Tajná ruská jednotka zkouší rozvracet Evropu, píší NYT. Nejen novičokem

aktualizováno 
Tajná ruská „Jednotka 29155“ už minimálně deset let vede koordinovanou kampaň s cílem rozvrátit a destabilizovat Evropu. Uvedl to list The New York Times s odkazem na vysoce postavené zástupce západních rozvědek. Jednotka prý stojí mimo jiné za pokusem o vraždu dvojitého agenta Skripala.

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (10. března 2018) | foto: AP

Pokus o puč v Černé Hoře. Otrava bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Pokus o vraždu bulharského obchodníka se zbraněmi. Ve všech případech vedly stopy k ruským tajným službám, ale zdálo se, že jde o izolované případy.

Deník The New York Times ale nyní přišel s informací, že tyto – a zřejmě mnohé další – operace mají společného jmenovatele. Tajnou ruskou skupinu s krycím názvem „Jednotka 29155“ označili lidé (citovaní pouze jako představitelé západních rozvědek) za „elitní jednotku v rámci ruských bezpečnostních organizací, která je zběhlá v submerzních akcích, sabotážích a vraždách“.

Součást hybridní války s cílem polarizovat a destabilizovat

Podle představitelů rozvědky je tato jednotka funkční již minimálně deset let, objevili ji ale teprve nedávno. List The New York Times svou reportáž opírá o výpověď představitelů ze čtyř různých zemí. Činnost jednotky zapadá do portfolia ruské hybridní války, která kombinuje různé dezinformační, ideové a špionážní operace s gerilovými a (para)vojenskými akcemi.

Ruská hybridní strategie v kostce (podle BIS, 2017)

Ruská hybridní strategie v kostce (podle BIS, 2017)

„Myslím, že zapomínáme, jak bytostně tvrdí dokážou Rusové být,“ dodal Peter Zwack, bývalý atašé americké ambasády v Moskvě. On sám se ovšem o jednotce dozvěděl až od reportérů. Ruská armáda nereagovala na dotazy novinářů NYT.

Jednotka 29155 není první složkou ruské rozvědky GRU, kterou západní rozvědky částečně poodkryly. Americké vyšetřování ruských pokusů o ovlivňování voleb v roce 2016 přineslo obžalobu několika lidí z ruských jednotek 26165 a 74455. Tito agenti působili povětšinou po síti a z Ruska.

Naopak agenti z nově odhalené jednotky 29155 čile cestovali po Evropě. V jednotce je podle zjištění NYT několik ruských veteránů. Podle odhadů lidí, se kterými reportéři mluvili, je činnost jednotky natolik utajená, že o ní zřejmě neví ani většina ostatních agentů GRU.

Za šéfa jednotky označil NYT ruského generálmajora Andreje Averjanova. Z ostatních členů zná veřejnost dva muže obviněné z pokusu o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala novičokem. Výsledkem tohoto pokusu byla mezinárodní roztržka s dalekosáhlými geopolitickými důsledky.

Alexandr Miškin (alias Alexandr Petrov) a Anatolij Čepiga (alias Ruslan...

Alexandr Miškin (alias Alexandr Petrov) a Anatolij Čepiga (alias Ruslan Boširov), dvojice Rusů podezřelá z útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru

Údajní útočníci na Sergeje Skripala Alexander Petrov a Ruslan Boširov na...

Údajní útočníci na Sergeje Skripala Alexander Petrov a Ruslan Boširov na záběrech pořízených bezpečnostní kamerou v Salisbury (4. března 2018)

Nyní se ukazuje, že pokus o otravu agenta Skripala byl propracovanější, než se zatím zdálo. Už rok před otravou totiž podnikli tři členové jednotky 29155 cestu do Británie, podle nejmenovaných zdrojů NYT možná kvůli nácviku. Dva z těchto členů se přitom podíleli i na pokusu o vraždu bulharského obchodníka se zbraněmi.

Putin schvaluje „cílené vraždy extremistů v zahraničí“

„Je vidět, že jde o koordinovanou aktivitu. A ano, často aktivitu stále stejných lidí,“ uvedl Alex Younger, šéf britské rozvědky MI6, v únoru 2019. „Došli jsme k závěru, že ze strany GRU a dalších ruských organizací hrozí stálé nebezpečí a jen máloco je pro ně za hranou.“

Ruský prezident Vladimir Putin na oslavě stého výročí Generálního štábu ruských...

Ruský prezident Vladimir Putin na oslavě stého výročí Generálního štábu ruských ozbrojených sil (GRU)

Ruský prezident Putin na oslavě stého výročí GRU veřejně prohlásil, že tato organizace, která se podílela na porážce nacistů ve druhé světové válce, dnes „čelí novému typu nepřítele“. Vyzdvihl také důležitost „zvláštních operací“.

V roce 2006 prezident Putin podepsal zákon, který umožňuje „cílené vraždy extremistů v zahraničí“. Za extremisty přitom zákon považuje ty, kteří „usilují o státní převrat“, ale také ty, kteří „způsobují masové nepokoje“, a dokonce i ty, kteří „pomlouvají prezidenta Ruské federace“.

O ruské tajné jednotce 29155 předtím informoval ruský blog, který publikoval fotografie z místa, kde jednotka dříve působila. Reportérům NYT potvrdil autenticitu fotografií nejmenovaný bývalý člen GRU. Jméno jednotky ve stručnosti zaznělo také ve zprávě ruského Rádia svobodná Evropa v souvislosti s odměnami ruského ministerstva obrany.

Autor:
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Jaderná apokalypsa z Ruska: poslední válka na světě by takto neproběhla

Američtí vědci přišli s počítačovou simulací apokalyptického jaderného konfliktu. Vedla je k tomu zvyšující se hrozba...

Tajná ruská jednotka zkouší rozvracet Evropu, píší NYT. Nejen novičokem

Tajná ruská „Jednotka 29155“ už minimálně deset let vede koordinovanou kampaň s cílem rozvrátit a destabilizovat...

Jak letci CIA sestřelili z vrtulníku kalašnikovem bombardovací „andulu“

Historie leteckých bojů nám nabízí řadu kuriózních příběhů. Patří mezi ně i sestřel severovietnamského improvizovaného...

Dva únosy, které StB nevyšly. V jednom případě kvůli drdolu

„Odluky“, čili únosy, bývalých československých i zahraničních občanů patřily mezi nejdůležitější a nejtěžší operace...

Najdete na iDNES.cz