařilo do gangu infiltrovat. Neměli to přitom jednoduché. Plnoprávnými členy Mongols se totiž mohli stát až poté, co prošli testem na detektoru lži a co si je proklepla gangem najatá soukromá očka.

5. Hells Angels

Působiště: USA a dalších 31 zemí
Počet členů: 3 600
Spojenci: Aryan Brotherhood, Warlocks,
Nepřátelé: Pagans, Mongols, Bandidos, Outlaws

Nejslavnější z nejslavnějších.

Bandidos, Pagans, Outlaws i Mongols mohou uzavírat ty nejpevnější koalice a jejich válka proti společnému nepříteli jim může vynášet tolik vyhraných bitev, kolik chce, ale legendě prvenství nevezmou. Když se řekne "motorkářský gang", vybaví se každému prostě Hells Angels.

Vznik klubu je obestřen tajemstvím a hlásí se k němu víc otců-zakladatelů, takže jisté je jen to, že vznikl koncem 40. či počátkem 50. let v Kalifornii. Dnes je suverénně nejpočetnějším jednoprocentním klubem na světě a i z toho důvodu rozhodně nelze považovat všechny jeho členy za vyděrače a dealery drog.

Přesto Hells Angels registruje americká FBI i její kanadský protějšek jako jeden z motocyklových gangů "velké pětky" a tvrdí, že jeho členové jsou zapleteni do násilných trestných činů, obchodu s drogami a kradeným zbožím a vyděračství.

Bezpochyby nejznámějším incidentem Hells Angels bylo jejich angažmá na festivalu v Altamontu v roce 1969. Rockový open-air měl být navázáním na Woodstock, nakonec se ale stal prvním pohřebištěm hippie iluzí.

V první řadě uprostřed Ralph "Sonny" Barger, jedna z vůdčích postav Hells Angels

Zfetované publikum, agresivní a opilí Pekelní andělé, které najali Rolling Stones, hysterie, strach a násilí. Výsledkem byla smrt mladého černocha, jehož jeden z Andělů ubodal, protože mířil na pódium pistolí.

čtěte: Pekelní andělé chtěli zabít Micka Jaggera

Celý incident byl tehdy sice ovlivněn extatickou dobou, v níž se odehrával, a soud nakonec uznal, že motorkář jednal v sebeobraně, FBI však měla jiné důvody, proč gang po šedesátá i sedmdesátá léta velmi pečlivě sledovala.

A Hells Angels zlobí dodnes. Například v Britské Kolumbii. Šéf místní pobočky klubu a dalších 17 členů tam bylo na přelomu let 2004 a 2005 zatčeno v souvislosti s operací, během níž policie zabavila 20 kilo methamfetaminu, 20 kilo kokainu, 70 kilo marihuany, automatické zbraně a tlumiče, dynamit, rozbušky i granáty.

Letos v dubnu pak Hells Angels dostali zřejmě nejtvrdší úder ve své historii. Kanadská policie v Quebeku zatkla 123 místních členů gangu (tedy téměř všechny).

A obvinění, která létala vzduchem, nesvědčí o tom, že by Andělé byli jen spolkem motocyklistických frajerů: vražda prvního stupně, pokus o vraždu, obchod s drogami. Policie zabavila kokain, heroin, tisíce pilulek, pět milionů dolarů v hotovosti. Úřady věří, že akce povede k objasnění 22 vražd. Vyjasnily by se stěží, kdyby jeden z motorkářů neporušil absolutní zákon gangu a nestal se donašečem.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Kult sexu a rozkoše. Emmanuelle měla svou předlohu, paní Marayat

16. května 2024

Její život je jako z erotického románu. Posedlost rozkoší, spiklenectví volného sexu, orgie spojené...

Sadistická show týrala muže přes rok. Japonsko fascinovala, děsila i léčila

14. května 2024

Cyklus oněch reality show v roce 2003 vláda oficiálně postavila mimo zákon. Byly brutální,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až k orgasmu. Lechtání je nedoceněným fenoménem, existují dva druhy

13. května 2024

Premium Sexuální libůstkou může být cokoli. Zatím jako poslední erotickou kratochvíli věda zkoumala...

Třetí otázka byla, jestli to maminku nebolelo. Mazánek o nejhorší chvíli u kriminálky

12. května 2024

Premium Co je noční můra všech policistů a které krimiseriály připadají někdejšímu šéfovi středočeské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Léta zahálení se dají zvrátit. Cvičení pomůže i po čtyřicítce

10. května 2024

Vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, cukrovka. Nechceme jen žít dlouho, chceme se též...

Kult sexu a rozkoše. Emmanuelle měla svou předlohu, paní Marayat

16. května 2024

Její život je jako z erotického románu. Posedlost rozkoší, spiklenectví volného sexu, orgie spojené...

Internet prospívá pohodě stejně jako procházka v přírodě, říká studie

15. května 2024

Má pověst ničitele životní pohody a spokojenosti. Doteď však ničemná reputace internetu nebyla...

Sadistická show týrala muže přes rok. Japonsko fascinovala, děsila i léčila

14. května 2024

Cyklus oněch reality show v roce 2003 vláda oficiálně postavila mimo zákon. Byly brutální,...

Až k orgasmu. Lechtání je nedoceněným fenoménem, existují dva druhy

13. května 2024

Premium Sexuální libůstkou může být cokoli. Zatím jako poslední erotickou kratochvíli věda zkoumala...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...