Tank Leopard 2A4 rakouského Bundesheeru v závodě Tank Challenge v Bavorsku | foto: DVIDS

PODCAST: Leopardy 2A4 jsou pro Česko nejlepší dostupné řešení, říká analytik

  • 59
Ministryně obrany Jana Černochová navštívila v předchozích dnech Spojené státy a premiér Petr Fiala Německo. Kromě politických otázek oba bezesporu řešili také pořizování výzbroje pro naši armádu. Jaké německé či americké zbraně zvýší její bojeschopnost?

V novém Technet podcastu se zabýváme výzbrojí naší armády. Vojenský analytik Jiří Vojáček přizval k rozhovoru svého kolegu, vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra. Jejich tématem byly zejména návštěvy našich politiků v USA a Německu a změny, které z těchto návštěv plynou pro naši armádu.

Vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

Za tanky T-72, které jsme poslali na Ukrajinu, nám Němci nabízejí menší počet tanků Leopard 2A4. Na konci studené války jej byly vyrobeny tisíce kusů, a po jejím skončení se tak Německo mohlo stát doslova „pancéřovou zbrojnicí Evropy“.

Sami Němci se zbavili obrovského počtu tanků po východoněmecké armádě a brzy začali za velmi příznivé ceny rozprodávat i na svou dobu moderní typ Leopard 2, verzi A4 nevyjímaje. V posledních dnech vyšlo najevo, že tanky, které by měly putovat do České republiky, byly původně vyrobeny ve Švýcarsku v rámci licence.

Tank Leopard 2A4 rakouského Bundesheeru v závodě Tank Challenge v Bavorsku

Při jednáních s německou stranou se mohla probírat také bojová vozidla pěchoty. Ačkoli si vrabci na střeše ministerstva obrany šuškají, že nekonečný český tendr vyhrálo švédské BVP CV90, v tendru do roku 2019 působila také německá Puma. I kdyby nám tak Němci nabídli zastaralé bojové vozidlo Marder (stejně jako Slovincům, kteří jej s díky odmítli), mělo by smysl se o BVP Puma zajímat už jenom proto, že jde o nejmodernější BVP na trhu a v německé armádě tvoří s tanky Leopard 2 organický celek mechanizovaných jednotek.

Ministryně Černochová v USA jistě jednala o letounech F-35 Lightning II. Ačkoli jde o jeden z nejdražších letounů, který je v současné době na trhu, jde o nejmodernější dostupnou variantu pro naše letectvo, což dokládá jeho rychlé rozšiřování v zemích NATO.

Fotografie z kokpitu letounu Gripen českého letectva při střežení vzdušného prostoru Islandu

Kromě letounů se však jistě řešily také bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Doposud jsme měli objednané pouze čtyři a je na čase tento provizorní počet doplnit na nějakou rozumnou operační hodnotu. Česká republika by mohla převzít za sníženou cenu vrtulníky, které si v roce 2015 objednal Pákistán, ale jejichž vývoz později zatrhl prezident Donald Trump.

Možné by bylo také převzít starší stroje AH-1Z od americké námořní pěchoty, nebo modernizovat starší typ AH-1W. Nejen o tom všem bude řeč v novém vydání Technet podcastu.