Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

SpaceX může na orbitu dopravit první soukromou kosmickou stanici Haven-1

Relativně neznámá společnost Vast oznámila, že se SpaceX uzavřela kontrakt na minimálně dva starty Falconu 9. Při nich bude na oběžnou dráhu dopravena potenciálně úplně první soukromá kosmická stanice a také první čtyřčlenná posádka, která tuto novou stanici navštíví v lodi Crew Dragon.
Crew Dragon během dokování ke stanici Haven-1 v představách ilustrátora.

Crew Dragon během dokování ke stanici Haven-1 v představách ilustrátora. | foto: Vast

Když Elon Musk před 20 lety zakládal SpaceX, za hlavní překážku rozmachu vesmírné ekonomiky považoval vysoké ceny dopravy nákladu na oběžnou dráhu. Jeho firma se tedy zaměřila na snížení cen prostřednictvím levných a opakovaně použitelných raket. Dlouhodobým cílem vždy bylo umožnit lidstvu kolonizovat Mars, ale vedlejším důsledkem zavedení levných raket bylo otevření vesmírné ekonomiky pro nové komerční účely, které v minulosti byly nemyslitelné kvůli astronomickým finančním nákladům, jež jejich realizace dříve vyžadovala. Komerční projekty totiž na rozdíl od těch vládních musí být ziskové, jinak do nich nikdo neinvestuje peníze.

Falcon 9 sice není zcela znovupoužitelný, ale i tak je levnější než konkurenční rakety. SpaceX zároveň nabízí kosmickou loď Dragon, která jako jediná na světě umožňuje komerčním firmám dopravit lidskou posádku na oběžnou dráhu. Díky tomu se v posledních letech začaly objevovat první kosmické projekty nových kategorií, které využívají levnou vesmírnou dopravu pro čistě komerční mise s astronauty.

První vlaštovkou byly mise Inspiration4 a Axiom-1, při kterých se na oběžnou dráhu a kosmickou stanici ISS vydaly plně soukromé posádky bez účasti profesionálních astronautů tradičních kosmických agentur. V plánu jsou další podobné mise jako Polaris Dawn a Axiom-2, ale příští velký milník bude představovat zprovoznění prvních komerčních kosmických stanic.

První soukromá posádka na orbitě během mise Inspiration4

Stávající stanice jako mezinárodní ISS nebo čínská Tchien-kung jsou provozovány národními kosmickými agenturami, které nabízejí nulové nebo velmi omezené možnosti pro jejich využití soukromým sektorem. Například NASA aktuálně povoluje pouze dvě soukromé mise na ISS ročně, při kterých komerční astronauté mohou stanici navštívit na zhruba dva týdny.

Ty momentálně organizuje výhradně společnost Axiom Space, ale do budoucna nejspíš nebude jediná a navíc si brousí zuby na ambicióznější a delší mise. Hodlá proto koncem roku 2025 začít budovat vlastní sekci ISS, kde bude mít větší volnost a flexibilitu pro své mise než ve zbytku stanice. Později se tyto soukromé moduly odpojí a budou fungovat jako nová, zcela soukromá kosmická stanice Axiom Station.

Stanice společnosti Axiom Space se však osamostatní až někdy koncem této dekády, kdy je v plánu ukončení provozu ISS. Historicky první soukromou stanicí se má šanci stát projekt nějaké jiné firmy. Například NASA má program Commercial LEO Destinations, v jehož rámci podporuje projekty firem, které plánují vybudovat komerční kosmické stanice na nízké oběžné dráze. Americká agentura by je po ukončení provozu ISS ráda využívala jako jeden z mnoha zákazníků.

Součástí programu jsou kromě Axiomu také společnosti Blue Origin se stanicí Orbital Reef, NanoRacks s projektem Starlab a Northrop Grumman se zatím nepojmenovanou stanicí. Firmy už obdržely prvotní finance na podporu svých projektů a NASA plánuje v budoucnu zúžit výběr na ty nejperspektivnější z nich.

Nový projekt společnosti Vast však není součástí programu NASA a je vyvíjen takříkajíc na vlastní pěst. Vast je mladičká kalifornská firma, která byla založena teprve v roce 2021 podnikatelem Jedem McCalebem. Ten v minulosti vytvořil například P2P síť eDonkey, založil bitcoinovou směnárnu Mt. Gox a také byl technickým ředitelem ve společnostech Stellar a Ripple. Nyní se však zaměřil na kosmonautiku a hodlá investovat stovky milionů dolarů do své společnosti Vast, která má za cíl budovat komerční kosmické stanice s umělou gravitací.

Letos v únoru jeho firma skoupila společnost Launcher a její šéf a zakladatel Max Haot se následně stal prezidentem firmy Vast.

Společnost Launcher byla založena v roce 2017 a nejdříve vyvinula motor E-2 pro svou malou orbitální raketu Launcher Light. Zároveň firma vyvinula orbitální tahač Launcher Orbiter, který měl sloužit jako třetí stupeň této rakety. Tahač měl svou premiéru v lednu 2023, kdy byl vynesen na oběžnou dráhu Falconem 9 v rámci sdílené mise Transporter-6. Tahač nesl několik malých družic pro různé zákazníky, a i když selhal krátce po oddělení od rakety, společnost to neodradilo.

Další Orbitery by měly letět na misích Transporter-8, -9 a -10, tentokrát už pod vlajkou společnosti Vast. Kombinovaná společnost má přes 120 zaměstnanců, mezi kterými je také několik bývalých pracovníků ze SpaceX. Navíc Hans Koenigsmann, spoluzakladatel SpaceX, který v roce 2021 odešel do důchodu, slouží ve firmě Vast jako poradce.

Vývoj rakety Light však byl po akvizici firmy Launcher ukončen a pokračovat bude pouze vývoj tahače Orbiter a raketového motoru E-2. Vast nyní hodlá uplatnit dosavadní zkušenosti a technologie především při vývoji své první kosmické stanice. Ta se bude jmenovat Haven-1 a připravena bude nejdříve v srpnu 2025, kdy ji má vynést na nízkou oběžnou dráhu Falcon 9.

Parametry stanice Haven-1. Díky relativně kompaktním rozměrům se vejde do běžného krytu Falconu 9.

Jedná se o malou stanici s délkou 10,1 m, průměrem 3,8 m a hmotností 14 tun. Díky těmto kompaktním rozměrům se vejde do standardního aerodynamického krytu Falconu. Stanice dokáže generovat až 15 kW elektrické energie ze solárních panelů a pojme maximálně 4 lidi, kteří budou mít k dispozici hermetizovaný prostor o objemu 70 metrů krychlových. Pro srovnání, kabina Crew Dragonu nabízí prostor 9,3 metrů krychlových. Stanice navíc má být schopná rotace pro simulaci lunární gravitace.

Stanice bude provozována ve výšce 500 km nad zemí a pokud její vynesení a zprovoznění proběhne v pořádku, „nedlouho poté“ by ji měla navštívit první posádka v rámci mise zvané Vast-1. Ta opět využije služeb SpaceX, jelikož dopravu zajistí raketa Falcon 9 a loď Crew Dragon. Firma Elona Muska navíc bude mít na starost také vyškolení posádky, skafandry a nácvik bezpečnostních procedur.

Čtyřčlennou posádku budou tvořit buď soukromé osoby nebo astronauté kosmických agentur, kteří pak na stanici stráví až 30 dnů prováděním vědeckého výzkumu nebo například experiment s výrobou na oběžné dráze. K dispozici budou mít wi-fi a velké okno. Haven-1 by se potenciálně mohla stát první soukromou kosmickou stanicí v historii a Vast-1 pak první pilotovanou misí k soukromé stanici. Firma si zároveň u SpaceX vyjednala opci na potenciální druhý let astronautů ke stanici Haven-1.

Termín vynesení stanice už v roce 2025 je pro firmu založenou teprve před dvěma lety dost agresivní, ale i pokud vše bude nakonec trvat déle nebo Vast do té doby zkrachuje, jedno je jisté. Nacházíme se v nové éře, ve které komerční firmy a další subjekty mají možnost provádět aktivity, které byly doposud výsadou státních kosmických agentur, protože pro soukromý sektor byly neekonomické. Nebuďte tedy překvapeni, pokud v následujících letech uslyšíte stále častěji o reálných plánech na vybudování orbitálních hotelů, experimentální těžbě materiálů na asteroidech nebo rozkvétající lunární ekonomice.

A lví podíl na příchodu této nové éry má právě společnost SpaceX, jejíž levné a přitom spolehlivé rakety a lodě nakoply celé toto odvětví neskutečným způsobem. A jaký dopad bude mít nástup obří Starship, můžeme jen odhadovat, avšak i Vast s touto raketou do budoucna počítá. Cílem firmy pro příští dekádu je vybudování 100metrové rotující stanice s umělou gravitací. Ta by byla složena z modulů s průměrem 7 metrů, které by byly navrženy pro vynášení pomocí Starship. První takový modul chce Vast nechat dopravit na oběžnou dráhu v roce 2028.

Text byl převzat z portálu ElonX a před vydáním byl redakčně upraven. Originál najdete zde

Autor:
  • Nejčtenější

Američané upravili tank Abrams na nebezpečné výlety do města

Tank M1 Abrams byl vyvinutý jako náhrada zastarávající řady tanků M48/M60 Patton a protiváha nové generace sovětských...

Ta podoba. Vlaky světových diktátorů jsou luxusní pevnosti

S nedávnou cestou severokorejského diktátora Kim Čong-una do Ruska se do popředí zájmu veřejnosti dostaly pancéřové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Fetiš jménem Apple a zbytečný humbuk kolem jeho novinek

Hodinu a půl jsem čekal na nějaké pořádné inovace a pak přišly titulky. Tak nějak bych shrnul svůj dojem z úterního...

Jak by mohl vypadat svět, kdyby dinosauři nevyhynuli

Na konci křídy rozpoutal dopad planetky Chicxulub procesy, které vedly k vyhynutí neptačích dinosaurů. Co by se však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legrační cena, spousta funkcí, výborný zvuk. Streamery Wiim se povedly

Premium Jen málokdy lze u ultralevných zařízení hovořit o zcela bezproblémovém provozu, skvělé funkční výbavě a ještě o...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Z ISS se vrátili na Zemi čtyři astronauti, včetně teprve druhého astronauta SAE

Po půl roce na ISS se v noci na dnešek vrátila z ISS tři astronauté a jeden kosmonaut. Tým Crew6 tvořili dva Američané...

Čtyři otázky a odpovědi: Proč už nevznikají pouze znovupoužitelné rakety

Přestože se mnoho lidí domnívá, že opětovně použitelné rakety jsou jedinou cestou, tak stále trhu nedominují. Má to své...

Čína či Indie nevynese tuto dekádu posádku na Měsíc, míní Václavík. USA vedou

Podcast Přistání indické sondy na Měsíci skončilo úspěšně, ta ruská naopak dopadla tvrdě na jeho povrch. Začal nový závod o...

Rover dokončil svou misi. Indické vozítko na Měsíci se uložilo se ke spánku

Indické robotické vozítko dokončilo svou plánovanou projížďku po měsíčním povrchu a bylo uvedeno do spánkového režimu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...