Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Slovenské ministerstvo popřelo, že by chtělo koupit stíhačky F-35 místo F-16

Válka na Ukrajině významně rozhýbala mezinárodní obchod se zbraněmi. Mnoho zemí se najednou cítí být ohroženo tak, jak si to dříve ani nedokázaly představit. Z českého a slovenského zbrojního zákulisí jdou dokonce zvěsti, že Slovensko změní objednávku letounů F-16 na modernější F-35. Slovenské ministerstvo obrany zdůrazňuje, že o ničem takovém nejednalo a ani nejedná.

Po dvaceti letech spokojeného provozování švédského letounu Gripen se má v České republice mezi odborníky za to, že je čas na změnu. A tou změnou, kterou podpořil i stejný nákup v Polsku, by mohlo být čtyřiadvacet „stealth“ letounů F-35. Zajímavé věci se však, zdá se, začaly dít u našich slovenských sousedů.

Několik na sobě nezávislých zdrojů potvrzuje, že oddálení dodávek ze strany Lockheed Martin, které již bylo slovenské straně oficiálně oznámeno, přimělo část vysoce postavených slovenských představitelů uvažovat o tom, že by byla objednávka F-16 stornována. Výrobci, společnosti Lockheed Martin, by zřejmě nevznikly žádné větší logistické potíže, zákazníků na F-16V je stále mnoho a zatím nebyly vyrobeny ani F-16 pro Bahrajn, který své stroje dostane před Slováky.

První slovenští piloti absolvují v USA výcvik na nové stíhačky F-16

Na rozdíl od očekávaného nahrazení F-16 dlouho preferovaným Gripenem, který byl s F-16 ve finále slovenského výběrového řízení, se však údajně v bratislavských armádních kuloárech mluví o tom, že by se Slovensko dalo cestou pořízení letounů 5. generace. Změnu v uvažování samozřejmě přinesla zejména válka na Ukrajině, která se Slovenska týká o dost více než České republiky, protože Slovensko má s Ukrajinou necelých 100 kilometrů společné hranice a ruská vojska operují na území bezprostředně sousedícím s východními oblastmi Slovenska.

Rozdělení československého letectva

Rozpadající se Československo dělilo společný majetek zpravidla v poměru dvě ku jedné. Stejný poměr platil i pro dělení výzbroje armády, významnými výjimkami však byly letouny MiG-23, které všechny zůstaly v Česku, a modernější MiG-29, kterých obě nově vzniklá letectva dostala deset. Nové slovenské letectvo k nim obdrželo také sedmdesát MiGů-21 několika verzí a čtyřiatřicet bitevních letounů Su-25 a Su-22. Zatímco česká armáda se však záhy moderních letounů MiG-29 zbavila a do druhé poloviny 90. let spoléhala na letouny MiG-23ML, Slovensko za Mečiarovy vlády odebralo z Ruska v rámci deblokace starých sovětských dluhů dalších čtrnáct MiGů-29, a na konci století tak páteř jeho letectva tvořilo hned dvacet čtyři legendárních „devětadvacítek“.

Základní verzí, kterou slovenské letectvo provozovalo, je 9-12, známá na Západě pod označením MiG-29A. První verze oblíbené „devětadvacítky“ byla typickým produktem studené války, v mnoha ohledech skvělé, ale vysloveně „spotřební“ sovětské letouny, u kterých se nepředpokládala dlouhá životnost. A protože i nejnovější slovenské „devětadvacítky“ už jsou přes čtvrt století staré, jeví kromě morálního zastarání také známky výrazného fyzického opotřebení.

Všechny problémy s ruskou technikou měl před koncem roku 2023 jednou provždy vyřešit přílet prvních sedmi letounů F-16, bohužel covid a zpoždění ve výrobě s ním spojená zapříčinila odklad a dostala slovenské letectvo do nezáviděníhodné situace.

Český výběr

Česká republika má přeci jen problémů o něco méně. Ze staré sovětské techniky už letectvo přešlo na moderní, a to zejména díky dvojici typů L-159 a JAS 39 Gripen. Gripeny má Česká republika pronajaté od Švédska do roku 2027 s možností dvouleté opce. Protože termíny dodání nových letounů se prodlužují, vznikla proto ještě za předchozí vlády výběrová komise, která měla politikům doporučit další řešení ochrany vzdušného prostoru nadzvukovým letectvem. Komise nakonec konstatovala, že se dá buďto pokračovat v provozování současného typu letounů s případným odkupem a zvýšením počtu, nebo že je možné přejít na jinou platformu.

Čtrnáct letadel, které naše letectvo doposud používá, je však minimem a všeobecně panuje shoda, že minimální počet letounů pro AČR je čtyřiadvacet kusů. Pokud by byl vypsán tendr, je možné počítat s typy F-16 a F/A-18, které se účastnily výběru už před dvaceti lety. Dnes by šlo samozřejmě o nové verze F/A-18E/F nebo F-16V. Námořní „osmnáctka“ však u nás příliš velké šance nemá, stejně jako F-15 od stejného výrobce. O F-16 se uvažovalo, slavný „Viper“ však má velkou konkurenci v mladším bratříčkovi F-35 Lightning II. Z evropských konstrukcí se dá uvažovat o typech Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale. Druhý jmenovaný v posledních letech získal několik zajímavých kontraktů, například v Chorvatsku, a o jeho nákupu v ČR mluvila také francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

Obecně se však předpokládá, že další nájem gripenů, ať už současných, nebo nové verze E/F, spolu s nákupem americké F-35 jsou jediné schůdné varianty, které nyní přichází do úvahy. Česká republika, pokud bude nakupovat F-35 (a v současné době tomu vše nasvědčuje), má nejvyšší čas na objednávky, protože zákazníků na superdrahou F-35 přibývá a termín 2027 není z hlediska výměny páteřního typu vojenského letectva opravdu příliš daleko.

V případě nutnosti podle neoficiálních informací dokonce existuje možnost, že by Česká republika převzala starší verze F-35 přímo od amerického letectva, stejně jako tomu bylo v roce 2004 s letouny Gripen, které měly původně posílit letectvo Švédského království.

Pokud by však došlo k objednávce na české straně, není vyloučeno, že by se k ní přidalo také Slovensko, a to nejen v rámci jednání o vojenské spolupráci, která nyní mezi oběma ministerstvy probíhají. Na možnost, že by letouny F-35 za původně objednané F-16 pořídilo kromě očekávaného českého také slovenské letectvo, jsme se zeptali tiskové mluvčí slovenského ministerstva obrany Martiny Kovaľ Kakaščíkové. Ta však jakákoli jednání v tomto smyslu popřela: „Informace se nezakládá na pravdě, o ničem takovém jsme nejednali a ani nejednáme.“ Zprávy o slovenském zájmu o letouny F-35 tedy zůstávají nadále nepotvrzenými.

Na vývoj v obou letectvech si budeme muset počkat, jisté je, že informace, které putují kuloáry ministerstev obrany v Praze i Bratislavě, nám zajistí řadu překvapení.

Aktualizace: Doplnili jsme citaci mluvčí slovenského ministerstva obrany

  • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

Slovenské ministerstvo popřelo, že by chtělo koupit stíhačky F-35 místo F-16

Válka na Ukrajině významně rozhýbala mezinárodní obchod se zbraněmi. Mnoho zemí se najednou cítí být ohroženo tak, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku

Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém počítači můžeme říci, že...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Na Falklandách dopadli Argentinci zle, Britové dobře. Jak dopadnete vy?

Na závěr seriálu věnovaného válce o Falklandy si můžete své znalosti o tomto konfliktu ověřit v kvízu. Nemá smysl házet...

Slavný německý tank Panther má nástupce. Překvapil palebnou silou kanónu

Prakticky přesně osmdesát let poté, co z továrny vyjely první dva prototypy slavného německého tanku Panther,...

Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti

Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...