Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Denní rytmy: kdy spát, pracovat a milovat se

Sex si nejvíc užijete kolem osmé hodiny ranní, vaše pracovní výkonnost bude na vrcholu mezi devátou a jedenáctou dopoledne a v deset večer už byste měli být v posteli, pokud si nechcete zadělávat na zdravotní problémy. Přečtěte si, jak by si naplánovalo den vaše tělo, kdybyste mu dali příležitost.

Cítíte-li se neustále unavení a bez energie, může to být i proto, že nerespektujete denní biorytmy. | foto: Profimedia.cz

Vědci už dávno zjistili, že každý člověk má přirozené vnitřní hodiny, které fungují bez ohledu na zimní nebo letní čas a řídí úroveň naší energie. Některá období dne jsou proto pro určité aktivity vhodnější než jiná. Pokud svým vnitřním hodinám porozumíte, můžete si lépe rozplánovat svůj denní rozvrh a využít svou energii.

Na sex po ránu

Pokud jste na tom stejně jako většina lidí, velmi pravděpodobně si užíváte sexu před spaním jednoduše proto, že na něj máte čas. Jenže z hlediska vašich biologických hodin je to úplně špatné načasování. Podle vědců je ideální dobou pro erotické hrátky čas kolem osmé hodiny ranní, kdy je hladina estrogenu u žen pětkrát vyšší než večer a vyšší je i mužská hladina testosteronu.

Jestliže se navíc snažíte o početí potomka, ranní sex je pro vás také mimořádně výhodnou záležitostí proto, že ráno se nachází v mužském ejakulátu největší počet spermií. Vaše šance ploditele tedy rapidně stoupají.

Jenže pozor, chcete-li zažít v posteli tornádo, nemilujte se před sedmou hodinou ranní, kdy jsou vaše denní hodiny naprogramovány ještě na spánek. Se sexem však neotálejte ani příliš dlouho, protože po desáté hodině začíná libido u obou pohlaví zase klesat. Nejníže se ocitne mezi první a druhou hodinou odpolední. Chybou je podle odborníků též sex po desáté hodině večer, kdy začíná organismus opět pracovat ve spánkovém režimu a sex si tak příliš neužijete.

Čas na řešení úkolů

Pokud chcete zvýšit svou pracovní energii, potom si mezi devátou a jedenáctou dopolední vypněte telefon, neodpovídejte na e-maily a odmítejte pozvání na kávu s kolegy. Právě v tomto období je totiž vaše pracovní výkonnost největší a mozek je připraven podávat největší výkony. Naplánujte si na tyto dvě hodiny nejobtížnější pracovní úkoly, které jste odkládali nebo které vyžadují velké soustředění. Váš mozek pracuje na maximum a nepotřebuje žádné přestávky, které by vás jen zbytečně rušily v soustředění a jimiž byste plýtvali nejvýkonnějším časem z celého dne.

K druhému vzestupu energie dochází kolem patnácté hodiny, kdy se vaše tělo začne probírat z poobědového útlumu, co do výkonnosti je však potenciál dopoledních hodin nepřekonatelný. Podle údajů newyorského Sleep-Wake Disorders Centre je mozek nejaktivnější hodinu až dvě po probuzení. Pamatujte na to, až budete plánovat důležité pracovní schůzky či prezentace.

Zapomeňte na ponocování

Naši předci dobře věděli, proč chodí spát po setmění a vstávají s východem slunce. Pokud by si vaše tělo mohlo říci, šlo by spát kolem desáté hodiny večer a rozhodně by neponocovalo. Tak totiž přirozeně fungují jeho vnitřní hodiny, tělesná teplota poklesne, dochází k regeneraci buněk a organismus se připravuje na další den.

Když ponocujete, udržujete své tělo v bdělém stavu vlastně násilně a narušujete mu spánkový cyklus. Půjdete-li si lehnout ve dvě hodiny v noci, můžete klidně spát deset hodin, unavení se však budete cítit stejně, protože jste si nabourali svůj přirozený rytmus a vaše tělo vám o tom dá vědět.

Naslouchejte tělu

Studie provedená v roce 2004 na University of Michigan zjistila, že nerespektování a neustálé narušování cirkadiánních rytmů vede k poruchám nálady, pozornosti, ke zhoršení paměti i k problémům se spánkem. Negativně se projeví též na tělesných projevech organismu, například sníženou funkcí imunitního systému, zvýšeným výskytem žaludečních problémů či kardiovaskulárními komplikacemi.

Autoři výzkumu podotýkají, že lidé si často myslí, že dokážou bdělost ovlivnit různými podpůrnými prostředky, jako jsou kofeinové nápoje a podobně, nicméně střídání dne a noci je pro náš organismus stěžejní. Právě jím se řídí naše denní biorytmy a právě na něj reagují naše nervové buňky. Kofein a podobné látky vám dodají pouze pocit bdělosti, ale vaše vnitřní hodiny nijak neovlivní. Zapomeňte tedy na to, že čím méně budete spát, tím více uděláte práce. Naopak, čím méně budete spát, tím větší budete mít problémy vůbec pracovat.

Kromě toho vás ponocování učiní mnohem náchylnější k chřipce, nachlazení a dalším onemocněním. Podle výzkumu, publikovaného letos v magazínu Immunity, je respektování našich biorytmů podmínkou pro správné fungování imunitního systému. Zkuste víc naslouchat svému tělu, respektovat jeho požadavky a možná se letošní zimu obejdete i bez užívání multivitaminových tabletek.

Autor:
  • Nejčtenější

Kult sexu a rozkoše. Emmanuelle měla svou předlohu, paní Marayat

16. května 2024

Její život je jako z erotického románu. Posedlost rozkoší, spiklenectví volného sexu, orgie spojené...

Sadistická show týrala muže přes rok. Japonsko fascinovala, děsila i léčila

14. května 2024

Cyklus oněch reality show v roce 2003 vláda oficiálně postavila mimo zákon. Byly brutální,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až k orgasmu. Lechtání je nedoceněným fenoménem, existují dva druhy

13. května 2024

Premium Sexuální libůstkou může být cokoli. Zatím jako poslední erotickou kratochvíli věda zkoumala...

Třetí otázka byla, jestli to maminku nebolelo. Mazánek o nejhorší chvíli u kriminálky

12. května 2024

Premium Co je noční můra všech policistů a které krimiseriály připadají někdejšímu šéfovi středočeské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Léta zahálení se dají zvrátit. Cvičení pomůže i po čtyřicítce

10. května 2024

Vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční, cukrovka. Nechceme jen žít dlouho, chceme se též...

Jak dlouho spát, stát, hýbat se. Studie zkoumala optimální denní režim

17. května 2024

Hýbat se je zdravější než sedět, spánek se nemá podceňovat. Základní náhled máme všichni. Jenže jak...

Kult sexu a rozkoše. Emmanuelle měla svou předlohu, paní Marayat

16. května 2024

Její život je jako z erotického románu. Posedlost rozkoší, spiklenectví volného sexu, orgie spojené...

Internet prospívá pohodě stejně jako procházka v přírodě, říká studie

15. května 2024

Má pověst ničitele životní pohody a spokojenosti. Doteď však ničemná reputace internetu nebyla...

Sadistická show týrala muže přes rok. Japonsko fascinovala, děsila i léčila

14. května 2024

Cyklus oněch reality show v roce 2003 vláda oficiálně postavila mimo zákon. Byly brutální,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...