Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Armáda by mohla dostat německé obrněnce Marder a svá BVP-2 poslat Ukrajině

Válka na Ukrajině rozpoutala v Evropě velké pohyby zbraní a vojenské techniky. Některé země své starší kusy posílají na pomoc Ukrajině, jim naopak jako kompenzaci poskytují svou výzbroj velmoci. V zahraničních médiích se spekuluje, že po tancích Leopard 2 by mohla Česká republika dostat nabídku na bojová vozidla pěchoty Marder, která by provozovala do příchodu typu CV90.

Německé bojové vozidlo pěchoty Marder | foto: public domain

Polsko, které z východoevropských zemí Ukrajině pomáhá zdaleka nejvíce, tlačí zároveň na evropské země i Spojené státy, aby polské armádě techniku zaslanou na východ kompenzovaly. Německo už Polsku před mnoha lety poskytlo za minimální ceny například tanky Leopard 2A4 nebo stíhací letouny MiG-29 z výzbroje bývalého východoněmeckého letectva. Nyní Polsko, které má ve výzbroji tanky Leopard 2A4 a 2A5 (a realizuje modernizační proces Leopard 2PL), požádalo Němce o další tanky Leopard 2 moderních verzí.

Je to s podivem, protože Poláci, kteří se zbavují tanků T-72 a PT-91, uzavřeli v poslední době hned dvě obří objednávky na dva různé typy tanků (korejské K2 a americké M1) a spíše se očekávalo, že bude chtít od německé techniky ve střednědobém horizontu odejít. Možná i proto Christine Lambrechtová, německá ministryně obrany, zaslala svému polskému protějšku Mariuszovi Błaszczakovi dopis o možnostech dodávek vybavení, které má zaplnit mezery po vojenské pomoci poskytnuté Ukrajině Varšavou.

Z informací, které Němci Polákům poskytli, ovšem vyplývá, že jim v hlavních požadavcích nevyhoví. Němci, zjevně i pod dojmem toho, že Polsko hodlá jejich techniku vyměnit za americkou a korejskou (což pro německé výrobce není dobrá reklama), nehodlají Polákům zdarma kompenzovat dodávky na Ukrajinu, ale nabízejí jiné řešení.

Tank Leopard 2 polské armády během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump

Leopard 1

První možností, kterou Němci nastiňují, by bylo převedení tanků Leopard 1 ve „větším počtu“ (odhaduje se na cca 100 kusů) nebo bojových vozidel pěchoty Marder. To se vůči Polákům zdá spíše jako taktika, protože tanky ze 60. let žádá maximálně Ukrajina, ale Polsko, které své ozbrojené síly mohutně modernizuje, by zavedením tohoto typu udělalo ne jeden, ale hned několik kroků zpátky. Totéž se týká BVP Marder, které samo Německo vyřazuje. Polsko totiž realizuje projekt vlastního BVP Borsuk, na který plně spoléhá. Obecně se proto očekává, že obě nabídky Poláci rázně odmítnou.

Druhou možností, kterou Polsku Němci nabízejí, je společný nákup nejmodernějších verzí tanků Leopard 2A7. Společnou větší objednávkou by se snížila jednotková cena. I to je však nabídka jen kosmetická, pokud by Poláci chtěli nové německé tanky k novým americkým a korejským, mohli by si je objednat sami, konečný rozdíl v ceně by jistě nebyl až tak výrazný.

Německá bojová vozidla Marder v litevském Šeštokai (24. února 2017)

Zprávy Süddeutsche Zeitung

Podle prohlášení polského ministra obrany již dříve Polsko dostalo nabídku podobnou té české, a to na darování několika kusů Leopardů 2A4. Každopádně německá reakce pro Polsko jistě bude zklamáním. Němci oficiálně argumentují tím, že potřebují tanky pro Bundeswehr a sami nemají kde brát. I proto sama německá armáda znovu zařazuje tanky Leopard 2A4, které již měla připravené k vyřazení nebo přebudování na mostní nebo ženijní jednotky.

V posledních letech dodala společnost KMW také 12 vozidel Leopard 2A4 Maďarsku (2020). Do České republiky by mělo být převedeno 15 MBT jako takových a podobný počet byl údajně nabídnut také Slovensku, vše v rámci výměny techniky za tu, která ze zmíněných zemí odešla na Ukrajinu. Slovenská reakce je zatím nejasná, na Slovensku se o nabídce vede diskuse.

Podle zpráv z polského tisku však Německo nabízí také bojová vozidla pěchoty Marder. Němci se již dohodli s Řeckem a souhlasili s výměnou části těchto vozidel za bývalá východoněmecká vozidla BMP-1, která by pak byla předána Ukrajině. Poláci přitom zvažují, že by vozidla Marder mohla být zajímavou nabídkou pro sousedy Polska, včetně České republiky nebo Slovenska. Obě země čekají na nově pořízená vozidla CV-90. Pokud by byl Marder použit v roli přechodného vozidla, mohla by Ukrajina obdržet nejen BMP-1, ale také mnohem modernější platformu BMP-2 (BVP-2), kterou oba státy bývalé federace provozují.

Výhody a nevýhody případného zavedení BVP Marder do AČR:
+ uvolnění desítek BVP-2 pro Ukrajinu
+ moderní pozorovací vybavení (termovize)
slabá výzbroj
zavedení mezitypu na krátkou dobu

Německé bojové vozidlo pěchoty Marder

Pokud by naše politická reprezentace hodlala poslat i další bojová vozidla na Ukrajinu (a šlo by o BVP-2, kterých máme k dispozici stále desítky), dala by nám německá nabídka (pokud se informace z polských zdrojů potvrdí) smysl.

Na druhou stranu je otázka, zda by se nám vyplatilo na pouhých několik jednotek let zavádět úplně nový bojový systém včetně výcviku, výzbroje a technického zabezpečení. I pokud bychom kvůli krátkodobé výpomoci rezignovali na velké logistické manévry, šlo by o operaci náročnou, a nikoli jen okrajově nákladnou.

Velkou výhodou BVP Marder proti starým československo-sovětským typům, je instalace termovize. Jak potvrdí každý tankista nebo příslušník mechanizované pěchoty, bojové vozidlo s termovizí a bez ní jsou dva úplně jiné světy. Termovize dělá z bojového vozidla, když nic jiného, tak kvalitní průzkumný stroj. BVP-2, které nyní provozujeme, se spoléhají na starší infračervené zářiče, které nejsou tak kvalitní, spolehlivé a jsou velmi demaskující.

Mezi negativa BVP Marder však musíme připomenout pouze 20mm hlavní výzbroj, která je na současném bojišti nedostatečná. I proto se u BVP CV90, která bude AČR nakupovat, uvažuje o rážích od 30 mm výše.

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2.

Obrněnec CV90 pro testování ve Vyškově (27. dubna 2021)

Bojové vozidlo pěchoty Marder

Bojové vozidlo pěchoty Marder bylo po dlouhou dobu hlavním BVP Bundeswehru. V současné době se používají verze 1A3, 1A4 a 1A5, které však postupně nahrazují nová BVP typu Puma.

Marder 1 je plně pásové vozidlo, jehož korba poskytuje osádce omezenou ochranu proti palbě z 20mm kanonů (čelní), střepinám granátů a pěchotním zbraním (do 7,62 mm). Přídavný pancíř, kterým byl Marder vybaven od verze 1A3, byl konstruován jako přepážkový a zvyšoval odolnost v kritických místech proti palbě z kanonů ráže 30 mm.

Pro ochranu proti zbraním hromadného ničení má bojové vozidlo pěchoty ochranný ventilační systém NBC s výkonem tři metry krychlové za minutu.

Německé bojové vozidlo pěchoty Marder

Pro jízdu v noci má řidič k dispozici zařízení pro řízení se zesilovačem zbytkového světla, které lze použít místo středového úhlového zrcátka. Velitel a střelec jsou pak vybaveni společným termovizním zařízením, což je výhoda proti sovětskému BMP-2.

K pohonu vozidla slouží kapalinou chlazený vznětový motor MTU MB 833 Ea-500 se dvěma turbodmychadly a o výkonu 441 kW. Stejně jako u tanku Leopard je pohonný systém navržen jako powerpack, což umožňuje v krátkém čase vyměnit kompletní hnací ústrojí s pomocí vyprošťovacího vozidla.

Marder, v posledních verzích se schopností převézt šestičlenný výsadek, je vybaven 20mm automatickým kanonem MK 20 Rh 202 namontovaným na věži, 7,62mm kulometem MG3 namontovaným na věži a šestihlavňovým zadýmovacím zařízením. Otázkou je, zda by se na omezenou dobu instalovaly PTŘS Spike, které používá naše armáda.

  • Nejčtenější

ANALÝZA: Jak se bude dál vyvíjet válka na Ukrajině?

S tím, jak postupuje čas, se pomalu obnažují důvody účastníků války, pro které do ní šli. Zároveň již odpadly některé...

Proti invazi bojují i české tanky. Máme jen málo munice, říká ukrajinský tankista

Premium Česká republika byla jednou z prvních zemí, které poskytly bojující Ukrajině těžké zbraně, včetně bojových tanků T-72....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejblíž za 22 let. Vysloužilá sonda pořídila snímky Jupiterova měsíce Europa

Pět let letěla sonda Juno k Jupiteru, aby v roce 2016 u něj začala svou práci. Přestože již má své původní úkoly dávno...

Chcete YouTube ve vysokém rozlišení? Zaplaťte. Uživatelé zuří

Server YouTube začal testovat novou funkci, která však pobouřila diváky. Je totiž možné, že v budoucnu bude nutné za 4K...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Windows 11 dostal balíček vylepšení. Novinky vás mohou nalákat na upgrade

Systém Windows 11 slaví svůj první rok na trhu. Týden před jeho narozeninami vydala společnost Microsoft první velkou...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

OBRAZEM: Bitevní vrtulník Tiger má drak vyrobený především z kompozitů

Lehký bitevní vrtulník Eurocopter Tiger vznikl jako společný projekt Francie a Německa. Němci potřebovali účinného...

PODCAST: Poláci chtějí do programu sdílení jaderných zbraní. A co Češi?

Podcast Zatímco se naši piloti cvičí se špičkou NATO v operacích na podporu nasazení jaderných zbraní, skrývají se pod zemí na...

Proti invazi bojují i české tanky. Máme jen málo munice, říká ukrajinský tankista

Premium Česká republika byla jednou z prvních zemí, které poskytly bojující Ukrajině těžké zbraně, včetně bojových tanků T-72....

Britové postavili tisíce bunkrů a na hitlerovce by šli i s loveckými puškami

Seriál V roce 1940 Britové počítali s tím, že se jim pravděpodobně nepodaří německému vylodění zabránit a zatlačit invazní...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...