Rusko se pokusilo ovlivnit volby v USA, potvrdila Muellerova zpráva

  15:47aktualizováno  16:14
Rusko se pokusilo ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016, ale nynější americký prezident Donald Trump, nikdo z jeho štábu a ani žádný jiný Američan v této věci s Moskvou nespolupracoval. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil americký ministr spravedlnost William Barr.

Americký ministr spravedlnosti William Barr (18. dubna 2019) | foto: Reuters

Barr předává ve čtvrtek Kongresu USA a také veřejnosti předkládá zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

Na případnou spolupráci Trumpova štábu neukazuje podle Barra žádný z důkazů, které Mueller nashromáždil. Stejně tak nic nepotvrdilo možnou spolupráci jiných amerických občanů s Moskvou.

Fotogalerie

Barr rovněž řekl, že Bílý dům s Muellerem plně spolupracoval, ačkoli Trump měl vůči vyšetřování výhrady, neboť byl přesvědčen, že ho doprovázejí nelegální úniky informací. Trump v minulosti opakovaně vyšetřování označoval za hon na čarodějnice.

Pokud jde o bránění spravedlnosti, což v případě Trumpa nechal Mueller ve své zprávě bez závěru, je Barr přesvědčen, že na to žádný důkaz neukazuje. Stejný názor v této věci má i Barrův náměstek Rod Rosenstein.

Ministr zdůraznil, že dokument nebyl obsahově nijak editován, začerněny v něm ale jsou pasáže související s utajovanými skutečnostmi či se třetími osobami, které neměly k vyšetřování přímý vztah. Neveřejné budou i výpovědi obviněných před velkou porotou.

Demokraté chtějí Muellerovo veřejné vystoupení

Demokratičtí předáci v Kongresu Spojených států dali najevo, že chtějí, aby Mueller před kongresovými výbory co nejdříve vypovídal o rozplétání vlivu Ruska na prezidentské volby v USA. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer to považují za jedinou cestu k obnovení důvěry veřejnosti ve vyšetřování kauzy. Americký prezident Donald Trump mezitím případ označil za největší politickou kachnu.

Hora porodila myš, prohlásil Putin o Mullerově zprávě

„Jsme přesvědčeni, že jediný způsob, jak obnovit důvěru veřejnosti v přístup k pátrání zvláštního vyšetřovatele, je to, aby zvláštní vyšetřovatel Mueller sám co nejdříve poskytl veřejné svědectví ve sněmovně a v senátu,“ uvedli v prohlášení Pelosiová s Schumerem.

Barr pod palbou kritiky za „cenzuru“

Oba demokratičtí lídři kritizují Barra, že nejdříve místo čtyřsetstránkové Muellerovy zprávy zveřejnil zhutněný závěr o tom, že Trump ani jeho štáb s Moskvou nespolupracoval. Pelosiová se Schumerem se obávají, že Barrův dokument může být neobjektivní.

Trump si z volební kampaně „ulil“ 30 milionů do vlastních firem

Trump, který Muellerovu zprávu považuje za očištění svého jména, ve čtvrtek na Twitteru vyšetřování kritizoval. „Největší politická habaďůra všech dob! Zločiny spáchali křiváčtí a nečestní policisté s demokraty,“ napsal Trump. Poté dodal, že vyšetřování, které běžně označoval za hon na čarodějnice, bylo obtěžováním prezidenta.

Ve čtvrteční sérii tweetů prezident přidal odkazy na zprávy médií o tom, že kampaň neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové spolupracovala s Federálním úřadem pro vyšetřování a ministerstvem spravedlnosti na očernění Trumpa. Připomenul i kauzu Clintonové s používáním jejího soukromého e-mailového serveru pro služební účely, když byla ministryní zahraničí.

„Máme na práci důležitější věci,“ vyjádřil se ke zprávě mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov. „Všechny zprávy na toto téma zatím neobsahovaly nic jiného než povrchní vyjádření,“ dodal.

Vyšetřování okolností voleb přineslo různé výsledky:


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Facebook před eurovolbami zaplnily dezinformace, šíří je krajní pravice

Ilustrační snímek

Nevládní organizace Avaaz objevila na Facebooku přes pět stovek stránek šířících dezinformace ohledně Evropské unie. S...

Premiérka Theresa Mayová v pátek rezignuje, oznamují britská média

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019

Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek...

Policie ve vídeňském bytě objevila těla tří žen. Zemřely hlady

Ilustrační snímek

Vídeňská policie objevila v jednom z bytů rakouské metropole těla tří žen, které podle výsledků pitvy zemřely hlady....

Najdete na iDNES.cz