Premiér Petr Fiala (ODS) při návštěvě společnosti Geomet, která má na starosti...

Premiér Petr Fiala (ODS) při návštěvě společnosti Geomet, která má na starosti projekt těžby lithia na Cínovci. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Můžeme přispět k energetické bezpečnosti Evropy, řekl Fiala o těžbě lithia

  • 41
Projekt na zpracování lithia na Cínovci v Krušných horách nebo na německé straně hranice dostává konkrétní obrysy. I když se finální rozhodnutí očekává do konce letošního roku, obě strany už řeší možnou spolupráci. „Česko má v lithiu jedinečnou příležitost přispět k energetické bezpečnosti státu a celé Evropy,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) v Dubí, kde se zastavil při cestě do Drážďan.

Tady poté se saským premiérem Michaelem Kretschmerem podepsal memorandum o spolupráci mezi Českou republikou a Saskem, jehož hlavním cílem je kromě spolupráce na posílení surovinové, energetické a palivové bezpečnosti také získáváni strategických surovin, zejména lithia z ložisek na saské a české straně.

Podle místopředsedy představenstva ČEZ Pavla Cyraniho se bude jednat o hlubinnou těžbu v hloubce až 200 metrů pod povrchem, ze které povede ven pouze jedna chodba s portálem. „V dole bude také docházet k primárnímu drcení horniny, aby těžba nenarušovala okolní prostředí,“ vysvětlil Cyrani.

Samotná těžba lithia na Cínovci by mohla začít na přelomu roku 2026 a 2027, ovšem za předpokladu, že firma Geomet získá stavební povolení nejpozději v druhé polovině roku 2025.

Lithium na Cínovci by se mohlo vytěžit za 26 let, říká šéf Severočeských dolů

Náklady na celý projekt se odhadují na 15 miliard korun. „Byli jsme vybráni mezi strategické projekty, takže předpokládáme, že zejména na úvodní práce, rozšíření průzkumu a samotné otevření těžby získáme finanční podporu z fondu spravedlivé transformace. Předpokládáme i komerční financování kombinací akcionářského financování i ze skupiny ČEZ a také ze strany bank,“ popsal Pavel Cyrani.