"Z celkového počtu zbylo asi pětadvacet krásných zdravých hnízd," upřesnil Pavel Měkuta z Českého svazu ochránců přírody.
Na jaké ploše se mraveniště rozkládají a jaká část z nich byla zničena?
Nacházejí se přibližně na 142 hektarech. Spočítali jsme tam 220 životaschopných hnízd. V některých hnízdech byly patrné známky života, jiná byla zcela mrtvá.
mravenec lesníMravenec lesní (Formica rufa) je příbuzný s mravencem lesním menším (Formica polyctena). Na krajích lesů kolem pařezů staví asi půl metru vysoká kupovitá mraveniště, která mají pod zemí až dvakrát větší rozlohu. Významně přispívá k boji proti lesním škůdcům. Protože jich ubývá, jsou tito mravenci chráněni. |
Tento týden jsme na vytipovaných pěti hnízdech, která jsou klíčová a velmi vitální, instalovali oplocenky. Opět jsme našli další rozhrabaná hnízda, ale už ne v takovém množství jako v roce 2009. Ošetřili jsme je dodáním dřevitého materiálu, hlavně jehličí, aby se stačila připravit na zimu.
Proč se mravenci na Strážišti chovají tak zvláštně?
Nejvýznamnějšími druhy mravenců v rámci biologické ochrany lesního ekosystému jsou jednak Formica polyctena, kteří vytváří celé kolonie spolu komunikujících hnízd. Dále pak je to právě Formica rufa, pro které je typické jen jedno velké hnízdo s mnoha jedinci.
Ale proč na Strážišti je Formica rufa výjimkou a vytváří celé kolonie, to si zatím nedokážeme vysvětlit. Jinak oba druhy dokážou vybudovat různě velká, někdy až obří hnízda. Záleží hlavně na množství potravy.
Budete lokalitu na Strážišti dál sledovat pečlivěji?
Následující inventarizaci v lokalitě jsme plánovali na rok 2014. Vzhledem ke značným změnám ji však provedeme už v příštím roce.