Rána do hlavy bolí, za nejvíce zranění však může nadměrná zátěž a nedostatek...

Rána do hlavy bolí, za nejvíce zranění však může nadměrná zátěž a nedostatek rozcvičení se a zahřátí. | foto: Profimedia.cz

Nejčastější sportovní zranění: co vám hrozí při pohybu

  • 20
Přetržené vazy, natažené svaly, záněty šlach, rozbité obličeje, zničená kolena. Tak zní soupis nejběžnějších sportovních zranění. Nejčastěji vás čekají při fotbale, jízdě na kole a lyžování a bývají především následkem přetěžování.

Prevence je přitom v tomto ohledu jednoduchá. Stačí zvyšovat zátěž při pohybu postupně a zvolna, aby si svaly a vazy měly čas zvyknout a zesílit. Stejně tak nepodceňujte ani počáteční rozcvičku, která vás zahřeje, zvýší přítok krve ke svalům. Ty jsou potom mnohem pružnější a riziko zranění je menší.

Jednoznačně nejčastějším zraněním, které tvoří víc než polovinu všech sportovních úrazů, je poranění kolena. Nejčastěji se objevuje u běžců, fotbalistů, basketbalistů, volejbalistů, ale znají ho i příznivci aerobiku. Základem jeho prevence je kvalitní obuv a kvalitní, tedy přiměřeně měkký povrch, na němž sportujete. A nepodceňujte správné protažení, zahřátí před sportem.

Mezi hitparádu poranění patří zcela jistě též zánět Achillovy šlachy, který postihuje zadní stranu nohy zhruba v úrovni kotníku. Vyznačuje se velmi intenzivní bolestí, která zesiluje při chůzi a znemožňuje pohyb. Vzniká po přetížení šlachy a pokud se zánět neléčí, přechází do chronického stádia, kdy se bolest výrazně zhoršuje. Prevencí je právě postupné zvyšování zátěže a důkladné protažení před tréninkem.

Pro běžce, cyklisty, tenisty a hráče golfu jsou typické bolesti bederní páteře a i tady platí: nepodceňujte správné protažení před i po cvičení.

Nedostatečné protažení před cvičením a nedostatečné zahřátí, ale též únava mohou i za bolestivé natažení nebo přímo natržení svalu. Nejčastěji se tento problém objevuje u stehenního (postihuje zejména běžce či fotbalisty) a lýtkového svalu (trápí především tenisty). Při natažení svalu je potřeba zachovávat důsledný klid, aby nedošlo k prohloubení poškození.

Celých sedm procent všech sportovních zranění tvoří tenisový loket. Na rozdíl od takzvaného golfového lokte se degenerace objevuje na vnější straně lokte. Prevencí je opět důkladné protažení před hrou, ale i investice do kvalitního trenéra, který zlepší vaši techniku, čímž předejdete neúměrnému jednostrannému zatěžování.

Při všech sportech, kde se skáče, běhá a rychle se mění směr pohybu, jako je fotbal, hokej, basketbal či volejbal, hrozí vymknutý kotník. Částečnou prevencí může být i tady dokonalé protažení, nepodceňujte ani fixovací pomůcky na kotníky.

Pozor na fotbal, cyklistiku a lyžování

Hned několik výzkumů ukázalo, že je rozdíl mezi tím, když sportuje muž a když žena. Například studie z roku 2001 zjistila, že ženy si při sportu poraní kolena, ramena a kyčle mnohem častěji než muži (v případě kolen dokonce dvakrát častěji). Pro muže jsou zase při sportování typičtější zranění zad, krku a obličeje.

Pro pečlivost dodejme, že v případě zranění kolen, respektive vazů, se statistiky mění. Podle loňské studie švédských lékařů, kterou citovala agentura Reuters, se totiž poměr poranění kolene při sportu přehoupl v neprospěch mužů. Viníkem bývá nejčastěji fotbal nebo lyžování a úraz kolena hrozí nejvíce mladým mužům ve věku od jednadvaceti do třiceti let. Ve skupině starších mužů už je spíše výjimkou.

Magazín Forbes sestavil ve spolupráci s ortopedy žebříček nejrizikovějších sportů z hlediska zranění. Jako nejrizikovější vyšla trojice americký fotbal, jízda na kole a lyžování.

Podle průzkumu je významné procento úrazů, k nimž dochází při jízdě na kole, způsobeno nepoužíváním helmy. Kdyby cyklisté helmu nosili, bylo by podle údajů Centers for Disease Control and Prevention možné úrazy hlavy snížit až o pětaosmdesát procent. Pro hráče amerického fotbalu jsou zase typické úrazy zad, nohou, vykloubení a zlomeniny. Ty se ostatně objevují prakticky u všech kontaktních sportů.