Hlavním důvodem propouštění je nižší poptávka evropských automobilek po autosklech, která jsou jejím hlavním produktem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Teplická sklárna AGC propustí stovky lidí, klesá poptávka automobilek

  • 0
Firma AGC Automotive Czech z Chudeřic na Teplicku bude muset do konce roku kvůli koronavirové krizi propustit stovky zaměstnanců. Jak oznámila v tiskovém prohlášení, hlavním důvodem je nižší poptávka evropských automobilek po autosklech, která jsou jejím hlavním produktem.

„I přes postupné uvolňování restriktivních opatření a rozjezdu některých automobilek, což nám v předchozích týdnech umožnilo postupně zahájit výrobu, vidíme výrazný pokles poptávky ze strany automobilek po našich výrobcích s výhledem na několik příštích měsíců. To se zásadně promítá do možnosti plánovat naši výrobu,“ uvedla firma v prohlášení s tím, že jí s tím nepomůže ani vládní program Antivirus.

„Nemohl a ani nemůže nahradit tak obrovský výpadek v poptávce. Musíme proto brát v potaz, že pokud automobilky v následujících měsících neobnoví výrobu v plném rozsahu, nebudeme ji moci plně obnovit ani my,“ poukazuje firma.

Koronavirová krize má dopady i na další firmy v kraji. Například na Český porcelán v Dubí, kde museli na tři týdny zastavit výrobu.

„Než se vše vrátí do normálu, asi to bude trvat. Na export do Německa a Rakouska teď nemáme vůbec nic a po 30 letech nám vypovědělo smlouvu i Japonsko. Zkrachovala firma, která od nás zboží brala. Teď se z vývozu držíme jen Koreje,“ přibližuje ředitel porcelánky Vladimír Feix.

Podle něj zatím není jasné, jak velké dopady bude krize na firmu mít, je však možné, že bude také muset propouštět.

„Člověk pořád věří, že se export zlepší. Pořád to oddaluji, protože věřím, že se trh zmátoří. Ale brzy půjde do tuhého. Počkám do konce měsíce,“ sdělil Feix.

Ne všechny firmy jsou na tom ale při pandemii špatně. Některé mají teď naopak mnohem větší zisky než dříve.

Profitují nejen ty, jež vyrábějí ochranné pomůcky, jako roudnický Pardam, ale daří se i těm, které vyrábějí dezinfekci. Třeba ústecká Spolchemie vyrobila 120 tisíc litrů dezinfekce Anticovid, kterou dodala kraji, městům i obcím v regionu.

„Výrobu jsme nijak omezit nemuseli už jen kvůli tomu, že jsme v České republice jediným výrobcem chloru, zásadní suroviny pro sanitační dezinfekci, takže by to ani nebylo vhodné,“ řekl mluvčí firmy Jan Charvát s tím, že chemička tak nemusela propouštět a naopak řadu pracovníků hledá.

ANKETA: Jak na firmy v kraji dopadá krize

  1. Museli jste kvůli koronavirové krizi omezit nebo přerušit výrobu?
  2. Dají se už vyčíslit ekonomické dopady koronaviru na vaši společnost?
  3. Kolik jste museli propustit lidí, nebo plánujete propouštění?

Nexen Tire, Žatec
Výrobce pneumatik částečně pozastavil výrobu a vykonává jen nejnutnější práce. Část zaměstnanců je doma, jiní si vybrali volno a další do práce chodí a zajišťují nejnutnější obsluhu. „V tuto chvíli neumím říci, kdy najedeme na plnou výrobu. Očekáváme ale, že to bude v řádu dnů, maximálně týdnů,“ řekl mluvčí firmy Ivan Dzido s tím, že ekonomické dopady prozatím vyčíslit neumí. „Propouštět jsme ale nemuseli a ani to neplánujeme,“ dodal.

Glencore Agriculture Czech, Ústí nad Labem
Potravinářská firma nemusela v souvislosti s koronavirem nijak omezovat výrobu a pandemie by se neměla dotknout jejích zaměstnanců. „Nepropouštěli jsme a ani to neplánujeme,“ sdělila jednatelka Aneta Martišková. Ekonomické dopady se prý nedají predikovat. „Vyvíjíme maximální úsilí, aby byly co nejnižší,“ doplnila.

AGC Flat Glass Czech, Teplice
Firma odstavila linku na výrobu skla pro výrobu autoskel, ostatní provozy jedou dál. „Dál čekáme na objednávky od výrobců autoskel. Zatím se nedá říci, jak dlouho to potrvá. Škoda i Hyundai jedou jen na dvě směny, čili je to otázka dnů, ale možná i týdnů,“ míní personální ředitel Libor Sehnal. Ekonomické dopady prý zatím nelze vyčíslit a zaměstnanci, kterých se odstávka týká, zůstali doma s 60 % platu. „Nepropustili jsme ale nikoho a ani se k tomu nechystáme,“ ujistil Sehnal.

Ryko, Děčín
Firma zaměřená na modernizaci železničních vozidel zavedla přísná opatření: rozdělila směny, lidé se nepotkávají při obědech ani v šatnách, řidiči kamionů mají extra záchody, aby nevstupovali do areálu. Díky tomu nemusela omezit výrobu. „Dál jedeme naplno, jen nás to stojí víc peněz na prostojích, dezinfekcích, kontrolách a podobně. Naposledy jsme instalovali automatickou kameru na měření teploty na vrátnici,“ sdělil ředitel Martin Vošta. Ztráty podle něj budou 1 až 1,5 milionu korun. Lidi ale firma nepropouští a ani to neplánuje. „Naopak, stále nabíráme,“ doplnil Vošta.

Mikov a Narex, Mikulášovice
Světoznámý výrobce nožů a nářadí přerušil výrobu na začátku krize, brzy ji ale opět spustil. „Pořád však nejedeme na 100 procent, režim je přizpůsobený tomu, že došlo k výpadkům části odběratelů. Nechceme vyrábět na sklad,“ popsal mluvčí Bedřich Šetelina. K zásadní redukci personálu však nedošlo, skončili jen lidé nabraní na výpomoc. „Pokud by měla mít krize hlubší dopady, asi bychom museli redukovat stavy, ale teď to neplánujeme,“ dodal mluvčí s tím, že vyčíslit ztráty zatím ještě nejde.

Mondi, Štětí
Provoz papíren se nezastavil, firma jen zavedla hygienická opatření a někteří lidé pracovali z domova. „Díky tomu jsme mohli dostát závazkům, které máme vůči zákazníkům i městu Štětí, pro něž zajišťujeme dodávky tepla a čištění odpadních vod,“ sdělila mluvčí Marcela Hucanová s tím, že ekonomické dopady ještě vyčíslit nelze. Firma nepropouštěla. „Naopak, připravujeme náborovou kampaň cílenou i za hranice regionu,“ dodala.