Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mužský a ženský mozek se liší, tvrdí studie. Spustila vášnivou při

Mužský a ženský mozek je zkonstruován odlišně, a proto jsou muži opravdu lepší ve čtení map, zatímco ženy mají větší sociální empatii, zjistil aktuální vědecký výzkum. Jenže je to dost možná chybný závěr a autoři studie se ocitli v pasti "neurosexismu", kritizují je jejich kolegové a kolegyně.

Ne, centrum pro uklízení vědci v ženském mozku neobjevili. Prý ale ženy jistým způsobem "programuje", tvrdí studie. Vyvolala velkou debatu. | foto: Profimedia.cz

Studii vedla americká analytička Ragini Verma, jejíž tým zkoumal mozkové reakce 949 zdravých lidí mezi osmi a dvaadvaceti lety, 521 bylo žen, 428 mužů. Odhalil, že v mužském a ženském mozku fungují spojení jinak. Zatímco u žen se většina spojení odehrává mezi dvěma hemisférami, u mužů je to v rámci každé z hemisfér.

Závěry, které z toho výzkumníci dovodili, nepřekvapí. Protože spojení v ženském mozku probíhají mezi levou hemisférou, která souvisí s logickým myšlením, a pravou, která je centrem intuice, vysvětluje to, proč bývají ženy lepší než muži v intuitivních úkolech, tvrdí Verma: "Intuice je myšlení bez myšlení. Je to to, co lidé nazývají cítěním. Ženy mají tendenci být v těchto dovednostech lepší a jsou to dovednosti, které jsou spojeny s mateřstvím."

Takové soudy skutečně nepřekvapí, protože vlastně odpovídají stereotypním představám o tom, jak jsou genderové rozdíly vepsány v biologickém nastavení mužů a žen, a o tom, co je tedy typicky, přirozeně a nezměnitelně ženské a mužské.

Mnohá média také interpretovala poselství výzkumu neomylně. Máme na stole vysvětlení, proč jsou muži lepší v prostorové orientaci, například čtou lépe z mapy, zatímco ženy si lépe pamatují tváře a slova a mají lepší emoční inteligenci, psal například list The Independent.

Ozvaly se však autoritativní hlasy proti. I to se dalo očekávat, protože mnozí výzkum považují za zbraň, která posílí tradiční chápání genderových rolí a dá vědecké požehnání tomu, aby byly ženy poslány zase zpátky do kuchyně a k přebalovacímu stolu, zatímco muže uvězníme na fotbalu, v garáži a ve vědeckých pracovnách.

Vážné námitky však přišly i z vědeckého prostředí.

Ne ženský vs mužský, ale menší vs větší

Autoři při formulování závěrů opomenuli jednu množnost, píše například psycholožka z melbournské univerzity Cordelia Fineová, a sice to, že rozdílná zjištění nemusejí souviset s genderem majitelů zkoumaných mozků, ale s velikostí mozků. Mužský mozek je v průměru větší než ženský – a objemnější mozek není jen zvětšenou replikou onoho skromnějšího, připomíná.

"Větší mozek totiž vytváří rozličné provozní problémy a aby se v něm minimalizovaly náklady na energii, na spojení a komunikační dobu, je z těchto fyzických důvodů jinak uspořádán. Výsledky výzkumu tedy mohou odrážet to, že interní spojení jsou v mozcích jinak řešena kvůli jejich velikosti spíše než kvůli rozdílům v biologickém pohlaví," uvádí.

Vědkyně ovšem vznáší i vážné protesty, pokud jde o to, zda je možné z rozdílného mozkového mechanismu dovozovat rozdílné společenské dovednosti. Zda jsou muži a ženy opravdu tak rozdílné bytosti proto, že je k tomu předurčují jejich mozková spojení.

Fineová přitom odkazuje na rozsáhlejší studii, jíž se paradoxně účastnili i autoři oné aktuální a která zjistila, že jde-li o dovednosti jako paměť, exekutivní funkce, mezi něž patří například plánování, organizování, řešení problémů či emocionální seberegulace, prostorové myšlení, logické myšlení, senzomotorické dovednosti či sociální poznávací schopnosti, jsou rozdíly mezi muži a ženami bezvýznamně malé.

Příkladem může být porovnání dvou základních evergreenů o tom, že ženy mají lepší sociálně kognitivní dovednosti a muži se lépe orientují v prostoru. Zažité mýty o tom, k čemu jsou biologicky naprogramovány ženy a k čemu muži, neseděly. V plných čtyřiceti procentech případů totiž prokázal náhodně vybraný mladík, že jsou jeho sociálně kognitivní schopnosti lepší než náhodně vybrané dívky, a naopak libovolná dívka doložila lepší orientační smysl než její konkurent.

Nezdá se, že by muži byli z Marsu, zatímco ženy z Venuše.

Mozek si vytváříme podle společenských zadání

Australská vědkyně rovněž poznamenává, že její kolegové opomíjí plasticitu mozku. Jeho struktura totiž může být formována společenskými, materiálními, mentálními i fyzickými zkušenostmi. A aby toho nebylo málo, ty zase ve společnosti řízené genderovými stereotypy odpovídají tomu, zda vyrůstáme jako muž, či žena. V součtu je to tedy možná tak, že mozek máme i takový, jaký nám společnost podle toho, zda jsme muži, či ženy, "přidělí".

Fineová není jedinou členkou vědeckého vesmíru, kdo se ozval. Georgina Ripponová, odbornice na kognitivní imaginaci, poznamenává, že autoři studie sice možná ukázali strukturální rozdíly mezi mužským a ženským mozkem, nemohou však prokázat, zda vůbec mají souvislost s tím, jak muži a ženy žijí: "V tomto stadiu se o tom dá jen spekulovat."

Americký vědec J. Antony Movshon pro list Salon uvedl, že autoři studie přestřelili, když tvrdí, že mužský mozek je strukturován tak, aby zprostředkovával komunikaci mezi vnímáním a koordinovanou akcí, zatímco ženský tak, aby umožňoval spojení mezi analytickými a intuitivními procesy. To je přinejmenším fantazírování, protože o těchto spojeních zatím nic nevíme, odtušil skepticky.

Christian Jarrett zase autory kontroverzního výzkumu upozorňuje, že se mýlí, když tvrdí, že muži jsou zrozeni pro akci, protože vykazují více aktivity v části mozku zvané cerebellum než ženy. Vycházejí totiž stále z toho, že dotyčná oblast má na starosti jen motorické funkce, a nepostřehli, že podle posledních výzkumů je cerebellum též centrem mnoha jiných funkcí, včetně například emocí, bolesti či závislosti.

Rozdíly ve spojeních v mozku mužů a žen nejsou nijak velké, ale hlavně, ani náhodou nevíme, zda s sebou vůbec nesou nějaký funkční význam, kazí nadšení genderových staromilců, kteří novou studii opěvují jako důkaz platnosti tradičních rolí, Jarrett.

A i on připomíná, že rozdíly ve spojeních v mozku mohou být způsobeny společností, která muže a ženy otesává podle genderových "předurčení". Odkazuje na velkou studii, která prokázala, že smysl pro prostorovou orientaci souvisí s tím, jak se muži i ženy identifikují s maskulinitou. Pokud se s ní ztotožňují, mnohem pravděpodobněji se zapojují do aktivit, které mají mužské konotace, a zlepšují se ve specifických dovednostech, jako je třeba právě orientace v prostoru. A to možná právě skrze změny v mozkových spojeních, poznamenává.

A jako další argument ještě přidává výzkum, který prokázal, že odstraníme-li sociální očekávání genderových rolí, rozdíly mezi kognitivními dovednostmi mužů a žen se zmenší či docela zmizí.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Sexem k milionům. Seznamte se s bohatými pornoherci

22. května 2024

Je to obor, v němž je propast ve finančním ohodnocení opačná než ve velké většině ostatních...

Sekera v čelisti. Rekonstrukce přiblížila vraždění švédských rolníků

23. května 2024

Nebyla to vyrovnaná bitva. Na jedné straně stálo vojsko dánského krále, na druhé prostí švédští...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Přemohly ho úchylné choutky a pak spatřil otevřené okno. Přežila zázrakem

25. května 2024

Premium Na stole obvodního oddělení VB Jeseník se té květnové noci rozdrnčel telefon. „Tady závodní stráž...

Pošlapat, vystavit, vyvrhnout. Televizní soutěž ženy ničila kamerami a skalpely

21. května 2024

Premium Vybrali nejnešťastnější, nejzoufalejší ženy. Mělo se jim dostat proměny, která postaví jejich život...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

OBRAZEM: Jsem to já. Před 75 vznikla slavná nahá fotka Marilyn Monroe

20. května 2024

Je to příběh o nouzi, hrdosti, uznání. Ono nahé focení před rudým sametem podstoupila v roce 1949...

Sexuální fetiše Evropy. Česku přiděluje mapa překvapivou libůstku

27. května 2024

Leckteré jsou tak zvláštní, že si zaslouží něco vysvětlujících slov. Další již docela nové a...

Bylo tu policejní komando i dobývání ve Škodě 120, líčí exkastelán Karlštejna

26. května 2024

Premium Bývalý karlštejnský kastelán Jaromír Kubů zná tajnosti středověkého hradu z dob Karla IV. jako své...

Přemohly ho úchylné choutky a pak spatřil otevřené okno. Přežila zázrakem

25. května 2024

Premium Na stole obvodního oddělení VB Jeseník se té květnové noci rozdrnčel telefon. „Tady závodní stráž...

Mozek nedovede cítit chuť ani hlad. Profesionální jedlík ukončil kariéru

25. května 2024

Šestkrát za sebou zvítězil na newyorském šampionátu v pojídání hot dogů. Na posezení jich jednou...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...