Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

  11:57aktualizováno  13:23
Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v dubnu porodila doma zdravého chlapečka, jehož následně zabalila do pytle na odpadky a hodila do popelnice. Miminko se udusilo. Žena přitom věděla, že v nedaleké nemocnici se nachází babybox.

Žena byla ohrožena sazbou od patnácti do dvaceti let, případně výjimečným trestem. Rozsudek není pravomocný. Obhajoba i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou pro podání případného odvolání.

Fotogalerie

Od žalobce však odvolání patrně nelze očekávat, protože přesně takový trest, tedy na samé spodní hranici, ve své závěrečné řeči navrhoval.

„Obžalovaná se částečně doznala, svého jednání litovala, nikdy nebyla soudně trestána. Soud také přihlédl k závěru znaleckého posudku z odvětví psychologie, podle kterého dosahují její inteligenční schopnosti hlubšího podprůměru,“ uvedla předsedkyně trestního senátu Kamila Krejcarová.

„Hraničí až s lehkou mentální retardací. S ohledem na tuto skutečnost má soud za to, že ukládání vyššího trestu by nepřineslo žádný další efekt,“ dodala Krejcarová.

Žena porodila chlapečka doma ve vaně, zatímco její partner spal ve vedlejší místnosti. Dítě měřilo 54 centimetrů a vážilo 3,6 kilogramu.

„Pitva jasně prokázala, že se narodilo živé a životaschopné,“ uvedla znalkyně z oboru soudního lékařství Andrea Vlčková.

Následně žena podle spisu dítě zabalila do noční košile, do povlečení a zabalila do pytle na odpadky. Pak ho donesla do nedalekého kontejneru. Tělíčko našel o několik hodin později bezdomovec.

Obžaloba původně uváděla, že porod nastal v neděli, přičemž muž dítě našel ve čtvrtek. Podle znalkyně Vlčkové to však není možné. „Stav tělíčka odpovídá tomu, že k porodu došlo ve středu. Po mém příjezdu na místo v ten čtvrtek byla ještě patrná posmrtná ztuhlost,“ podotkla Vlčková.

K činu přiznala s tím, že prý nevěděla, že je těhotná

Žena před soudem původně odmítla vypovídat a soudkyně tak četla její výslech z přípravného řízení. Při něm se k činu přiznala s tím, že prý nevěděla, že je těhotná. Dnes se rozhodla před trestním senátem promluvit.

Při pláči ze sebe vysoukala několik vět. „Byla jsem nějak mimo sebe. Zdálo se mi, jako kdyby mi někdo říkal, ať to udělám. V tu chvíli jsem to nebyla já,“ řekla.

Vyslechnutí znalci se shodli na tom, že je extrémně nepravděpodobné, aby o těhotenství nevěděla. Žena již měla za sebou dva porody. Má syna a dceru mladšího školního věku. Dceru má s mužem, s nímž čekala i zavražděného chlapečka. Ani on si podle svých slov nevšiml, že je těhotná.

„Nechápu, proč ho neodnesla do babyboxu. Je pravda, že jsme se dříve bavili o tom, že už další dítě nechci, ale kdyby přišla s tím, že ho čeká, tak bych to samozřejmě přijal,“ řekl dříve před soudem.

„Když jsem viděl v televizi, že někdo našel nedaleko našeho baráku mrtvé dítě, říkal jsem, že je to hrozné. Ona říkala to samé. Dvakrát u nás byla policie, když pátrala po pachateli. Ona nic neřekla, chovala se úplně normálně. Když jsem se pak všechno dozvěděl, byl jsem v šoku,“ vypověděl muž.

Žena doma porodila i zmíněnou dceru. Jak vyplynulo ze soudního jednání, při dosud žádném ze svých těhotenství nechodila na prohlídky.

„Obhajoba paní obžalované byla vyvrácena. Těhotenství si byla vědoma už jen z toho důvodu, že měla za sebou dva porody. Věděla také, jak se s dítětem zachází. S dcerou, kterou také porodila doma, si byla schopná poradit, uměla s ní zacházet,“ uvedla soudkyně Krejcarová s tím, že obžalovaná jednala zcela racionálně, nikoli z rozrušení.

Podle znalkyně z oboru psychologie žena to, co s dítětem udělá, neplánovala. „Takto její jednoduchá osobnost zareagovala na zátěžovou situaci v podobě nechtěného těhotenství. Potlačovala řešení té situace, že to zkrátka nějak dopadne. Pak zareagovala takto,“ prohlásila psycholožka Štěpánka Tůmová.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Senior zavraždil v teplickém bytě ženu, pak spáchal sebevraždu

Ilustrační snímek

Policie od víkendu prošetřuje násilnou smrt muže a ženy v Teplicích. Obě mrtvoly byly v bytě panelového domu na tamním...

Umělci tvoří na břehu řeky Ohře, kde maloval i jejich učitel Sýkora

Lenka Sýkorová u pamětní desky svého manžela, malíře Zdeňka Sýkory zahájila...

Už posedmé se sešli přátelé, kamarádi a studenti malíře Zdeňka Sýkory. Setkání s názvem Sýkorovy Počedělice zahájilo...

Imunita skončila a začal soud. Expolitičce z Ústí nad Labem hrozí 10 let

Bývalá poslankyně Kailová u ústeckého okresního soudu

Ústecký okresní soud opět řeší údajně zmanipulovaný projekt vítání občánků. Loni nepravomocně zprostil obžaloby...

Najdete na iDNES.cz