Trump není nevinný v bránění spravedlnosti, vypověděl Mueller před kongresem

  20:49aktualizováno  20:49
Vyšetřovatel ruského vlivu na prezidentské volby v USA Robert Mueller ve středečním slyšení v právním výboru Sněmovny reprezentantů uvedl, že zpráva z vyšetřování nezprošťuje prezidenta Donalda Trumpa viny z bránění výkonu spravedlnosti. Vyvrátil tak Trumpovo tvrzení, že jej zpráva plně očišťuje. Mueller také naznačil, že Trumpa před stíháním ochránila pouze funkce prezidenta

Vyšetřovatel ruského vlivu na prezidentské volby v USA Robert Mueller při středečním slyšení v právním výboru Sněmovny reprezentantů (24. července 2019) | foto: Reuters

Mueller se ve středu dostavil před právní výbor a výbor pro zpravodajské služby. Ve velmi stručných odpovědích potvrzoval údaje ze své zprávy, jejíž obsah byl zčásti zveřejněn na jaře.

Muellerův tým vliv Ruska na Trumpovu kampaň vyšetřoval 22 měsíců a dospěl k závěru, že Rusko do voleb v roce 2016 zasahovalo v Trumpův prospěch. Vyšetřování také odhalilo více než sto čtyřicet případů, kdy Trump nebo lidé z jeho prezidentské kampaně byli v kontaktu s ruskými agenty nebo spolupracovníky WikiLeaks.

Trumpovi ani nikomu z jeho kampaně však zpráva neprokázala, že by se dopustili zákonem postihnutelného spiknutí s cizí mocí. „Soustředili jsme se na to, zda tu jsou důkazy dostatečné k obvinění členů kampaně ze zločinné konspirace. Nejsou,“ citoval Muellera The Guardian.

Druhým cílem vyšetřování podle Muellera bylo zjistit, zda se prezident dopustil bránění výkonu spravedlnosti skrz zásahy do průběhu šetření. Zpráva mimo jiné zmiňuje, že po odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho prezident nařídil odvolat samotného Muellera z čela vyšetřovací komise. Nestalo se tak proto, že Trumpův poradce Don McGahn, který měl Muellera obvinit ze střetu zájmů, odmítl příkaz splnit a raději rezignoval ve funkci. Trump také podle zprávy vyvíjel nátlak na osoby v Bílém domě, aby s vyšetřováním nespolupracovali.

Trump může být stíhán

„Je pravda, že má zpráva nezprošťuje prezidenta Trumpa z viny za bránění výkonu spravedlnosti,“ vypověděl ve středu před Sněmovnou reprezentatů Mueller. Přímo tak vyvrátil tvrzení prezidenta Trumpa a členů jeho administrativy, že jej zpráva plně očistila.

V závěru zprávy Mueller nedoporučuje začít Trumpa stíhat a tedy zahájit proces impeachmentu, jelikož úřadujícího prezidenta nelze obvinit ze zločinu. Před výborem však Mueller uvedl, že by prezidenta za bránění spravedlnosti obžaloval, pakliže by nebyl v úřadu. Přitakal také tomu, po opuštění prezidentského křesla může být Trump obviněn. 

„Je důvodem, proč jste neobvinil Donalda Trumpa, rozhodnutí úřadu právního zástupce? (o zákazu obžalovat úřadujícího prezidenta, pozn. red.),“ dotázal se kongresman za Kalifornii Ted Lieu. „Správně,“ odvětil Mueller.

24.července 2019 v 16:54, příspěvek archivován: 24.července 2019 v 17:51

Lieu: "The reason you did not indict Donald Trump... is because of the OLC decision. Is that correct?" Mueller: "That is correct."

Jak píše agentura Reuters, demokraté doufají, že Muellerova výpověď před kamerami ve Sněmovně oslabí Trumpovu šanci na znovuzvolení. Republikáni naopak prezidenta brání a demokraty za předvolání Muellera kritizují. V průběhu slyšení kritizovali také obsah zprávy či Muellorvu integritu.

Prezident údajně lže

Padla také otázka týkající se údajného Muellerova zájmu stát se znovu ředitelem FBI. Tuto funkci zastával v letech 2001 až 2013. Trump spolu s dalšími republikány tvrdil, že v roce 2017 o ni měl Mueller zájem znovu, neprošel však při interview. 

Schůzka Muellera s Trumpem na téma vedení FBI se konala den před Muellerovým jmenováním vyšetřovatelem v květnu 2017. Mueller ovšem ve středu řekl, že při setkání nefiguroval jako zájemce o pozici. Trump v dnešním tweetu napsal, že doufá, že to Mueller neřekl pod přísahou.

24.července 2019 v 14:18, příspěvek archivován: 24.července 2019 v 18:11

It has been reported that Robert Mueller is saying that he did not apply and interview for the job of FBI Director (and get turned down) the day before he was wrongfully appointed Special Counsel. Hope he doesn’t say that under oath in that we have numerous witnesses to the...

Mluvčí viceprezidenta Mika Pence agentuře AP řekla, že viceprezident „byl v Oválné pracovně, když byl Mueller na rozhovoru o obsazení místa ředitele FBI v květnu 2017“. Podle CNN byl Mueller k rozhovoru pozván, aby poskytl názor k výběru nového šéfa FBI.

Podle stanice CNN Mueller po dvou hodinách výslechu odkázal tazatele na svou zprávu 28krát. Analytici listu The New York Times, kteří se ke slyšení vyjadřují, dospěli k závěru, že Mueller zatím neposkytl nic, co by již dříve nebylo známo, a že se poslanci od něj nic nového nedověděli. Každý z přítomných členů právního výboru měl na debatu s Muellerem pět minut, takže dotazy často padaly velmi rychle a stručné byly i odpovědi.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Za vydařené nouzové přistání v kukuřici dostali piloti titul Hrdina Ruska

Stroj uralských aerolinií po nouzovém přistání v kukuřičném poli nedaleko...

Ruský prezident Vladimir Putin udělil v pátek titul Hrdina Ruska pilotům letounu, který ve čtvrtek nouzově přistál v...

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u...

Protestní mítink proti nerovným podmínkám v nadcházejících komunálních volbách v Moskvě uspořádali v sobotu v ruské...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR/KA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz