Čísla jistě mohla být lepší, řekl Bartoš. V Praze Piráti drží třetí příčku

  • 37
Piráti se v komunálních volbách budou snažit udržet post pražského primátora. Okolo desáté hodiny to ale vypadalo, že v celostátní srovnání několik mandátů ztratí. Na druhou stranu Piráti nejspíš zasednout na dosud neobsazených radnicích.

Ve štábu Pirátů bylo večer před desátou hodinou cítit zklamání. Průběžné výsledky ukazovaly, že počet mandátů bude po letošních volbách o něco nižší, než v roce 2018. „Čísla jistě mohla být lepší, ale zase otevíráme nové možnosti ve městech, kde jsou Piráti zastoupeni nově,“ uvedl před desátou hodinou k volebním výsledkům předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Jde například o Liberec, Piráti po desáté hodině drželi pohodlných šest procent hlasů.

V Praze Piráti potvrdili svou pozici jedné z nejsilnějších stran a v době, kdy byly sečteny tři čtvrtiny okrsků, drželi s necelými osmnácti procenty třetí pozici. To z nich dělá důležité hráče do dalšího povolebního vyjednávání.

„Vyjednávání z naší strany dnes nezačne, začne až zítra (v neděli), kdy se nejprve potkáme se členy stávající koalice, Praha Sobě a STAN. Přijde mi to jako elementární slušnost,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Ještě před sedmou hodinou byla nálada o poznání lepší. „Podle průběžných výsledků bychom uspěli ve všech krajských a v mnoha statutárních městech. Na vývoj se dívám optimisticky, poprvé bychom se mohli dostat na radnici v Liberci či na Kladně. Jako velký úspěch zatím vypadají Teplice a Olomouc,“ okomentoval průběh voleb pirátský předseda Ivan Bartoš v době, kdy bylo sečteno asi sedmdesát procent volebních okrsků.

Dobře podle Pirátů vypadaly také výsledky v hlavním městě, kde se okolo sedmé večer Piráti pohybovali někde na úrovni 20 procent hlasů. „Je pravda, že aktuální trend ukazuje, že bychom měli překonat výsledek z roku 2018,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib s tím, že by Piráti mohli mít na pražském magistrátě nejsilnější klub (dominující SPOLU je koalicí tří stran, která je složená ze zástupců tří partají).

„Doufám, že se naše práce na kampani zúročí ve výsledku voleb a těch zhruba 350 mandátů obhájíme. A třeba získáme i nějaká další místa ve městech, kde třeba kandidujeme poprvé, což je Liberec,“ doufal Bartoš odpoledne, v době, kdy bylo sečtených necelých padesát procent hlasů. Bojuje se také o pomyslnou korunu komunálních voleb, o post pražského primátora.

„Samozřejmě obhájit je vždycky těžší, než získat,“ uvedl obhajující primátor Zdeněk Hřib po příchodu do volebního štábu. Podle průzkumů by Piráti mohli v Praze usilovat o téměř 12 procent hlasů, Hřib ale uvedl, že si myslí, že to nakonec bude víc. Zároveň poděkoval všem lidem, kteří ke komunálním volbám přišli, i když to podle předběžných výsledků vypadá na nízkou volební účast.

„Cokoliv pod deset procent by bylo jasným signálem, že musíme přidat,“ popsal Hřib, co by naopak v Praze považoval za volební neúspěch. K případným povolebním vyjednávání uvedl jen, že Piráti jsou ochotní jednat se všemi kromě extremistů, mezi které zařadil KSČM a SPD.

Atmosféra na lodi Bam Bu Dah, kde mají Piráti letos svůj volební štáb, je uvolněná. „Olgóóó,“ zdraví pirátský předseda Ivan Bartoš s rozpřaženou náručí svou přicházející stranickou kolegyni a místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Olgu Richterovou.

Štáb skoro připomíná sousedskou sešlost. V hlavním sále hraje hudba, někteří politici si sebou přivedli i malé děti. Když byl Bartoš dotázán, proč se při příchodu tak spokojeně usmíval odpověděl, že je to i proto, že zjistil, že je na lodi terasa a svítí na ni sluníčko. Děti tak nebudou muset být zavřené v podpalubí. Mezi spokojenými úsměvy ale prosakuje i nervozita. Po rozpačitém výsledku voleb do Poslanecké sněmovny jde o hodně.

Piráti zahájili kampaň před víc jak čtvrt rokem. „Prší nám štěstí,“ hlásila tehdy optimisticky na konci května místopředsedkyně Pirátské strany Hana Hajnová, když se při zahájení komunální kampaně v pražských Riegrových sadech začala nad pódiem stahovat temná mračna a následně se spustil jarní slejvák. Jestli měla pravdu, o tom brzy rozhodnou voliči.

Štěstí budou Piráti potřebovat hlavně při souboji o pražský magistrát. Tam si v posledních komunálních volbách vedli mimořádně dobře. Získali přes 17 procent hlasů a umístili se na druhém místě hned za ODS, která měla o necelé procento víc. Silná pozice jim nakonec přinesla 13 mandátů a post pražského primátora, který zastává Zdeněk Hřib. Ten vede v Praze stranu do voleb i letos.

„Zahájili jsme stavbu metra D, po 43 letech první nové linky v Praze. Za naší vlády nastal tramvajový boom, rekordním tempem rostou i nová P+R parkoviště. A hlavně pracujeme na dostupnosti bydlení. Vydali jsme rekordních 10 tisíc povolenek pro komerční výstavbu. Pokračují také rekonstrukce mostů a dopravní sítě,“ shrnul v květnovém rozhovoru pro MF DNES primátor Hřib výsledky čtyřleté práce.

Přestože Pirátská strana patří mezi nejvýraznější partaje v celostátní politice, silný regionální vliv jí prozatím chybí. Pirátští zastupitelé obhajují na radnicích a v obecních zastupitelstvech jen něco přes 350 míst, z toho 275 jich získali samostatně, zbytek v koalicích.

Proti některým parlamentním stranám je to až násobně méně. Třeba KDU-ČSL, která tradičně drží v regionech silnou pozici, dosáhla v posledních komunálních volbách na 3 200 mandátů, a to jsou navíc jen mandáty z míst, kde KDU-ČSL kandidovala sama. Další křesla v zastupitelstvech získali lidovečtí straníci, kteří kandidovali v koalicích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video