V různých denních dobách je mozek v různé formě. Vyplatí se vám to respektovat

V různých denních dobách je mozek v různé formě. Vyplatí se vám to respektovat | foto: Profimedia.cz

I mozek má svůj rytmus. Naučte se ho poslouchat

  • 11
Budete efektivněji pracovat, zlepší se vám koncentrace a nejspíš si i užijete lepší sex. Musíte ale respektovat, že všechno má svůj čas, a řídit své aktivity podle rytmu svého mozku, píše server msnbc.com. A doporučuje následující denní menu.

7:00 až 9:00 - o slovo se hlásí city

"Perfektní čas na intimnosti s partnerkou či partnerem je, právě když se probudíte," říká Ilia Karatsoreos z Rockefeller University. Důvodem jsou vysoké hladiny oxytocinu (známého jako hormon lásky). Právě ty dělají z doby po vstávání ten nejlepší okamžik na intimnosti všeho druhu.

Probudili jste se s chutí dovádět? Máte velkou pravděpodobnost, že vaše partnerka bude na téže vlnové délce.

Ale nejde jen o sex. Budete v tom pravém rozpoložení třeba na to, abyste investovali do vztahu s lidmi, kteří jsou pro vás důležití. Cinkněte rodičům nebo naopak potomkům, kteří jsou přes týden na koleji. Napište e-mail staré kamarádce, kterou jste již léta neviděl.

9:00 až 11:00 - čas na tvůrčí práci

Rozumné množství hormonu kortizol podporuje soustředění mysli – a v tuhle dopolední dobu je ho ve vašem mozku právě tak akorát. Zaměřte se proto na práci, která vyžaduje analýzu a koncentraci, už nikdy během dne nebudete v tomhle ohledu tak ve formě.

Platí to bez rozdílu věku. Nedávná studie michiganské univerzity ukázala, že ráno mívají bystrou mysl jak vysokoškolští studenti, tak důchodci, rozdíl je, že staří lidé o tuhle kvalitu během odpoledne rychleji přicházejí.

Tahle doba je tou pravou na brainstorming či rodinnou domácí poradu, ostatní budou v podobné kondici jako vy. Sedněte si a pusťte se do řešení obtížného úkolu, u něhož jste si lámali hlavu několik předchozích večerů, vrhněte se na odkládanou prezentaci.

11:00 až 14:00 - pusťte se do obtížných výzev

V tuto dobu hladiny hormonu melatoninu znatelně klesají ze svých vysokých večerních a ranních úrovní. Ttakže byste měli být ve správné konstelaci na akci. Je to nejlepší část dne, kdy se můžete pustit do celého balíku úkolů. Ovšem pozor, berte je hezky jeden za druhým. Přeskakování od jednoho k druhému a snaha řešit je simultánně by mozek zbytečně zatížily, přišli byste o koncentraci a dopouštěli se chyb.

Tahle doba je ideální pro probírání se e-maily, pro prezentace klientům či šéfovi, ale třeba i na to, abyste se pokusili vyžehlit problém se svou přítelkyní.

14:00 až 15:00 - zastavte se

Před druhou hodinou byste si měli dát oběd – a to na vašem organismu zanechá stopy. Aby ho strávil, odvádí krev z hlavy, a to se podepíše na biologických hodinách, které během dne ovlivňují bdělost a spánek, vysvětluje Sung Lee z International Brain Education Association.

Vystříhejte se proto pracovní aktivity, brouzdejte po Facebooku, listujte magazíny, vypněte nebo meditujte. Dejte si zkrátka pohov.

Jste-li v práci a musíte-li s dřímotou bojovat, dopřejte si ostrou procházku kolem bloku nebo vypijte něco vody. To zvýší oběh krve a nasměruje ji do hlavy, říká Lee.

15:00 až 18:00 - mozek už nejede na plný plyn

"V tuhle dobu je mozek značně vyčerpaný," vysvětluje Paul Nussbaum, klinický neuropsycholog a autor knihy Your Brain Health Lifestyle.

To ale samozřejmě neznamená, že byste byli zcela vyřazení z provozu. Jen byste se měli přizpůsobit kondici svého mozku. Není tak bystrý jako v předchozích částech dne a máte uvolněnější náladu, zkuste si tedy na dobu po třetí hodině plánovat schůzky, které vás nevystaví takovému tlaku a budou mít snadnější průběh.

Po práci Nussbaum doporučuje aktivitu, která bude co nejvíc odlišná od té pracovní. Ideální je cvičení. Studie totiž ukazují, že manuální obratnost, síla a další fyzické dovednosti jsou navečer na svém nejvyšším bodě. Pokud se ale do tělocvičny vydáte příliš pozdě, může leckomu při usínání dělat problém zbytkový adrenalin. Trénink před večeří to vyřeší.

,