Lidé v karanténě již odvolili z auta na takzvaných drive-in stanovištích.

Lidé v karanténě již odvolili z auta na takzvaných drive-in stanovištích. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

K volbám je pustí bez roušky, rebelům však hrozí milionové pokuty

  • 36
Lidem, kteří v pátek a v sobotu přijdou k volbám bez roušky, nebo bez respirátoru, hrozí až milionové sankce. Přesto jim však volební komise nemůže ve volbě zabránit.

Ministerstvo zdravotnictví v minulém týdnu vydalo mimořádné opatření, v němž nařizuje, že lidé musí mít při pohybu ve volební místnosti nasazeny na obličejích respirátory, či nanoroušky.

Pokud však do nich vstoupí bez ochrany dýchacích cest, i přesto je musí volební komise nechat vhodit do urny svůj hlas. Volební právo je totiž garantováno ústavou i Listinou základních práv a svobod. Přesto těmto lidem hrozí až milionové pokuty a každý volební okrsek v Libereckém kraji je na tyto případy připraven.

Podle vedoucí oddělení přestupků a voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlíny Kroupové již dostali volební komisaři instrukce.

„V praxi tomu bude tak, že pokud volič přijde bez nasazené nanoroušky, nebo respirátoru, poruší tím vládní nařízení a předseda komise ho na to upozorní a poučí, že se svým jednáním dopouští přestupku, za který mu může hrozit až třímilionová pokuta. Pakliže si tento volič odmítne ochranu úst a nosu nasadit i přes opakované upozornění, nebude a ani nemůže mu komise ve volbě zabránit a ani ho vykázat z volební místnosti,“ vysvětlila Kroupová.

Komise však v takovéto situaci musí pozastavit průběh hlasování a zařídit, aby do styku s „antirouškařem“ nepřišli jiní voliči. „Volební místnost se ale neuzavře. Tento člověk pak projde klasickým kolečkem, registrací a vstoupí za plentu. Její prostor následně komise vydezinfikuje. Na každém jejím členovi pak je, zda tento případ nahlásí příslušnému úřadu, tedy krajské hygienické stanici. Pokud tak někdo učiní, bude se to řešit následně po volbách,“ upozornila Kroupová.

Dodala také, že pokud si někdo z voličů ochranu úst a nosu zapomene, komise mu ji může poskytnout. „Okrsky obdržely určitý počet respirátorů či nanoroušek pro svoji potřebu nebo potřebu voličů,“ doplnila vedoucí oddělení.

Na průběh voleb bude dohlížet policie

K případnému odmítnutí nasadit si roušku se v pondělí pro server iDNES. cz vyjádřil také ministr vnitra Jan Hamáček: „Nebudeme nikomu bránit odevzdat hlas. Pokud se někdo do volební místnosti dostaví bez respirátoru či roušky, volební komise bude i na tuto možnost připravena a dotyčnému nabídne respirátor. Pokud nabízenou ochranu dýchacích cest odmítne, bude mu umožněno volit a zároveň bude vyzván k co nejrychlejšímu opuštění volební místnosti.“

Na bezproblémový průběh voleb bude dohlížet policie. Kontrolovat chce i dodržování protiepidemických nařízení. „Kontrola mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví je již řadu měsíců běžnou součástí výkonu služby, a tak tomu bude i v průběhu konání voleb,“ sdělil nedávno mluvčí policejního prezidia David Schön.

Ochranu dýchacích cest ve volebních místnostech nemusí mít děti, které ještě nezahájily školní docházku nebo třeba lidé, kteří ji nesmí nosit ze závažných zdravotních důvodů. Tuto skutečnost ovšem musí prokázat lékařským potvrzením.