Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Monstra, démoni, běsi. Chrliče na chrámech a hradech děsily

Kdo pohlédne u kostelů, hradů i zámků k nebesům, spatří na jejich střechách spoustu bájných bytostí. České památky zdobí stovky podivných chrličů, jejich svět přibližuje magazín 5plus2.
Co si asi démoni v Notre-Dame povídali? Jistě pomlouvali lidi tam dole. Chrliče...

Co si asi démoni v Notre-Dame povídali? Jistě pomlouvali lidi tam dole. Chrliče ztělesňovaly děsivé bytosti. | foto: Profimedia.cz

Němí sluhové či strážci. Ochočení démoni. Bájné bytosti. Lidské hříchy. Nejpodivnější lidské osudy. To vše jsou chrliče, sochařské perly, dodnes zdobící některé hrady a zámky, zejména pak svatostánky.

Jejich evropská „renesance“ nastala v období gotiky. „Představovaly různé bytosti a zvířata. Ze zvířat nejčastěji psy, kozly, berany, býky, prasata a opice. V Praze najdeme dokonce raka, ale ten je až novodobý,“ říká pedagog a historik Marek Zágora, který se tématu chrličů věnuje. Kočky byly znázorňovány zřídka, jedním z důvodů může být i to, že kočka byla ve středověku považována za ďáblova pomocníka. „Chrliče s podobou lvů byly někdy kombinací lva, tedy hřívy, a lvice, tedy břicha. Může to být proto, že lva středověký člověk tolik nevídal,“ vypichuje zajímavost Zágora.

Projděte se říší děsivých chrličů

Dalším motivem kameníků se staly bájné bytosti, například harpyje, chiméra, muž nesoucí na zádech jednorožce, ďábel, ale také draci. „Draci byli pro středověkého člověka spíše reálným zvířetem, dokonce více než takový vlk,“ podotýká historik, který už déle než deset let přednáší o středověkých výtvarných dílech.

Mnoho chrličů má předobraz v lidských bytostech. „Existuje například muž s kostkami v ruce, který byl varováním před hazardem a dalšími neřestmi. Objevovali se židé s typickou čapkou, čarodějnice, muž házející kámen nebo muž schovávající sele pod kabátem,“ popisuje pestrou fantazii kameníků kantor, který učí mimo jiné na gymnáziu v Orlové.

Gotické chrliče se tesaly z jednoho kusu kamene. Dvě třetiny tvoří kamenné tělo, zbytek je upevněný ve zdi. „Dělaly se většinou z pískovce. Ve zdi je drží kovové kramle, kamenické skoby, zapuštěné do těla chrličů a zalité olovem,“ vysvětluje Zágora.

Plat jako Petr Parléř

Nejšikovnější kameníci dostávali dobře zaplaceno. „Dodnes se dochovaly účty za práce na sv. Vítu v Praze, kde je doloženo, že sochař Jindřich z Gmündu pracoval roku 1373 na jednom chrliči šest dnů a dostal odměnu 50 grošů, což je přibližně týdenní plat Petra Parléře, hlavního stavitele katedrály, který dostával o šest grošů více,“ říká Zágora. Mimochodem Parléř se se svou stavební hutí podílel na stavbách Karlova mostu či na původním projektu chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a jeho měsíční plat lze zhruba stanovit na 80 až 90 tisíc dnešních korun.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Z praktického hlediska slouží chrliče jako „okapy“. „Chrání stavbu před poškozením tím, že chrlí vodu pryč. Celý středověký odvodňovací systém byl důkladně propracovaný, vodu chrlil ještě 15 minut po dešti,“ osvětluje pedagog s tím, že „na zádech“ mají chrliče většinou kamenný žlábek na vodu, která následně vytéká ústy či zvířecími tlamami.

Většina chrličů jsou kopie

Většina dnešních chrličů ovšem gotická není. „Pocházejí z 19. a 20. století a jsou to druhé či třetí kopie těch původních, které byly poškozené nebo spadly. U nových se kamenný žlábek vyztuží kovem,“ dodává Marek Zágora, který zkoumal chrliče řady evropských kostelů a katedrál, například v Praze či německém Freiburgu. A také ve Francii, kde se objevily vůbec první gotické chrliče v Evropě, zdobily katedrálu Notre-Dame ve městě Laon už kolem roku 1230.

Mnoho chrličů bylo bohužel zničeno během obou světových válek. „Například na katedrále sv. Petra v Kolíně nad Rýnem jsou tak chrliče ze 13. století a hned vedle z konce 20. století,“ doplňuje znalec.

Zlo přichází ze severu

Existují i duchovní rozměry chrličů. Svou odpudivostí mohly například lákat prostý lid k pohledu vzhůru, k nebesům. „Nejrozšířenější hypotézou je, že chrliče měly zahánět zlé duchy a síly. V některých případech zdobily chrliče zejména severní stranu budov, protože podle Bible právě ze severu hrozí nejvíc zla. Dále tvořily hranici nejen mezi dobrem a zlem, ale také pohanstvím a křesťanskou vírou,“ vysvětluje pedagog.

„Středověkým lidem naháněly strach. Tím, že byly pevně spojeny se stavbou, církev vlastně říkala, že se jí podařilo zlé démony a bytosti ovládnout a donutit k tomu, aby jí sloužily k vlastní ochraně,“ doplňuje Zágora s tím, že se objevily i chrliče s řetězem kolem krku coby symbolem podřízenosti.

„Lidé si většinou nevšimnou, že něco jako chrliče existuje. Rád bych, aby při návštěvě sakrálních památek zvedli hlavy vzhůru k chrličům, protože se jim naskytne zcela nový pohled, a to nejen na úchvatný středověký svět,“ uzavírá.

Vrchol boží moci? Barevné církevní stavby

Chrliče jsou doloženy už ve starém Egyptě i Řecku nebo v Číně, v Evropě se objevily s příchodem gotiky. Tehdy bylo myšlení středověkého člověka od toho současného dosti odlišné. Například v tom, že katedrály představovaly pro lid vrchol boží moci a církve, která měla na společnost obrovský vliv.

Wellská katedrála: mohla vypadat takto pestrobarevně?
Takto ji známe my.

„Katedrály bývaly ve středověku velmi barevné, stejně tak i chrliče, které mohly být třeba pozlacené. Tehdejšími živými barvami bychom dnes byli určitě překvapeni,“ je si jistý historik Marek Zágora. Snímek vlevo ukazuje netradiční možnou barevnou vizualizaci Wellské katedrály anglikánské církve v jihozápadní Anglii. Vedle je pak její dnešní podoba.

Autor:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Sex s roboty. Studie odhalila, koho láká a proč. Patříte mezi zájemce?

29. dubna 2024

Zajímají se o sex s roboty spíše lidé, kteří straní svobodomyslnému přístupu k sexu? Jaký vztah k...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Sex s roboty. Studie odhalila, koho láká a proč. Patříte mezi zájemce?

29. dubna 2024

Zajímají se o sex s roboty spíše lidé, kteří straní svobodomyslnému přístupu k sexu? Jaký vztah k...

Soukromí jako policajt nemůžu oddělit, říká spoluautor nové psychokrimi na ČT

29. dubna 2024

Premium Ve službě chytá Aleš Preis zločince, ve volném čase hraje v kapele, píše pohádky, ale i skutečné...

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

Československo v roce 1924: zlatá éra i zrod zla. V čem se podobá dnešku

27. dubna 2024

Premium Rok 1924. Svět už se vzpamatoval z šílené války a nastávala zlatá léta umění, zábavy a zdánlivé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...