Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Informační šum muži zničil život, omluvy se ani po šesti letech nedočkal

  7:01
Už pátým rokem se Emil Fleischmann z Teplic soudí se svým bývalým zaměstnavatelem, Probační a mediační službou. Požaduje omluvu za neoprávněnou výpověď a s tím spojené nepříjemnosti, které ho pronásledují dodnes.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Celý jeho příběh, který sám nazývá noční můrou, začal v listopadu roku 2013. Tehdy dostal okamžitou výpověď z pozice vedoucího teplické Probační a mediační služby (PMS) za „zneužití pozice vedoucího zaměstnance k závažnému sexuálnímu obtěžování podřízených zaměstnankyň, a to vzhledem ke způsobu, míře a dlouhodobosti tohoto jednání“.

Čeho konkrétně se měl dopustit, mu nikdo nesdělil a neměl tak možnost se k tomu vyjádřit. Více se dozvěděl až následující týden po svém propuštění z tisku, kde byl zveřejněn článek, ve kterém se popisovala údajná šikana a sexuální obtěžování podřízených na teplickém středisku PMS. Zdroj uveden nebyl, avšak vedení PMS v té době toto potvrzovalo. Nepodložené informace o šikaně a obtěžování bez jakýchkoli pochybností vyvrátilo policejní vyšetřování v květnu 2014.

Zmíněný článek tak zcela neoprávněně zasáhl do práv, společenského postavení i soukromého života někdejšího vedoucího střediska PMS v Teplicích pana Emila Fleischmanna. Tehdejší ani současné vedení PMS však do dnešního dne tyto nepravdivé informace nedementovalo a neuvedlo na pravou míru. Přitom už v říjnu 2014 soud vyhověl jeho žalobě o neplatnosti rozvázání pracovního poměru tzv. rozsudkem pro uznání, protože žalovaná PMS včas nedodala podklady.

Soud se tedy nezabýval meritem věci a nedošlo k očištění jména poškozeného. „V celém případu je příliš mnoho náhod a nesrovnalostí,“ konstatuje Fleischmann.

„Bývalé kolegyně a podřízené, které si na mne stěžovaly, údajně měly být ochotné potvrdit u soudu, že jsem je sexuálně obtěžoval – na policii se tak nestalo. Zápis z jejich schůzky s regionálním vedoucím a jeho zástupkyní byl vypracován až poté, co jsem byl na jeho základě vyhozen z práce. Jedna z účastnic setkání odmítla zápis podepsat a dopsala svůj dodatek, ve kterém se distancovala od toho, že bych se měl chovat jakkoliv nevhodně – tento dodatek regionální vedoucí policii ‚nedopatřením‘ nepředal – předala ho policii při podání vysvětlení až sama jeho autorka. Soud ohledně neplatnosti ukončení pracovního poměru nemohl rozhodovat o meritu věci, protože PMS opět ‚nedopatřením‘ včas nedodala podklady. V pozdě podaném vyjádření PMS dále trvala na tom, že jsem měl kolegyně sexuálně obtěžovat. Usnesení státní zástupkyně, ve kterém konstatuje, že ze strany PMS ČR došlo k pochybení (informačnímu šumu) měla PMS k dispozici nejpozději od dubna 2015 – přesto na něj nijak nereagovala a nové vedení jej k dispozici nemá,“ uvádí.

Stres se podepsal na mém zdravotním stavu, říká muž

„Soud jsem vyhrál kontumačně. Dostal jsem sice papírově zpět své místo, doplacenou ušlou mzdu, stravenky. Prostě vše, co jsem měl dostat. Dosud se mi ale nikdo z PMS neomluvil. A hlavně, během té doby jsem přišel o své zdraví,“ rozplétá stále trvající anabázi Fleischmann.

Na své původní místo vedoucího se totiž nikdy nevrátil ani nevrátí. Půl roku po nuceném odchodu ze zaměstnání zjistil, že má leukémii a na podzim v roce 2014 dokonce prodělal transplantaci kostní dřeně.

„I když vám to nikdo nepotvrdí, věřím, že jsem onemocněl kvůli stresu způsobenému neoprávněnou výpovědí. Zažíval jsem neskutečný psychický tlak. Několik týdnů jsem nebyl schopen ani vyjít z domu. Interní mechanismus monitoringu tisku v PMS zajistil, že se o mé kauze dozvěděli všichni moji kolegové v celé republice. Měl jsem pocit, že články všichni četli, že tomu věří a neměl jsem žádnou možnost se účinně bránit,“ popisuje.

Navíc kvůli odůvodnění výpovědi neměl nárok na jakoukoliv finanční podporu. „Ze dne na den jsem byl bez příjmu. Nikdo mě nechtěl zaměstnat ani jako skladníka. Musel jsem zrušit všechny pojistky a žít jen z naspořených peněz. Nevěděl jsem, jak dlouho bude trvat, než se mi podaří, podaří-li se mi to vůbec, najít nějaké, jakékoliv zaměstnání,“ dodává s tím, že dodnes kvůli tomu všemu užívá antidepresiva.

Práci našel až mimo obor a s polovičním platem

Práci si Fleischmann, který stál u založení teplické pobočky PMS a od roku 2003 byl celých deset let jejím vedoucím, nakonec našel. Ale úplně v jiném oboru než dříve působil a než má vystudovaný. „Odpovídá tomu i plat, který je minimálně o polovinu nižší, než bych měl na svém původním místě,“ říká.

Nejen kvůli tomu, ale i kvůli poškození dobrého jména, proto žádá u soudu od svého původního zaměstnavatele omluvu a finanční náhradu.

„Soudní řízení ve věci sporu PMS s bývalým zaměstnancem stále běží. V rámci řízení usilujeme o řešení sporných otázek i prostřednictvím alternativních způsobů řešení konfliktu,“ uvedla na otázku, proč k omluvě ze strany PMS zatím nedošlo, její mluvčí Kristina Labohá s dodatkem, že s ohledem na probíhající soudní řízení i ochranu osobních údajů bývalého zaměstnance se nebude PMS k této věci dále vyjadřovat.

„Minulé vedení v čele s tehdejším ředitelem, zástupkyní ředitele a regionálním vedoucím severočeského soudního kraje hrubě porušilo principy, na kterých byla založena PMS, když řádně neprověřilo, nezabránilo šíření a nedementovalo nepravdivé informace, které poškodily nejen mou dobrou pověst, ale i pověst samotné PMS,“ říká Emil Fleischmann.

„Paradoxní je, že PMS vede své klienty, pachatele přečinů a trestných činů k převzetí odpovědnosti, ale sama tak nečiní,“ dodává.

  • Nejčtenější

Na D1 bouralo přes třicet aut, dálnice po několika hodinách opět stála

Na dálnici D1 na Vysočině se během úterý stalo 16 dopravních nehod. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie...

V Brně kazil výhled, půjde do Ústí. Přesun obřího poutače vyvolal kritiku

Vlnu nevole, zejména na sociálních sítích, vyvolalo umístění obřího, 40 metrů vysokého reklamního poutače, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Recidivista ukradl za dva měsíce 75 kilo kebabu, všechno snědl

Na dobrý domácí kebab dostal chuť mladý lounský recidivista. Maso však nechtěl jíst někde na ulici a hlavně za něj...

Ikona Českého středohoří se dál rozpadá. Na hrad Košťálov je vstup zakázán

Hrad Košťálov, jedna z ikonických dominant Českého středohoří, mizí před očima. Léta zanedbávaná památka, která však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naháč z Ústí nad Labem opět vyrazil do ulic, měl namířeno na psychiatrii

Muž, který se opakovaně pohybuje nahý na ulici, zaměstnává strážníky v Ústí nad Labem. Před týdnem hlídce u kruhového...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Teplický developer oznámil úřadu pět pater, na jednom domě už ale staví šesté

Stavební povolení má na pět pater, postavit však chce šestipatrové domy. Řeč je o Jaroslavu Třešňákovi, teplickém...

Těžaři chtějí lákat motýly, v bývalém lomu vysadí květiny a přizpůsobí seč

Rekultivovaný bývalý hnědouhelný lom Šverma na Mostecku rozkvete pestrými květy. Důvodem je snaha přilákat motýly a...

Spolu s odpadky z popelářského vozu vypadl muž, zřejmě usnul v kontejneru

Při vysypávání popelářského vozu ve sběrném dvoře popeláři zjistili, že spolu s odpadem přivezli také člověka. Do vozu...

Prodej lukrativních pozemků v horách byl plný přehmatů, věc řeší policie

Při prodeji pozemků v oblasti Dlouhá Louka developerovi, který tam chce postavit chaty z kontejnerů, se Lom na Mostecku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...