Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Informační šum muži zničil život, omluvy se ani po šesti letech nedočkal

  7:01
Už pátým rokem se Emil Fleischmann z Teplic soudí se svým bývalým zaměstnavatelem, Probační a mediační službou. Požaduje omluvu za neoprávněnou výpověď a s tím spojené nepříjemnosti, které ho pronásledují dodnes.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Celý jeho příběh, který sám nazývá noční můrou, začal v listopadu roku 2013. Tehdy dostal okamžitou výpověď z pozice vedoucího teplické Probační a mediační služby (PMS) za „zneužití pozice vedoucího zaměstnance k závažnému sexuálnímu obtěžování podřízených zaměstnankyň, a to vzhledem ke způsobu, míře a dlouhodobosti tohoto jednání“.

Čeho konkrétně se měl dopustit, mu nikdo nesdělil a neměl tak možnost se k tomu vyjádřit. Více se dozvěděl až následující týden po svém propuštění z tisku, kde byl zveřejněn článek, ve kterém se popisovala údajná šikana a sexuální obtěžování podřízených na teplickém středisku PMS. Zdroj uveden nebyl, avšak vedení PMS v té době toto potvrzovalo. Nepodložené informace o šikaně a obtěžování bez jakýchkoli pochybností vyvrátilo policejní vyšetřování v květnu 2014.

Zmíněný článek tak zcela neoprávněně zasáhl do práv, společenského postavení i soukromého života někdejšího vedoucího střediska PMS v Teplicích pana Emila Fleischmanna. Tehdejší ani současné vedení PMS však do dnešního dne tyto nepravdivé informace nedementovalo a neuvedlo na pravou míru. Přitom už v říjnu 2014 soud vyhověl jeho žalobě o neplatnosti rozvázání pracovního poměru tzv. rozsudkem pro uznání, protože žalovaná PMS včas nedodala podklady.

Soud se tedy nezabýval meritem věci a nedošlo k očištění jména poškozeného. „V celém případu je příliš mnoho náhod a nesrovnalostí,“ konstatuje Fleischmann.

„Bývalé kolegyně a podřízené, které si na mne stěžovaly, údajně měly být ochotné potvrdit u soudu, že jsem je sexuálně obtěžoval – na policii se tak nestalo. Zápis z jejich schůzky s regionálním vedoucím a jeho zástupkyní byl vypracován až poté, co jsem byl na jeho základě vyhozen z práce. Jedna z účastnic setkání odmítla zápis podepsat a dopsala svůj dodatek, ve kterém se distancovala od toho, že bych se měl chovat jakkoliv nevhodně – tento dodatek regionální vedoucí policii ‚nedopatřením‘ nepředal – předala ho policii při podání vysvětlení až sama jeho autorka. Soud ohledně neplatnosti ukončení pracovního poměru nemohl rozhodovat o meritu věci, protože PMS opět ‚nedopatřením‘ včas nedodala podklady. V pozdě podaném vyjádření PMS dále trvala na tom, že jsem měl kolegyně sexuálně obtěžovat. Usnesení státní zástupkyně, ve kterém konstatuje, že ze strany PMS ČR došlo k pochybení (informačnímu šumu) měla PMS k dispozici nejpozději od dubna 2015 – přesto na něj nijak nereagovala a nové vedení jej k dispozici nemá,“ uvádí.

Stres se podepsal na mém zdravotním stavu, říká muž

„Soud jsem vyhrál kontumačně. Dostal jsem sice papírově zpět své místo, doplacenou ušlou mzdu, stravenky. Prostě vše, co jsem měl dostat. Dosud se mi ale nikdo z PMS neomluvil. A hlavně, během té doby jsem přišel o své zdraví,“ rozplétá stále trvající anabázi Fleischmann.

Na své původní místo vedoucího se totiž nikdy nevrátil ani nevrátí. Půl roku po nuceném odchodu ze zaměstnání zjistil, že má leukémii a na podzim v roce 2014 dokonce prodělal transplantaci kostní dřeně.

„I když vám to nikdo nepotvrdí, věřím, že jsem onemocněl kvůli stresu způsobenému neoprávněnou výpovědí. Zažíval jsem neskutečný psychický tlak. Několik týdnů jsem nebyl schopen ani vyjít z domu. Interní mechanismus monitoringu tisku v PMS zajistil, že se o mé kauze dozvěděli všichni moji kolegové v celé republice. Měl jsem pocit, že články všichni četli, že tomu věří a neměl jsem žádnou možnost se účinně bránit,“ popisuje.

Navíc kvůli odůvodnění výpovědi neměl nárok na jakoukoliv finanční podporu. „Ze dne na den jsem byl bez příjmu. Nikdo mě nechtěl zaměstnat ani jako skladníka. Musel jsem zrušit všechny pojistky a žít jen z naspořených peněz. Nevěděl jsem, jak dlouho bude trvat, než se mi podaří, podaří-li se mi to vůbec, najít nějaké, jakékoliv zaměstnání,“ dodává s tím, že dodnes kvůli tomu všemu užívá antidepresiva.

Práci našel až mimo obor a s polovičním platem

Práci si Fleischmann, který stál u založení teplické pobočky PMS a od roku 2003 byl celých deset let jejím vedoucím, nakonec našel. Ale úplně v jiném oboru než dříve působil a než má vystudovaný. „Odpovídá tomu i plat, který je minimálně o polovinu nižší, než bych měl na svém původním místě,“ říká.

Nejen kvůli tomu, ale i kvůli poškození dobrého jména, proto žádá u soudu od svého původního zaměstnavatele omluvu a finanční náhradu.

„Soudní řízení ve věci sporu PMS s bývalým zaměstnancem stále běží. V rámci řízení usilujeme o řešení sporných otázek i prostřednictvím alternativních způsobů řešení konfliktu,“ uvedla na otázku, proč k omluvě ze strany PMS zatím nedošlo, její mluvčí Kristina Labohá s dodatkem, že s ohledem na probíhající soudní řízení i ochranu osobních údajů bývalého zaměstnance se nebude PMS k této věci dále vyjadřovat.

„Minulé vedení v čele s tehdejším ředitelem, zástupkyní ředitele a regionálním vedoucím severočeského soudního kraje hrubě porušilo principy, na kterých byla založena PMS, když řádně neprověřilo, nezabránilo šíření a nedementovalo nepravdivé informace, které poškodily nejen mou dobrou pověst, ale i pověst samotné PMS,“ říká Emil Fleischmann.

„Paradoxní je, že PMS vede své klienty, pachatele přečinů a trestných činů k převzetí odpovědnosti, ale sama tak nečiní,“ dodává.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybíráli dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcí: Ústí n. L.LitoměřiceMostLounyTepliceDěčín, další

  • Nejčtenější

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

KOMENTÁŘ: Prodáš kvartýr za milion, ale budeš brečet! Byty zdražují i v ghettu

Premium Mám dobrého známého Roma. S Josefem se bavím o dětech a o fotbale, který kdysi hrával, než mu, jak říká, „zachutily...

Teplice - Plzeň 0:1, podeváté výhra o gól, body pro lídra trefil Beauguel

Zase o gól. Plzenští fotbalisté nejtěsnějším poměrem vyhráli od začátku sezony už devátý zápas, v 11. kole jim na tři...

První rezidentní zóna v Ústí vyvolala protesty, petice chce její zrušení

První rezidentní zóna v Ústí nad Labem vyvolala protesty. Modrými zónami, které začaly od září platit v několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Politolog Novotný: Opozici jsme dali víc důvěry, než si možná zaslouží

O negativní a prázdné předvolební kampani, vlivu Ústeckého kraje na budoucnost levice či šanci na zlepšení vnímání...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Politolog Novotný: Opozici jsme dali víc důvěry, než si možná zaslouží

O negativní a prázdné předvolební kampani, vlivu Ústeckého kraje na budoucnost levice či šanci na zlepšení vnímání...

Odcházející poslanci plánují relax i děti, Jírovcová chce šéfovat komunistům

Do lavic ve Sněmovně brzy usedne za Ústecký kraj pět nováčků. Naopak čtyři poslanci odtud musejí odejít. MF DNES...

První rezidentní zóna v Ústí vyvolala protesty, petice chce její zrušení

První rezidentní zóna v Ústí nad Labem vyvolala protesty. Modrými zónami, které začaly od září platit v několika...

Úštěk si začal odpad svážet sám, vyjde to levněji než od svozové firmy

Komunální odpad v Úštěku na Litoměřicku a v dalších 22 obcích, které spadají pod jeho správu, už nevyvážejí svozové...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....