Vývoj nové americké jaderné střely odstartoval

aktualizováno 
Američané se vrhli do vývoje nových strategických jaderných střel. K operačnímu použití by měly být připraveny v roce 2029.

Operační test neozbrojené střely Minuteman III 23. září 2014, základna Vandenberg v Kalifornii | foto: U.S. Air Force photo/Joe Davila

Program GBSD (Ground Based Strategic Deterrent) na vývoj nových mezikontinentálních balistických jaderných střel nabírá na obrátkách. Výsledkem programu by měla být náhrada za již letité střely Minuteman III.

„Jestliže tyto systémy nenahradíme, budou jednoduše příliš staré a stanou se nebezpečné, nespolehlivé a neefektivní,“ uvedl americký ministr obrany Ash Carter na konci záři.

„Popravdě, většina našich systémů pro doručování jaderných zbraní (střely, bombardéry - pozn. red.) překročila o desetiletí jejich předpokládanou životnost. Takže nevolíme, jestli tyto platformy nahradíme nebo si je udržíme, je to opravdu volba mezi tím, zda je nahradit nebo ztratit. To by znamenalo ztrátu důvěry v naší schopnost jaderného odstrašení, což si v dnešním nestabilním bezpečnostním prostředí nemůžeme dovolit,“ dodal Carter.

O program GBSD projevily zájem tři největší zbrojní výrobci - Boeing, Lockheed Martin a Northrop Grumman.

O vítězi se podle vystavené žádosti o informace RFP (Request for Proposal) rozhodne v polovině příštího roku. Následně proběhne 36 měsíců dlouhý počáteční vývoj a výzkum nové střely. První várka střel GBSD dorazí do výzbroje amerického letectva v roce 2029.

„Boeing dnes zareagoval na žádost amerického letectva na vývoj GBSD. Budeme spolupracovat s letectvem na poskytnutí bezpečné, bezrizikové a efektivní mezikontinentální balistické střely, která odradí nově vznikající moderní jaderné hrozby,“ stojí v tiskovém prohlášení firmy Boeing z 11. října.

„Zkušenosti Boeingu v konstrukci, vývoji a výrobě balistických střel mají pozitivní vliv na koncept GBSD, který tak může být snadno provozuschopný a cenově dostupný. Boeing vytvořil střelu Minuteman v roce 1958 a jsme připraveni opět nabídnout novou střelu, která splní požadavky letectva přes rok 2075,“ stojí dále v tiskové zprávě firmy Boeing.

O účast na programu projevila zájem i firma Northrop Grumman. Ta sice nemá tak obrovské zkušenosti s vývojem balistických střel jako Boeing, ale součástí firmy je i společnost TRW, která se v roce 1954 podílela na projektováni původní střely Minuteman. Třetím angažovaným je zbrojní gigant Lockheed Martin.

Fotogalerie - Minuteman III

Program GBSD má přinést náhradu nukleárních balistických střel Minuteman III.

Operační test neozbrojené střely Minuteman III 23. září 2014, základna...
Příslušníci 576. perutě pro letové zkoušky sledují 27. března 2015 start...
USA provedly test mezikontinentální balistické rakety Minuteman.
Operační test neozbrojené střely Minuteman III 25. února 2012, základna...
Elektroúdržba střely Minuteman III v odpalovacím sile (Oscar-01 Launch Control...
Deaktivované silo střely Minuteman III východně od Cooperstownu.

Zobrazit fotogalerii

Podle amerického letectva bude program GBSD - tedy vývoj, testování, vybudování potřebného pozemního obslužného a servisního zázemí, nákup samotných střel, výcvik, atd. - stát 62 miliard dolarů. Podle rozpočtové kanceláře Pentagonu CAPE (Cost Assessment and Program Evaluation) ale cena program GBSD vyšplhá až na částku 85 miliard dolarů.

Pentagon plánuje nakoupit 642 střel GBSD při jednotkové ceně 66,4 milionů dolarů, na výrobu střel tak připadne 42,6 miliard dolarů. V letošním roce je na program GBSD vyhrazeno 75 milionů dolarů, v roce 2021 už 1,6 miliardy dolarů a v roce 2022 2,6 miliardy dolarů.

Celkově chce mít Pentagon od roku 2036 připraveno k použití 400 střel GBSD, při ročních nákladech na provoz 1,25 miliardy dolarů. Maximální počet 400 střel dovoluje americko-ruská smlouva New Start.

Kromě GBSD Pentagon vylepší celý svůj jaderný arzenál - od ponorek až po strategické bombardéry. Americké námořnictvo v budoucnu modernizuje 14 jaderných ponorek třídy Ohio. Nástupce třídy Ohio, ponorka SSBN(X), vstoupí do služby po roce 2030.

Vývoj a nákup nových ponorek SSBN(X) přijde americké daňové poplatníky na 139 miliard dolarů. Podle smlouvy New START si Washington může ponechat na ponorkách 200 jaderných střel SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) s maximálně 700 jadernými hlavicemi.

Letectvo modernizuje strategické bombardéry B-2, B-52 a nakoupí cca stovku nových B-21 Raider. Podle současných plánů B-52 zůstanou ve výzbroji až do 40. let 21. století. Podle rusko-americké smlouvy si Washington ponechá 60 strategických bombardérů schopných provádět jaderné útoky.

Křišťálová Lupa 2016

Ve výhledu je vývoj nové okřídlené střely dlouhého dosahu LRSO (Long-Range Standoff Weapon). Střela pro útoky na pozemní cíle získá konvenční nebo taktickou jadernou hlavici. LRSO podle plánu nahradí ve výzbroji střelu AGM-86 ALCM (Air-Launched Cruise Missile). Počítá se s nákupem minimálně 1000 střel LRSO.

Na modernizaci taktických jaderných bomb B61 (B61-12) padne 8,1 miliardy dolarů. B61-12 získá nový systém řízení a ztratí dosud používaný padákový systém (změní se velikost bomby). Úprava velikosti umožní použít bomby B61-12 i na letounech F-35 Lightning II.

Zdroj: National Interest

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Originál najdete zde.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Další z rubriky

Nejlepší český špion války byl Němec. A na rukou měl českou krev

Fotografie setkání dvou československých zpravodajců - štábního kapitána Tauera...

Československá rozvědka vstoupila do druhé světové války v poměrně dobré kondici. Odboj na našem území ovšem nacisté...

Poslední tank pro Hitlera. Měl mít silný pancíř, ale byl příliš těžký

Střední tank PzKpfw V Panther se po přezbrojení na dlouhou „acht-acht“ mohl...

Když německé tanky poprvé ve větším narazily na sovětské stroje T-34, bylo zřejmé, že říšské zbrojovky musí urychleně...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Najdete na iDNES.cz