Dílna zachovává tradici krušnohorských hraček, udržet ji není snadné

  9:28
Dílna v Nové Vsi v Horách na Mostecku, v níž se vyrábí tradiční dřevěné figurky, přežila druhou světovou válku, socialismus i krize. Je poslední firmou na české straně hranice, která se v Krušnohoří věnuje tomuto druhu hračkářství.
Sonja Vydrová drží v rukou kominíka kuřáčka

Sonja Vydrová drží v rukou kominíka kuřáčka | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Historii má tato nevelká místnost v přízemí domu na kraji Nové Vsi v Horách bohatou. Jedna událost ale vyloženě vyčnívá.

„Tady se jako první na světě vyráběla dřevěná tahací zvířátka,“ prozrazuje Sonja Vydrová, která vede zdejší firmu NBW.  

Stojí u vitríny, v níž je možné si právě tento typ dřevěných hraček z roku 1933 prohlédnout. „Vymysleli je původní majitelé, rodina Walterova,“ dodává Vydrová a bere do rukou barevného ptáčka, z něhož visí opotřebovaná šňůrka.

O poznání bližší jsou jí ovšem takzvané zatloukací stolky z vedle stojící zasklené skříně. Této klasické hry, kdy děti mají pomocí kladívka zatloukat barevné špalíčky pro zlepšení jemné motoriky, je tu několik druhů. Jeden, který je vylepšený o počitadlo, totiž vymyslela její matka.

Stojíme v tovární expozici pojednávající o historii krušnohorského hračkářství. Oboru, který na přelomu 19. a 20. století zažíval v oblasti obrovský rozmach, aby následně po druhé světové válce zejména na české straně pohoří téměř zanikl. 

Výroba probíhá jen pár kroků od vystavených exponátů, mezi nimiž jsou i kousky, které v minulosti vznikly v jiných, dávno neexistujících fabričkách. „Je nás tu dnes deset,“ říká Vydrová o aktuálním stavu personálu v NBW. 

Hlavními produkty jsou dnes takzvaní kuřáčci, tedy postavičky, do nichž se vkládá vonný františek, aby z úst následně vycházel kouř. Podobu mohou mít různou: kominík, zahradník, horník, hokejista nebo pošťák.

Firma vznikla v roce 1889, kdy ji založili zmínění Walterovi. Tehdy hračkářství zažívalo boom. „Hračky tu lidé vyráběli podomácku. Byly ale hodně žádané, tak se začaly zakládat firmy. V Nové Vsi v Horách, v Hoře Svaté Kateřiny a v Brandově jich bylo kolem sta,“ říká Vydrová.

Konec druhého světového konfliktu přináší zlom. Mnoho fabrikantů včetně rodiny Walterových čekal odsun. „V noci pro ně přijelo komando. Mohli si přes sebe akorát přehodit kabáty, jinak museli všechno nechat být. Pak je odvezli asi pět set kilometrů daleko,“ pokračuje Vydrová.

Po válce se firma znárodnila. Tehdy se zde vyráběly třeba pokojíčky pro panenky nebo hasičská auta. Když se poté stala součástí státního podniku Dehor, byly hlavním sortimentem Tivoli a zatloukací stolky. 

„Dělaly se tisíce kusů měsíčně a nejvíce se vyváželo do Skandinávie,“ přibližuje Vydrová. V roce 1964 už byla fabrička na české straně jedinou.

Vydrová sem nastoupila v roce 1987, kdy se tady stala kolegyní své matky. Po revoluci, konkrétně v roce 1992 fabriku koupila. 

Krušné hory a hračky

Asi nejznámějším současným centrem krušnohorské výroby hraček je saský Seiffen (5 km od hranice). Výroba tu funguje od 18. století, byla vlastně náhradou za upadající těžbu cínu a dalších rud v okolí. Od roku 1852 je tu i hračkářská škola vychovávající designéry, řezbáře, ale i historiky a zajímavé muzeum tradiční výroby. Hračky se ale vyrábějí v desítkách krušnohorských obcí.

Hračkáři i výrobci figurek si v minulosti v Krušných horách dokonce rozdělili obory, aby se nelikvidovali. V Seiffenu a okolí převažovala v historii výroba hraček a náročných dřevěných stavebnic. V nedalekém Waldkirchenu se řezbáři specializovali na větší figury, modely hradů a měst. V Olbernhau se vyráběly dětské pušky, mečíky a stolní hry a třeba v Marienbergu stavebnice a pokojíčky pro panenky. Na české straně Krušných hor prý byli v Horním Litvínově a Kalku hlavně specialisté na figurky lidí a zvířat, v Brandově pak na točící se káči a v Hoře Svaté Kateřiny na velké dřevěné panenky

„Mezi zaměstnance přišel ředitel a ptal se, jestli to někdo z nás nekoupí, že fabrika půjde do privatizace. A tak jsem začala soukromničit. To bylo něco, vůbec jsem nevěděla, jak na to!“ vzpomíná. „Hledala jsem cesty, jak fungovat, jak přežít,“ poznamenává.

A tak nastal výrazný odklon od hraček, třeba k výrobě květináčů nebo zahradního nábytku. K finanční stabilizaci to však nestačilo. 

V roce 1994 se objevila, bez nadsázky řečeno, německá spása, v podobě firmy z nedalekého Olbernhau, která do NBW vložila peníze. 

„Nebýt jich, tak už nefungujeme,“ podotýká Vydrová. Tehdy se rozjela výroba laviček, stolečků či různých podstavců. NBW se v té době dařilo a měla 24 zaměstnanců. 

Jenže v roce 2006 přišla krize. Německý partner, který měl na starosti odbyt, neměl zákazníky. „Opadl zájem o výrobky, snížil se stav zaměstnanců a hledali jsme nové možnosti, jak se udržet,“ pokračuje majitelka. 

Rozjela se proto výroba současného hračkářského a figurkářského sortimentu. Až o tři roky později přišlo klidnější období. Růžové to ale není.

„To víte, Asie nás prostě pohltila. Zvládli bychom více zakázek. Snažíme se dostat na náš trh. O výrobky je zájem, ale prakticky jen před Vánocemi,“ doplňuje Vydrová. Německá společnost od NBW v současné době bere především kuřáčky.

Letos fabrička oslaví 130 let od svého vzniku. „Nějakou oslavu asi uděláme, protože zřejmě přijede potomek původních majitelů,“ usmívá se Vydrová. 

A pohled dál, do vzdálenější budoucnosti? „No, převezme to tady syn a bude se muset starat. Já už přesluhuji,“ pokyvuje hlavou. 

  • Nejčtenější

Kdybych s ní neměl sex, byl bych bez jídla, řekl chlapec o obžalované matce

17. června 2024  12:55

Mladík, kterého podle obžaloby od jeho sedmi let roky zneužívala matka, vypověděl, že sex s ní...

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Město dva dny předem oznámilo velkou uzavírku, zmatení řidiči jezdí do zákazů

18. června 2024  6:42

Řada dopravních omezení, která si v Litoměřicích vynutila čekání v kolonách a dlouhé objížďky,...

Radila mi, ať taky piju synovu moč, řekla dcera ženy souzené za zneužívání

13. června 2024  15:42

Byla to dobrá máma, která ale později přešla k ezoterice a alternativní medicíně. Tak u ústeckého...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mašínům brání k vyznamenání část jejich příběhu, řekl Pavel při návštěvě Ústí

19. června 2024  19:47,  aktualizováno  20:10

Prezident Petr Pavel neocení v říjnu státním vyznamenáním bratry Mašíny. Na vyznamenání je už...

Pavel přijel do ghetta. To je kára, obdivovaly hlavně děti prezidentské auto

20. června 2024,  aktualizováno  12:21

Prezident Petr Pavel pokračuje v návštěvě Ústeckého kraje. Po včerejší podvečerní diskusi s občany...

Zpátky po osmi letech. Snad v Teplicích zase najdu štěstí, věří Takács v restart

20. června 2024  9:54

Za poslední tři roky odehrál pouhých 11 zápasů. S takovou bilancí se fotbalový obránce či...

Muž obviněný z vraždy na ubytovně v Ústí je ve vazbě, hrozí mu až 18 let

20. června 2024  9:05

Muž, kterého kriminalisté obvinili z vraždy na ubytovně v Ústí nad Labem, je rozhodnutím soudu ve...

Mašínům brání k vyznamenání část jejich příběhu, řekl Pavel při návštěvě Ústí

19. června 2024  19:47,  aktualizováno  20:10

Prezident Petr Pavel neocení v říjnu státním vyznamenáním bratry Mašíny. Na vyznamenání je už...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...