V Chomutově se bude po šedesáti letech vařit pivo, slibují nadšenci

  8:37aktualizováno  8:37
Nadšenci se rozhodli oživit tradici Měšťanského pivovaru v Chomutově. Pivovar z roku 1571 přestal vyrábět po znárodnění a jeho budovy před dvěma lety nechal zbořit exsenátor Alexandr Novák. Dušan Dufka a Pavel Krýsl se nyní pustili do budování Prvního občanského pivovaru Karásek a Stülpner, který by na přerušenou tradici navázal.
Pivovar Karásek a Stülpner bude dodávat pivo především do okolních restaurací. (Ilustrační snímek)

Pivovar Karásek a Stülpner bude dodávat pivo především do okolních restaurací. (Ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Starý pivovar zbourali, my zdejší tradici obnovujeme. Pro lepší pivo, nová pracovní místa, lepší úroveň restaurací i pro to, abychom mohli říci - to je náš pivovar, i tady žijí schopní lidé," říká Pavel Krýsl.

Historie vaření piva v Chomutově

Měšťanský pivovar v Chomutově nebo též Komotauer Bürgerbrau vařil od roku 1571.

V minulosti bývaly ve městě hned tři pivovary, od roku 1748 už ale fungoval jen Měšťanský.

Roku 1952 národní výbor rozhodl, že i tento, sídlící v Mostecké ulici v moderní budově z roku 1902 a s výrobou 50 hektolitrů, zruší.

Podle tehdejších plánovačů měl potřeby pivařů pokrýt novější areál v Jirkově, kde byly i lepší stroje, sladovna a dostatek vody.

Na místě původního pivovaru dnes stojí supermarket Kaufland. Nový pivovar bude o necelý kilometr dál, ve sklepení dvou činžovních domů manželů Dufkových v ulici 28. října. Když vše půjde hladce, uvaří první zkušební várky už letos v září a naostro by měl začít fungovat na přelomu tohoto a příštího roku.

Pracovní název první značky piva je Podloudnický speciál.

"Zatím je to idea, počítáme ale se třemi druhy piv, světlou nepasterizovanou jedenáctkou a dvanáctkou. Třetím druhem pak bude něco silnějšího, nebo tmavé pivo. Bude záležet, jak se dohodne valná hromada akcionářů," říká Krýsl.

Hlavní slovo v pivovaru budou mít právě akcionáři. Pivovar jich už teď má přes 70 a přidat se k nim může i kdokoli další. Mezi stávajícími akcionáři jsou například učitel, historik, právník nebo majitel pivotéky.

"Máme akcionáře odtud, ale i z Prahy, Brna nebo Anglie," přiblížil Krýsl. Za peníze akcionářů se nyní do pivovaru kupuje technologie.

Název pivovaru odkazuje na krušnohorské loupežníky

"Snažíme se všechny ostatní náklady co nejvíce ušetřit. Já tu pracuji rok zadarmo a žiju z úspor, manželé Dufkovi poskytli zdarma prostory. Minipivovary jsou dnes ekonomicky velmi zajímavé, ale my nepotřebujeme okamžitě zbohatnout. Kdybychom však nevěřili, že to bude úspěšné, tak bychom to nedělali," líčí Krýsl.

Pivovar kromě vaření piva vzkřísí i další zapomenutou historii - loupežníky z Krušných hor Karla Stülpnera a Jana Karáska.

"Jsou to historicky doložené postavy, byli to novodobí Jánošíci Krušných hor. Bohužel na české straně jejich jména nikdo moc nezná, a proto chceme, aby se sem vrátili," vysvětlil Krýsl, kde se vzal název pivovaru.

Protože podnik bude dodávat své pivo především do okolních restaurací, zatím plány nepočítají s vlastní restaurací u minipivovaru.

Zájemci ho ale budou moci i tak navštívit a díky proskleným prostorám vidět výrobu od začátku vaření až po stáčení.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

Výši trestu za střelbu v Chomutově soud projedná znovu, žalobci uspěli

Odsouzený Petr Benda.

Nejvyšší soud v kauze zastřelení řidiče dodávky na chomutovském sídlišti odmítl dovolání odsouzeného Petra Bendy,...

Litoměřice stoply po tlaku veřejnosti prodej špitálu, vyslyší referendum

Protestní akce proti prodeji litoměřické nemocnice a pochod do centra města.

Radní Litoměřic v pondělí odpoledne po tlaku veřejnosti zastavili kroky k prodeji městské nemocnice soukromému...

Najdete na iDNES.cz