Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Když evoluce dovádí: ptáci, kteří nelétají, a mláďata ve vacích

Odtrhly se od svých mateřských kontinentů, a tak se v nich příroda po desítky milionů let vyvíjela v úplné izolaci. Na Madagaskaru, Novém Zélandu a v Austrálii za sebou evoluční mejdan nechal zvířata, která jinde nenajdete.
Ďábel medvědovitý neboli tasmánský čert má v poměru mezi silou skusu a velikostí těla největší relativní sílu v čelistech mezi žijícími savci. Jeho pozůstatky lze nalézt všude po Austrálii, žije už ale jen v Tasmánii.

Ďábel medvědovitý neboli tasmánský čert má v poměru mezi silou skusu a velikostí těla největší relativní sílu v čelistech mezi žijícími savci. Jeho pozůstatky lze nalézt všude po Austrálii, žije už ale jen v Tasmánii. | foto: Profimedia.cz

Madagaskar: pokusná ostrovní laboratoř

Je to čtvrtý největší ostrov světa a leží u východního pobřeží Afriky, od níž se oddělil během druhohor. Dodnes se od ní vzdaluje rychlostí asi dvou centimetrů za rok. I když z Madagaskaru je to k Africe pouhé čtyři stovky kilometrů, tamní zvířena se od té africké dost liší.

Fosa madagaskarská loví lemury, ale nepohrdne ani slepicemi.
Hatérie novozélandská žije na planetě Zemi už od druhohor. Nový Zéland je domovem asi padesáti tisíc exemplářů téhle živoucí zkaměněliny.
Tahle kulička létat rozhodně nebude: kivi
Ptakopysk podivný má na zadních nohách jedové ostruhy. Jed není pro člověka smrtelný, způsobuje však nesnesitelnou bolest a otoky. Psa a menší domácí zvířata zabít může.

Fauna odříznutá od okolního světa předlouhých 160 milionů let totiž zažila svou vlastní evoluci. Díky neviditelné ruce přírody tu na vrcholu potravního řetězce stanula fosa madagaskarská, a to přesto, že váží maximálně pouhých 12 kilogramů. Jak si své zvířecí kolegy a kolegyně dokázal podmanit tenhle drobeček? Jednoduše, madagaskarská příroda mu totiž neztrpčila život žádnou konkurencí. Fosa je v podstatě jedinou šelmou na ostrově.

V jejích spárech končí například i lemuři. Zatímco nikde jinde na světě je nenajdete, v "přírodní laboratoři", jak je Madagaskar právem nazýván, evoluce vyšlechtila hned dvacítku druhů. Není proto divu, že Madagaskar byl mezi prvními státy světa, které začaly systematicky budovat chráněná území.

Nový Zéland: osmý div světa

Zhruba před devadesáti miliony let se s Austrálií rozloučil kousek země, který jeho maorští obyvatelé později nazvou Aotearoa čili Země dlouhého bílého oblaku a který dnes známe pod jménem Nový Zéland. Příroda tak měla dost času na to, aby se se zdejší flórou a faunou dosyta "vyblbla".

Díky tomu, že po zemi tu původně neběhali žádní savci, bylo na ní relativně bezpečno. Výsledek? Spoustě novozélandských ptáků zakrněla křídla. Nejznámějším zástupcem je kivi a pták moa. Zatímco ptáci moa to díky Maorům na Novém Zélandu "zabalili" patrně už kolem roku 1500, kivi se zarputile drží dodnes. Dalšími typickými opeřenci Nového Zélandu jsou slípky takahe a nejtěžší papoušci světa kakapo soví. I těm ale příroda schopnost létat odňala, takže jsou při své velikosti vděčnou kořistí kun a dalších šelem, které sem zavlekli kolonizátoři.

Pouze na Novém Zélandu najdeme rovněž pravěkého plaza haterii novozélandskou, kterou můžeme považovat za živoucí fosilii. Už totiž ve druhohorách, tedy asi před 170 miliony lety, se pletla pod nohy dinosaurům. Od té doby se přitom vůbec nezměnila.

Novozélandští ptáci moa vážili 250 kilogramů a byli vysocí 3,6 metru. Vyhynuli kolem roku 1500, podle některých spekulací však pár exemplářů mělo přežívat v odlehlých oblastech ostrova do 18. či dokonce do 19. století. Za jejich vyhubení mohli Maoři.

Na Novém Zélandu byste také marně hledali hady. Evoluce tu s nimi prostě nepočítala, stejně jako s jedovatými živočichy. Jedinou výjimkou je šestimilimetrový pavouk katipo. Kvůli rozmanité floře i fauně a nádherné přírodě bývá Nový Zéland často nazýván osmým divem světa.

Austrálie: kontinent, jemuž vládnou vačnatci

Podobně jako se nevděčně zachoval Nový Zéland k Austrálii, otočila se o třicet milionů let poté Austrálie zády k Antarktidě. Odtrhla se od ní v době, kdy se na území dnešní Belgie proháněla stáda iguanodonů a v oblasti Mexického zálivu se začala tvořit bohatá ložiska ropy.

Těch šedesát milionů let na "geografické samotce" Austrálii rozhodně prospělo. Vždyť ji díky tomu obývá spousta unikátních organismů. Nechme promluvit čísla: 85 procent australských rostlin, 84 procent savců, více než 45 procent ptáků a 89 procent příbřežních ryb nenajdete nikde jinde než na australském kontinentu.

Australská evoluce zkrátka běžela podle svých pravidel. Austrálie se navíc trhla ještě před tím, než se rozšířili takzvaní placentální savci, tedy savci, kteří plod živí pomocí placenty, takže před příchodem člověka byste tam hledali tahle zvířata marně. Zatímco ve všech ostatních koutech světa placentálové válcovali své rivaly vačnatce (ti rodí mláďata ve velmi raném stádiu a vyživují je ve vaku), a to tak rázně, že žádní nepřežili, v Austrálii si vačnatci mohli v klidu lebedit. Žádní placentální savci jim tu po krku nešli.

Australské fauna tak nabízí pestrý tým vačnatců, mezi něž patří třeba klokani, medvídci koala či vombati obecní, které jinde nenajdete. A jediným domovem zůstává Austrálie i pro ptakořitné ptakopysky podivné, ježury australské nebo ptáky emu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Divně zkřížené ruce. Sebevraždu podivínky zavěšené v okně vyloučil až patolog

4. května 2024

Premium Lékařka se skláněla nad drobným tělem staré ženy. „Ne, nevidím nic, co by třeba jen naznačovalo...

Pět cviků na lepší sex. I milování pomůže trénink

6. května 2024

Sex je pohyb. A tomu prospívá cvičení. Čím trénovanější vaše tělo bude, tím lépe vám sex půjde....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z filmů mizí sex. Masivně. Studie vysvětluje proč

5. května 2024

Na plátnech kin a televizních obrazovkách je mnohem méně erotiky. Míra sexuálních scén ve filmech...

Matriarchát neexistoval nikdy a nikde, je to jen romantický blud, říká biolog

6. května 2024

Premium Už před dvěma miliony let míval člověk strach z hadů, mírný sklon k mnohoženství, deprese, chuť na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Léta zahálení se dají zvrátit. Cvičení pomůže i po čtyřicítce

10. května 2024

Vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, cukrovka. Nechceme jen žít dlouho, chceme se též...

OBRAZEM: Stormy Daniels. Pornohvězda, která otřásá Trumpem

11. května 2024

Dopustila se bezpočtu sexu před kamerami, nejvíc ji však proslavil ten, který se odehrál v...

Žijeme v době výkonové. Generace Z to chce jinak, říká manažer a psycholog

10. května 2024

Premium Dobrý manažer se musí orientovat nejen ve svém oboru, ale i v potřebách svých zaměstnanců, říká...

Léta zahálení se dají zvrátit. Cvičení pomůže i po čtyřicítce

10. května 2024

Vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, cukrovka. Nechceme jen žít dlouho, chceme se též...

Seznamte se, neandrtálka Shanidar Z. Její tvář nebyla až tak odlišná

9. května 2024

Její podobu dávali dohromady dlouho, jen poskládat lebku z dvou stovek kosterních fragmentů zabralo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...