VIDEO: Smlsal přibral 50 kilogramů, vyzkoušel si den v těle tlouštíka

  • 39
Už 150 tisíc Čechů trpí obezitou. Hubený člověk si často ani neumí představit, jak jsou pro ně některé činnosti náročné, někdy až nemožné. Reportér Matěj Smlsal dostal možnost zažít, jaké to je.

Navlékl se do speciálního obleku, který ho značně rozšířil. Najednou už nevypadal na svých třiasedmdesát kilo, tipovali byste mu váhu minimálně 120 kilogramů. A obvyklé činnosti, jako třeba obutí a zavázání tkaničky, začaly být problém. „Úplně si mačkám břicho,“ úpěl Smlsal, když se snažil ohnout k botě.

Nejhorší to bylo mezi lidmi. Když si chcete sednout vedle někoho v tramvaji, ani se na něj nemusíte podívat a tušíte, jak je nadšený. O to víc, když dosednete a namáčknete ho na sklo.

Mezi největší výzvy patřil běh do schodů. Když se Smlsalovi ještě navíc rozvázala tkanička, bylo obtížné ji zavázat a udržet stabilitu. Zkusil také jízdu na kole, napasovat se za volant a řídit nebo se vyhnout s turisty v nejužší uličce v Česku. Okolí si ho neustále prohlíželo.

Příběh ze života

Ostatně, obézní lidé by o pohledech mohli vyprávět. „Někteří si o tom před vámi začnou dokonce povídat a to vnitřně strašně mrzí, člověk upadá do deprese a začne se stranit. Všemu, kde by mohl být někým konfrontován. A já, abych na to zapomněla, jsem to zajídala,“ vypráví Pavlína.

Nakonec zhubla 60 kilo po bariatrické operaci. „Tímto způsobem se odstraní přibližně 80 procent objemu žaludku a jeho zbytkový obsah se zmenší z 300 mililitrů na přibližně 150 až 180 mililitrů. Člověk se zmenšeným žaludkem začne přijímat méně potravy a také se rychleji zasytí, zatímco ostatní funkce orgánu zůstanou beze změny,“ popisuje profesor Mojmír Kasalický z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

V Česku je možné podstoupit tento zákrok na 15 pracovištích. Pacient však musí splňovat řadu kritérií, musí mít BMI nad 35 s přidruženými problémy, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak nebo dluhodobé bolesti kloubů a zad.

Na problémy nadváhy ve spojení s diabetem druhého typu nyní upozorňuje kampaň Za lehčí život. Na webu přináší příběhy pacientů, nabízí možnosti léčby a rady, na koho se obrátit.