Baristům navzdory. Do kávy v Indonésii házejí rozžhavené uhlí

  • 6
Jak by se s indonéskou modifikací přípravy kávy vyrovnávali uhlazení moderní evropští baristé, těžko říci. Když totiž nápoj v tamním pouličním stánku nalijí do sklenice, vhodí do něj pořádný kus rozžhaveného uhlí z grilu. Tak to tam mají nejraději. Káva tak prý dostává sílu a lepší chuť.

Káva, jinak z velmi kvalitních zrn, už totiž lidem v indonéské Jogdžakartě přijde poněkud nudná. S plochou chutí, řekli by možná svou terminologií evropští baristé. A proto tu dávají přednost kopi joss, tedy kávě bublající. Kávě s uhlím. Nápad na toto vylepšení není historického data, jeho vznik se datuje k šedesátým letům minulého století a jedné pouliční kavárně.

Země kávy: zkouší ji i s marihuanou

Za kávou obohacenou o žhavé uhlí stojí obyčejná náhoda. Ale šťastná, protože se zvyk rychle ujal a rozšířil. Proč? Předně je to otázka vizuálního efektu, atrakce. Káva, do které vhodíte kus řeřavého uhlíku, totiž syčí, prská, bublá.

Nevede však onen sekundární var dokonce i k lepšímu smíšení složek její chuti? Znalci zmiňují, že vyznění kopi joss se po uhelné lázni posune do větší sladkosti, s jasným akcentem karamelu. Evidentně však také získá dost popela, což bude na vašich zubech okamžitě znát. Další efekt je pak sice neviditelný, ale možná ještě zajímavější. Uhlí totiž „stáhne“ část kyselosti kávy, takže vám tolik nepodráždí žaludek.

Hledáte nejsilnější kávu na světě?

Denní příjem kofeinu by neměl přesáhnout zhruba 300 až 400 miligramů. Odrůda kávy, vyšlechtěná jihoafrickým nadšencem Seanem Kristaforem, však v jednom šálku o objemu 350 mililitrů obsahuje 702 miligramů. Nese proto přiléhavé jméno Black Insomnia, tedy Černá nespavost.

Není to nic, čemu byste měli holdovat, pokud trpíte srdeční arytmií nebo alergií na kofein. Že vás po požití jednoho takového šálku čeká probdělá noc, je skoro jisté. Vítězství Black Insomnia v žebříčku nejsilnějších káv bylo poměrně těsné. S 58,5 miligramy kofeinu na unci tekutého objemu, tedy asi 30 mililitrů, se za ní drží komerční odrůda Dead Wish s 54,2 miligramy. Jen pro porovnání, nejsilnější káva z řetězce Starbucks má 21,25 miligramů a RedBull v plechovce obsahuje 9,46 miligramu.

Indonéští milovníci kávy si tak nemusejí odříkat svých deset šálků denně, protože se k žaludečním vředům dopracovávají pomaleji, než kdyby pili obyčejnou kávu.

Hlavně nespěchat

Novinka z Jogdžakarty pochopitelně zaujala i hygieniky. Tradice kávy se tu datuje přes tři století, takže by nechtěli přijít o dobrou reputaci kvůli otráveným turistům. Ukázalo se, že pokud jsou dodrženy elementární zásady hygieny přípravy, což je však v Indonésii obecný problém, neplynou z konzumace kopi joss žádné zvláštní zdravotní komplikace.

Příměs popela v podstatě neutralizuje podráždění a nadýmání žaludku, zbavuje zažívací trakt toxinů. Prý dokáže snížit hladinu cholesterolu a pomoci od následků nevolnosti či ranní kocoviny. Pravda, podobně jako běžné aktivní uhlí z lékárny u vás může vyvolat průjem, ale jinak by vám ublížit nemělo.

Pokud tedy počkáte alespoň chvilku, než rozžhavené uhlí vychladne, a vylovíte ho lžičkou z šálku. Největší procento zatím způsobených zranění plynulo právě z toho, že adrenalinoví výletníci v honbě za bublající senzací čekat nechtěli. Prodejci kromě toho doporučují, že do uhelné kávy není pro její lehce projímavé účinky vhodné přidávat cukr a je lepší pít ji „syrovou“.

Nezamýšlený efekt

Skutečné či domnělé zdravotní účinky kopi joss vedou trochu paradoxně k tomu, že kulturu přípravy kávy a hygienický standard provozu indonéských kaváren snižují. Voda a sypká káva prý nemusí být nutně čerstvá, nádoby nemusí být zvláště čisté, protože je prý zamíchané uhlí „sterilizuje“.

Zajímavostí také je, že i když je káva kopi joss prezentována jako „silné pití pro odvážné“, kofeinu vlastně mnohdy obsahuje méně než káva obyčejná. Část účinných látek je totiž odfiltrována právě uhlím. V extrémním případě si tu za zhruba čtyři tisíce indonéských rupií, tedy asi sedm korun, dopřejete horkou černou vodu s popelem, řekl by skeptik.